neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Knihovnice Klára Szturcová a Simona Kubišová
© Archiv pořadateleTřinecké knihovnice zvítězily na celostátní přehlídce

ČESKÝ TĚŠÍN-TŘINEC: Městská knihovna v Českém Těšíně hostila 10. a 11. dubna celostátní soutěžní přehlídku s názvem O knihovnických aktivitách (OKnA). Tématem letošního ročníku byly Báje a pověsti se zaměřením na 2. stupeň základních škol. V silné konkurenci uspěly knihovnice z Knihovny Třinec Klára Szturcová a Simona Kubišová, které poutavě zpracovaly severskou mytologii a život vikingů.

Autor článku: 
Jan Delong

„Máme z toho obrovskou radost, protože konkurence byla velká a všichni byli výborní. I když bylo hodnocení poroty super a publikum nás ocenilo několikanásobným potleskem, tak abychom byly upřímné, nečekaly jsme to,“ shodují se Klára Szturcová a Simona Kubišová a dodávají: „Je to velká motivace a nakopnutí do další práce pro celou Knihovnu pro děti i Mklub.“

Na soutěžní přehlídku OKnA se každoročně sjíždějí knihovníci z celé České republiky. Cílem je prezentovat a ocenit nejlepší programy pro děti a mládež, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Na předem daná témata připravují lekce, které prezentují pozvaným třídám z místních škol. Výkony knihovníků pak hodnotí odborná porota složená z knihovníků, pedagogů a psychologů. Součástí programu jsou také workshopy určené soutěžícím i divákům.

Knihovnické lekce patří ke klíčovým aktivitám třinecké knihovny. Jejich smyslem je totiž rozvoj čtenářských a informačních dovedností a knihovny jsou jedny z mála míst, kde mohou lidé rozvíjet nejen je, ale i kritické myšlení. Navíc jsou lekce mezi třineckými školáky a jejich učiteli oblíbené a vyhledávané. Jen v roce 2018 jich třinečtí knihovníci zvládli uskutečnit více než 400 a zúčastnilo se jich 8 500 dětí. Často vyjížděli i mimo Třinec, do okolních obcí a měst, kam si je zvaly základní, střední nebo mateřské školy.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Letošní sedmý ročník Landscape festivalu obrací svou pozornost k ostravské krajině. Záměrem je propojit historické centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a Mariánskými Horami. Festival reaguje na některá problematická místa ve městě, která stojí za to kultivovat, dotvářet, najít pro ně nová řešení. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

JIHLAVA: Podporovat živou kulturu je jedním z důležitých úkolů města. Proto Jihlava zpřístupní veřejný prostor a usnadní pořadatelům konání malých a komunitních kulturních akcí. Seznam uživatelsky vstřícných míst by měl být zveřejněn v průběhu léta.

Kraj Vysočina
Legislativa a ekonomika
Co se děje
13.06.2019