pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© /www.mkcr.cz/



Ukončení prací na Slovinsko-české nominaci díla Jože Plečnika pro zápis na Seznam světového dědictví

ČR: V roce 2011 začala aktivní spolupráce mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko při přípravě nadnárodní nominace na podporu výjimečné architektury Jože Plečnika v Lublani a Praze. V roce 2015 bylo dílo J. Plečnika úspěšně zapsáno na Indikativní seznam pod názvem "Nadčasová humanistická architektura Jože Plečnika v Lublani a Praze".

Autor článku: 
Simona Cigánková

Během procesu přípravy hlavních částí nominační dokumentace české a slovinské expertní skupiny opakovaně vyjadřovaly obavy týkající se výběru jednotlivých komponent nominace a prohlášení výjimečné světové hodnoty sériového statku jako celku. Po dohodě s českými partnery tak Ministerstvo kultury Slovinska na konci roku 2016 požádalo poradní orgán Výboru pro světové dědictví, který je hlavním hodnotitelem nominací kulturních památek na Seznam světového dědictví - Mezinárodní radu pro památky a sídla ICOMOS - o konzultace, aby se zabránilo případným nedorozuměním během evaluačního procesu.

V této souvislosti uspořádalo Ministerstvo kultury Slovinska dne 25. července 2017 v Lublani poradní kulatý stůl. Zúčastnily se ho české a slovinské expertní skupiny a zástupce ICOMOS, kteří společně diskutovali o odůvodnění stávajícího konceptu nadnárodní série a o obsahu nominační dokumentace. S cílem prezentovat práci Jože Plečnika co nejlépe hledali odborníci možnosti další spolupráce na nominaci tak, aby splňovala všechna kritéria pro zápis na Seznam světového dědictví podle Prováděcí směrnice pro implementaci Úmluvy o světovém dědictví. Poradce ICOMOS po zhodnocení stávající koncepce a ve světle aktuálního vývoje v oblasti světového dědictví konstatoval, že nadnárodní nominace ve své současné formě nezaručuje vyhlídku na úspěšný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Diskutovány byly další možné varianty, ze kterých poradce ICOMOS vyvodil, že nejsilnější potenciál úspěšného zápisu má národní (tj. pouze slovinská) sériová nominace Plečnikova architektonického a urbanistického díla v Lublani.

Posledních 6 let se neslo ve znamení vynikající spolupráce české a slovinské strany, nicméně otázky vznesené na kulatém stole v červenci t. r. jsou natolik komplexní a vážné, že je nový přístup k celé nominaci nevyhnutelný. Po vzájemných konzultacích bylo slovinskou stranou jakožto koordinátorem společné nominace oznámeno, že bude následovat doporučení ICOMOS a v přípravě nominace pokračovat samostatně na národní úrovni, aby nebylo ohroženo toto důležité téma jako takové. Oběma stranám je velice líto, že příprava společného projektu končí, zároveň se však domnívají, že výborná spolupráce mezi oběma zeměmi, která byla vyvinuta v oblasti Plečnikova dědictví a propagace, by měla v budoucnu pokračovat.

V návaznosti na výše řečené bude česká strana hledat další možnosti, jak mistrovské dílo Jože Plečnika - Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech – národní kulturní památku, kterou byla do nadnárodní série zapojena, dále podporovat a propagovat.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

ZDROJ

 

https:/novinky-a-media/ukonceni-praci-na-slovinsko-ceske-nominaci-dila-joze-plecnika-pro-zapis-na-seznam-svetoveho-dedictvi-4-cs2456.html

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024