neděle
18. srpna 2019
Svátek slaví: Helena
Paní Pohanková zachovává tradici svatebních "hnětek"
© www.msk.czTradiční řemeslo má v Moravskoslezském kraji zlaté dno

 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Řezbář, výrobce papučí „banďur“ a tradiční pekařka získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje. Díky těmto lidem, kteří se věnují starým řemeslům, se uchovávají tradice a odkaz minulých generací. Slavnostní předávání ocenění se uskutečnilo 16. 12. 2018 na galakoncertu Festivalu Souznění.
 
 
 
Autor článku: 
luk

„V dnešní rychlé době je velmi důležité nezapomínat na naše kořeny. Málokdo například ví, že banďury jsou tradiční podbeskydské papuče vyrobené z filcových odřezků z klobouků. Taky je úžasné, že nezanikly svatební hnětky, plněné koláče tvarované do čtverce. Tyto odkazy se daří uchovávat díky báječným lidem, kteří pokračují v tom, co je naučili jejich rodiče nebo prarodiče,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který tituly Mistr tradiční rukodělné výroby oceněným předával.

„Letos titul získal Štefan Kanaloš, který dlabáním zpracovává dřevo a vyrábí kuchyňské náčiní, misky nebo salašnické potřeby. Tento řezbář je jediným přímým pokračovatelem staré rodové tradice. Naštěstí v ní bude pokračovat vnuk Filip, kterého pan Kanaloš zaučuje už téměř dvě desítky let,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

V oboru textil získal cenu František Raška, za zpracování textilního odpadu. Technologii výroby filcových banďur se naučil od své maminky. V tradici pokračuje se svou manželkou Eliškou a jsou jediní, kteří se výrobě těchto papučí věnují.

„Další titul získala paní Milada Pohanková z Bernatic nad Odrou. Nebýt ní, možná by se úplně zapomnělo na hnětky. Jsou to slavnostní koláče přeložené do čtverce tak, že mazání uprostřed vytváří kříž. Paní Pohanková učí hnětky péct svou dceru i vnučky. Setkání s lidmi, kteří jsou nositeli řemesel, či lidových tradic je vždy neobyčejně osvěžující. V dnešní přemodernizované době plné nejnovějších technologií, virtuálních prostorů a sociálních sítí je třeba si uvědomovat bohatství, které v těchto lidech máme,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.08.2019

KUTNÁ HORA: V sobotu 20. července koncertem v kutnohorské Kapli Božího Těla skončil už 23. ročník týdenního kursu pro začínající sbormistry, který již tradičně pořádá NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu). Repertoár zahrnoval skladby od renesance po 21. století i úpravy lidových písní, v nichž se vystřídalo celkem sedmnáct sbormistrů z řad nejlepších či nejodvážnějších účastníků.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
14.08.2019