čtvrtek
25. dubna 2019
Svátek slaví: Marek
Štěpán RakUdálost roku 2012 na pražské HAMU

Autor článku: 
Iva Klusalová

PRAHA: Pokud řekneme, že čas běží rychle, v případě profesora Štěpána Raka přímo sprintuje. Je to určitě tím, že tento fenomenální kytarista, který projel více než 70 zemí světa se svojí kytarou a který šířil vždy jen dobré jméno naší hudby – ať už jako interpret nebo jako hudební skladatel, případně jako zakladatel kytarové školy ve Finsku, případně jako profesor a zakladatel oddělení kytary na pražské HAMU.

Profesor Rak je mimořádný člověk. Svým uměním rozdává neustále radost věrným obdivovatelům nejen v České republice. Jeho koncerty jsou beznadějně vyprodány, nesou se v duchu příjemné atmosféry, kdy jeho
kytarové umění, umocněné jeho laskavým přístupem k posluchačům a neopakovatelným kouzlem velkého umělce je jedinečným zážitkem milovníkům hudby.

V letošním roce – přesně 4. října 2012 – uplyne rovných 30 let od chvíle, kdy bylo dopřáno prof. Štěpánu Rakovi založit obor kytara na pražské HAMU.

Naplnil tím sen svého profesora – pana Štěpána Urbana. Do té doby se kytara v naší zemi totiž vyučovala jen na středoškolské úrovni, tedy na konzervatořích.

K tomuto výročí se prof.Štěpán Rak spolu se svým kolegou prof. Milanem Zelenkou – též kytarovou legendou u nás i ve světě, rozhodli uspořádat slavnostní koncert na němž všichni umělci vystoupí bez nároku na honorář.

Bude se konat 24. října od 19:30 hod v překrásném prostředí sálu Bohuslava Martinů na Hudební akademii múzických umění v Praze.

Na koncertě vystoupí jednak profesoři Štěpán Rak a Milan Zelenka, ale přizváni budou i vybraní absolventi oboru kytary, jakož i výteční studenti současní. A těšme se i na fenomenální Pražské kytarové kvarteto. A pokud konstelace hvězd dovolí, na všechny posluchače čeká i překvapení. Vystoupí známá česká mezzosopranistka Edita Adlerová, společně s Miroslavem Žárou(též vynikajícím absolventem Š. Raka) – a předvedou kus vskutku excelentní – Bisetovu Habaneru ze světoznámé opery Carmen.

Celý večer je pojat jako večer autorský, zazní tedy skladby z díla Štěpána Raka a Milana Zelenky.

Více podrobných informací přineseme počátkem měsíce října. Ale neváhejte a datum 24.
října si již zaškrtněte ve své kulturním kalendáři. Vždyť třicetiny stojí za to oslavit.

Předprodej vstupenek viz příloha.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Pražské Divadlo Kámen vyhlašuje otevřenou výzvu na výstavní projekty pro období 2019–2020.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.04.2019

PRAHA: Divadlo Spejbla a Hurvínka připravilo na jarní měsíce pro své diváky nejen oblíbená tradiční představení, ale také sobotní program pro seniory. Vedle toho se  představí zbrusu nový divácký Klub Hurvajz.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
24.04.2019

PRAHA: V úterý 23. dubna 2019 od 21.10 hodin vystoupí  v Rudolfinu kolektivní tělesa Národního divadla a Státní opery na benefičním koncertě na obnovu katedrály Notre-Dame. Koncert pořádá Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a Národním divadlem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Živé umění
Nepřehlédněte
23.04.2019

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019