úterý
19. února 2019
Svátek slaví: Patrik
Štěpán RakUdálost roku 2012 na pražské HAMU

Autor článku: 
Iva Klusalová

PRAHA: Pokud řekneme, že čas běží rychle, v případě profesora Štěpána Raka přímo sprintuje. Je to určitě tím, že tento fenomenální kytarista, který projel více než 70 zemí světa se svojí kytarou a který šířil vždy jen dobré jméno naší hudby – ať už jako interpret nebo jako hudební skladatel, případně jako zakladatel kytarové školy ve Finsku, případně jako profesor a zakladatel oddělení kytary na pražské HAMU.

Profesor Rak je mimořádný člověk. Svým uměním rozdává neustále radost věrným obdivovatelům nejen v České republice. Jeho koncerty jsou beznadějně vyprodány, nesou se v duchu příjemné atmosféry, kdy jeho
kytarové umění, umocněné jeho laskavým přístupem k posluchačům a neopakovatelným kouzlem velkého umělce je jedinečným zážitkem milovníkům hudby.

V letošním roce – přesně 4. října 2012 – uplyne rovných 30 let od chvíle, kdy bylo dopřáno prof. Štěpánu Rakovi založit obor kytara na pražské HAMU.

Naplnil tím sen svého profesora – pana Štěpána Urbana. Do té doby se kytara v naší zemi totiž vyučovala jen na středoškolské úrovni, tedy na konzervatořích.

K tomuto výročí se prof.Štěpán Rak spolu se svým kolegou prof. Milanem Zelenkou – též kytarovou legendou u nás i ve světě, rozhodli uspořádat slavnostní koncert na němž všichni umělci vystoupí bez nároku na honorář.

Bude se konat 24. října od 19:30 hod v překrásném prostředí sálu Bohuslava Martinů na Hudební akademii múzických umění v Praze.

Na koncertě vystoupí jednak profesoři Štěpán Rak a Milan Zelenka, ale přizváni budou i vybraní absolventi oboru kytary, jakož i výteční studenti současní. A těšme se i na fenomenální Pražské kytarové kvarteto. A pokud konstelace hvězd dovolí, na všechny posluchače čeká i překvapení. Vystoupí známá česká mezzosopranistka Edita Adlerová, společně s Miroslavem Žárou(též vynikajícím absolventem Š. Raka) – a předvedou kus vskutku excelentní – Bisetovu Habaneru ze světoznámé opery Carmen.

Celý večer je pojat jako večer autorský, zazní tedy skladby z díla Štěpána Raka a Milana Zelenky.

Více podrobných informací přineseme počátkem měsíce října. Ale neváhejte a datum 24.
října si již zaškrtněte ve své kulturním kalendáři. Vždyť třicetiny stojí za to oslavit.

Předprodej vstupenek viz příloha.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019

ČR: Ceny CZECH GRAND DESIGN jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu ČR. Ocenění získávají osonosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Nominace ve třináctém ročníku jsou odtajněny. 

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.02.2019

KROMĚŘÍŽ: Výjimečnou příležitost nabízí mladým talentům druhý ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž založené známým dirigentem a místním rodákem Tomášem Netopilem. Od 18. do 24. srpna 2019 se do města sjedou špičkoví interpreti, kteří zde budou působit jako lektoři zpěvu, hry na lesní roh, housle, cembalo a trombon či radit s hudebními projekty. Zájemci o účast v akademii se mohou hlásit od 18. února do 5. května.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
19.02.2019