čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Banner
© www.ndm.cz



Unikátní Ostravský divadelní archiv pomáhá plnit také veřejnost

 
OSTRAVA: Projekt Ostravský divadelní archiv aktuálně přechází do druhé fáze – mapování a třídění pramenů v jednotlivých divadlech. Ukončen už byl sběr dat tak, aby bylo možné sestavit historii repertoárů všech profesionálních ostravských divadel. 
 
 
Autor článku: 
luk

Cílem celého projektu je zmapovat a poté zpřístupnit maximum informací z historie profesionálního divadla v Ostravě včetně působení významných osobností,“ připomíná ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Právě on byl iniciátorem projektu, a to v době, kdy začalo NDM digitalizovat svůj vlastní archiv. Ostravský divadelní archiv by totiž měl pohodlně sloužit veřejnosti právě v digitalizované podobě. Financován je prostřednictvím grantu město Ostrava.

Od jara letošního roku zkoumali kolegové historii profesionálních ostravských divadel – Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava a Komorní scény Aréna. Sestavit se jim už podařilo reportoáry všech divadel, v databázi jsou data premiér a inscenační týmy. Informace nyní postupně doplňují o herecké obsazení a data repríz,“ popisuje ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Na projektu se momentálně kromě vedoucí projektu Stanislavy Hruškové z NDM podílí více než desítka spolupracovníků – pracovníků divadel, historiků či studentů. Pomáhá ovšem také veřejnost. „Za pomoc veřejnosti jsme velmi vděční. Lidé z Ostravy i okolí nám přinášejí především staré programy, které v archivních pramenech chybí nebo jsou zastoupeny pouze v malém množství,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Kromě zaměstnanců divadel s námi na spolupracují mj. i studenti Slezské univerzity v Opavě – posluchači oboru kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Badatelé postupně společnými silami naplňují digitální databázi. Jako poslední se zapojila také nejnovější ostravská činoherní scéna – Divadlo Mír, jejíž zaměstnanci databázi postupně doplňují o své inscenace,“ doplňuje vedoucí projektu Stanislava Hrušková z NDM.

ZDROJ

Více informací o projektu ZDE

 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024