úterý
19. února 2019
Svátek slaví: Patrik
Paní Pohanková zachovává tradici svatebních "hnětek"
© www.msk.czTradiční řemeslo má v Moravskoslezském kraji zlaté dno

 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Řezbář, výrobce papučí „banďur“ a tradiční pekařka získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje. Díky těmto lidem, kteří se věnují starým řemeslům, se uchovávají tradice a odkaz minulých generací. Slavnostní předávání ocenění se uskutečnilo 16. 12. 2018 na galakoncertu Festivalu Souznění.
 
 
 
Autor článku: 
luk

„V dnešní rychlé době je velmi důležité nezapomínat na naše kořeny. Málokdo například ví, že banďury jsou tradiční podbeskydské papuče vyrobené z filcových odřezků z klobouků. Taky je úžasné, že nezanikly svatební hnětky, plněné koláče tvarované do čtverce. Tyto odkazy se daří uchovávat díky báječným lidem, kteří pokračují v tom, co je naučili jejich rodiče nebo prarodiče,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který tituly Mistr tradiční rukodělné výroby oceněným předával.

„Letos titul získal Štefan Kanaloš, který dlabáním zpracovává dřevo a vyrábí kuchyňské náčiní, misky nebo salašnické potřeby. Tento řezbář je jediným přímým pokračovatelem staré rodové tradice. Naštěstí v ní bude pokračovat vnuk Filip, kterého pan Kanaloš zaučuje už téměř dvě desítky let,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

V oboru textil získal cenu František Raška, za zpracování textilního odpadu. Technologii výroby filcových banďur se naučil od své maminky. V tradici pokračuje se svou manželkou Eliškou a jsou jediní, kteří se výrobě těchto papučí věnují.

„Další titul získala paní Milada Pohanková z Bernatic nad Odrou. Nebýt ní, možná by se úplně zapomnělo na hnětky. Jsou to slavnostní koláče přeložené do čtverce tak, že mazání uprostřed vytváří kříž. Paní Pohanková učí hnětky péct svou dceru i vnučky. Setkání s lidmi, kteří jsou nositeli řemesel, či lidových tradic je vždy neobyčejně osvěžující. V dnešní přemodernizované době plné nejnovějších technologií, virtuálních prostorů a sociálních sítí je třeba si uvědomovat bohatství, které v těchto lidech máme,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

TŘEBÍČ: Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci, společně s etnografkami a dalšími odbornými pracovníky především krajských muzeí se zaměřuje v současné době mimo jiné na dokumentaci a výzkum tradiční lidové stravy na Vysočině. 

Kraj Vysočina
Lidová kultura
Co se děje
19.02.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019