čtvrtek
9. dubna 2020
svátek slaví Dušan
© www.nm.czTrampové slaví stovku

PRAHA/ČR: Český tramping slaví, stejně jako naše republika, sté výročí. Počátky trampingu bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejvýznamnějších českých a slovenských subkultur a ovlivnil životy desetitisíců lidí. V Národopisném muzeu je instalována výstava nazvaná Století trampingu, která představuje celý tento fenomén i jeho proměny.

od 29.06.2018 do 01.04.2020
Autor článku: 
luk

Expozice vypráví o dějinách a současnosti trampského hnutí i o tom, jak ovlivnilo podobu české populární kultury, umění a sportu.

Výraz tramp pochází z angličtiny, v americké angličtině se používal coby označení pro tuláka nebo sezónního dělníka, často osobu pohybující se na okraji společnosti a vyhýbající se vžitým společenským uzancím a povinnostem.

Do češtiny se výraz dostal s romány Jacka Londona. Inspirací pro české trampy byly i další knihy z Divokého západu - romány Karla Maye, Zane Greye, Jacka anebo  R. L. Stevensona. Krom anglického termínu se používal také výraz vandr nebo vandrování, anebo rovněž z němčiny pocházející čundr/čundrák, který měl původně pejorativní nádech.

Tramping bylo a je hnutí neorganizované, první čeští trempové byli starší skauti (roveři), kterým přestal vyhovovat pevný řád skautské organizace, ale měli vztah k přírodě a romantice. Bylo to v letech první světové války, tehdy se jim říkalo divocí skauti.

Trempové postupně objevovali tehdy ještě neosídlenou přírodu zejména v jižním okolí Prahy, především v povodí řek Vltavy a Sázavy, později i Berounky. Tramping se ovšem posléze rozšířil v menší či větší míře do všech koutů tehdejšího Československa. Vznikaly první osady, každá s originálním názvem (Askalona atd.) a také šerifem. Mezi skauty a trampy bychom našli i celou řadu velmi významných českých umělců, jako například Jaroslava Foglara nebo Zdeňka Buriana.

Trampingu jako hnutí se za dobu jeho dosavadní existence aktivně účastnilo několik set tisíc lidí, zasáhl pět generací. Počet jednotlivých trampských part a osad  je v celém průběhu století odhadován na cca 30 až 40 tisíc.

Výstava v Letohrádku Kinských vychází z dlouhodobé spolupráce Národního muzea se spolkem Naše muzeum, z. s., a celou řadou dalších jednotlivců i trampských osad.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Co se děje
08.04.2020

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Celá ČR
Hudba, Ostatní
Co se děje
08.04.2020

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři
Co se děje
08.04.2020

BRIXOVY DVORY: Ivo Stehlík je spisovatel, nakladatel, distributor knih a také někdejší dřevorubec. Se svou ženou žije ve starém statku u Volar na Šumavě. I v tomto zvláštním čase - stejně jako kdykoli předtím - využil velikonoční období nejen k fyzickému úklidu domu a jeho přípravě na svátky Kristova nanebevstoupení, ale především k úklidu své hlavy.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Ostatní
Články a komentáře
07.04.2020