pátek
23. srpna 2019
Svátek slaví: Sandra
Štěpán RakUdálost roku 2012 na pražské HAMU

Autor článku: 
Iva Klusalová

PRAHA: Pokud řekneme, že čas běží rychle, v případě profesora Štěpána Raka přímo sprintuje. Je to určitě tím, že tento fenomenální kytarista, který projel více než 70 zemí světa se svojí kytarou a který šířil vždy jen dobré jméno naší hudby – ať už jako interpret nebo jako hudební skladatel, případně jako zakladatel kytarové školy ve Finsku, případně jako profesor a zakladatel oddělení kytary na pražské HAMU.

Profesor Rak je mimořádný člověk. Svým uměním rozdává neustále radost věrným obdivovatelům nejen v České republice. Jeho koncerty jsou beznadějně vyprodány, nesou se v duchu příjemné atmosféry, kdy jeho
kytarové umění, umocněné jeho laskavým přístupem k posluchačům a neopakovatelným kouzlem velkého umělce je jedinečným zážitkem milovníkům hudby.

V letošním roce – přesně 4. října 2012 – uplyne rovných 30 let od chvíle, kdy bylo dopřáno prof. Štěpánu Rakovi založit obor kytara na pražské HAMU.

Naplnil tím sen svého profesora – pana Štěpána Urbana. Do té doby se kytara v naší zemi totiž vyučovala jen na středoškolské úrovni, tedy na konzervatořích.

K tomuto výročí se prof.Štěpán Rak spolu se svým kolegou prof. Milanem Zelenkou – též kytarovou legendou u nás i ve světě, rozhodli uspořádat slavnostní koncert na němž všichni umělci vystoupí bez nároku na honorář.

Bude se konat 24. října od 19:30 hod v překrásném prostředí sálu Bohuslava Martinů na Hudební akademii múzických umění v Praze.

Na koncertě vystoupí jednak profesoři Štěpán Rak a Milan Zelenka, ale přizváni budou i vybraní absolventi oboru kytary, jakož i výteční studenti současní. A těšme se i na fenomenální Pražské kytarové kvarteto. A pokud konstelace hvězd dovolí, na všechny posluchače čeká i překvapení. Vystoupí známá česká mezzosopranistka Edita Adlerová, společně s Miroslavem Žárou(též vynikajícím absolventem Š. Raka) – a předvedou kus vskutku excelentní – Bisetovu Habaneru ze světoznámé opery Carmen.

Celý večer je pojat jako večer autorský, zazní tedy skladby z díla Štěpána Raka a Milana Zelenky.

Více podrobných informací přineseme počátkem měsíce října. Ale neváhejte a datum 24.
října si již zaškrtněte ve své kulturním kalendáři. Vždyť třicetiny stojí za to oslavit.

Předprodej vstupenek viz příloha.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019

ČR: Film Fany a pes vstoupí nejen do našich a evropských kin v listopadu u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. U nás konkrétně 9. listopadu v den pádu Berlínské zdi. Hlavním postavám propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
21.08.2019

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019