čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
logo Náš Ježíšek
© Náš Ježíšek



Udržme si Ježíška – vánoční projekty Zachraňte Ježíška a Náš Ježíšek se spojily

Praha: Dva české projekty Zachraňte Ježíška a Náš Ježíšek, jejichž cílem je lidem připomínat, že všudypřítomný Santa Claus k českým vánočním svátkům nepatří, se po dlouholetém jednání dohodly na spolupráci. Projekty dnes mají již několik desítek tisíc fanoušků a vzájemná spolupráce může povědomí Čechů o tradičním dárkonošovi Ježíškovi ještě rozšířit. 

Autor článku: 
TZ/klapka

Je to deset let, co vznikla iniciativa Zachraňte Ježíška. Od původních protestů sněhuláků a psaní petic jsme se přesunuli na sociální sítě, kde šíříme osvětu a podporuje různé charitativní projekty nebo pohádku Jiřího Stracha Anděl Páně. Za tu dobu máme vybudovanou početnou a aktivní fanouškovskou základnu, ale rozhodli jsme se ještě dál posunout a Santu definitivně vytlačit z prostoru České republiky. Proto jsme oslovili ke spolupráci spolek Pro tradiční Vánoce s projektem Náš Ježíšek, který má podobný cíl a mnohým může pomoci lépe se se specifiky tajemného Ježíška vypořádat,“ říká Tomáš Zdechovský, který původně studentskou iniciativu založil. 

Jedni spoléhají na dětskou fantazii, kouzlo Vánoc, různorodé zimní motivy a zdravý patriotismus, druzí jdou cestou návratu k tradiční vizuální podobě Ježíška inspirované známým Pražským Jezulátkem. Dlouho proto působili jako konkurenti. To se ale začalo nyní měnit s tím, že oba projekty spojuje podpora dárkonoše Ježíška. 

„Podoba našeho Ježíška je historicky autentická s představami našich předků o nadělujícím Ježíškovi tak, jak se o něm – malém dítěti, Jezulátku například zpívá v koledách. Hlavním posláním našeho vánočního projektu je návrat symbolické podoby Ježíška a ochrana tradic adventu a Vánoc. Naším cílem je vytvořit harmonii mezi tradiční vánoční symbolikou, požadavky komerční komunikace a prožíváním Vánoc doma a ve veřejném prostoru. Chceme obnovit jedinečnou vánoční atmosféru v srdci Evropy. Na letošní rok jsme proto připravili manifest Desatero tradičního adventu a Vánoc, ke kterému se může veřejnost připojit svým podpisem,“ vysvětluje Děpold Czernin z projektu Náš Ježíšek, který pořádá různé kulturní akce s důrazem na obnovu tradic, zavádí a zajišťuje vratný systém hrnečků s motivem Našeho Ježíška na vánočních trzích a letos se opět pokusí o napsání a následný zápis do knihy rekordů s nejdelším dopisem Ježíškovi v naší zemi. 

„Pro letošní rok plánujeme vzájemnou podporu našich aktivit. V příštím roce pak spolupráci užší s tím, aby se o aktivitách ve prospěch dárkonoše Ježíška a našich tradičních vánočních zvycích, co nejvíce vědělo a hovořilo,“ doplňuje Zdechovský. 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024