čtvrtek
9. dubna 2020
svátek slaví Dušan

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Česká televize na Velikonoce odvysílá pro věřící více bohoslužeb. Přidá i přímý přenos z Národního divadla

ČR: K tradičnímu velikonočnímu programu České televize přibydou o letošních svátcích bohoslužby a také výjimečný přímý přenos se sólisty baletu Národního divadla. Oblíbený benefiční pořad Pomozte dětem Česká televize odvysílá. Ale jinak a později.

od 09.04.2020 do 12.04.2020
Autor článku: 
Filip Platoš

Česká televize chce o letošních velikonočních svátcích podpořit věřící, kteří nyní nemohou do kostela. „Od čtvrtečního večerního začátku velikonočních svátků až po neděli tak pokryjeme celkem čtyři bohoslužby. Začneme na Zelený čtvrtek bohoslužbou z kostela sv. Jakuba v Brně, která připomíná Poslední večeři Páně. Na Velký pátek budeme přenášet obřady připomínající ukřižování, na Bílou sobotu velikonoční vigilii, tedy očekávání vzkříšení Ježíše Krista, a završíme to nedělní bohoslužbou, na které budeme slavit samotné zmrtvýchvstání,“ upřesňuje Patrick Diviš z tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby a dodává: „Tradičně také divákům přineseme velikonoční poselství a požehnání papeže Františka Městu a světu, takzvané Urbi et Orbi.“

Se speciálním programem, který reflektuje dnešní složitou situaci, přijde i kanál ČT art. V neděli 12. dubna od 20 hodin Česká televize přinese mimořádný přímý přenos Protančíme tím – Baletní gala, kde zatančí sólisté Národního divadla, například Mathias Deneux, Ayaka Fujii, Roger Cuadrado nebo Radka a Adam Zvonařovi. Připravena je na ČT art také řada záznamů koncertů klasické i populární hudby a divadelních her.

Tradiční rodinné pořady a pohádky nabídne o Velikonocích ČT1, včetně nového dílu Zázraků přírody. Benefiční pořad České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti Pomozte dětem, který se už přes dvacet let objevuje ve velikonočním programu, se ČT rozhodla i navzdory krizovým opatřením natočit a odvysílat, aby pomohla podpořit vybrané charitativní projekty. Jeho podoba bude však jiná, než jsou diváci zvyklí. Ve vysílání ČT by se pořad mohl objevit už na začátku května.

Pro nejmenší diváky je pak na webu Déčka připravena speciální kolekce on-line aktivit, a to ve velikonoční obdobě oblíbeného Adventního kalendáře. Učitelé a rodiče pak také mohou najít krátká vzdělávací videa k velikonočním svátkům pro své žáky a děti na webu ČT edu.

Výběr z velikonoční nabídky České televize:

čtvrtek 9. 4.   Zelený čtvrtek

 

17:30  Večerní bohoslužba Zeleného čtvrtku                   

Mše na památku Večeře Páně. Bohoslužbu celebruje farář Jan Pacner.

 

pátek 10. 4.   Velký pátek

 

10:00  Velkopáteční bohoslužba                

Přímý přenos z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 10 Strašnicích. Režie J. Rásocha

 

sobota 11. 4.  Bílá sobota

 

20:30  Velikonoční vigilie

Přímý přenos slavnosti vzkříšení Ježíše Krista z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Režie J. Rásocha

 

neděle 12. 4.  Velikonoční neděle – vzkříšení

 

10:00  Bohoslužba Církve československé husitské

Přímý přenos oslavy Božího hodu velikonočního – Vzkříšení Páně z kostela sv. Václava na Zderaze v Praze. Bohoslužbě předsedá patriarcha Tomáš Butta. Režie J. Rásocha

 

11:55  Urbi et Orbi

Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka.

 

Knihovna za zavřenými dveřmi E-knihy, chvilka poezie i setkání s osobnostmi

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Podle průzkumů profesora Trávníčka má průměrná česká čtenářská domácnost knihovnu s třemi stovkami titulů. Přesto se může stát, že v době karantén, omezeného volného pohybu osob a zavřených knihoven čtení dojde. Dostupnou pomocí je e-knihovna, která nabízí výběr z více než 1800 titulů zdarma ke stažení ve třech různých formátech pro počítače, čtečky i mobily. 

E-knihovna má tu výhodu, že je dostupná všem, její využívání není vázáno na členství v knihovně. V nabídce čtenáři najdou české i světové klasiky (Čapek, Havlíček, Shakespeare), současnou českou prózu (Viewegh, Ajvaz, Denemarková), detektivky (Škvorecký, Erben) i poezii (Rudčenková, Straka, Hruška). Každý měsíc přibývá až 20 nových titulů.

Odborné a historické tituly jsou dostupné v digitální knihovně Kramerius. Kompletní nabídku titulů, a to i těch, které jsou stále vázány autorskými právy, zpřístupňujeme pedagogům a studentům právě v těchto dnech. Přístup k článkům ze zahraničních odborných časopisů nabízí databáze EBSCO: Academic Search Complete. Kvalitní poslech hudby zaručuje databáze Naxos, výběr českého mluveného slova zase Alexander Street Press. Pro přístup ke službám stačí jediné, mít platný čtenářský průkaz, který již brzy bude možné si vyřídit také online. 

Knihovna je nejen čtení, ale také zajímavý video i audio obsah, který připravujeme ve spolupráci se stálými lektory. Nabídneme psychologické a cestovatelské přednášky, komponovaný pořad se sdružením Arnika nebo setkání se Spolkem bratří Čapků. Vybíráme i to nejlepší z archivu proběhlých akcí. K poslechu tak budou přednášky prof. Martina Hilského z cyklu Shakespeare a jeho doba, nebo přednášky odborníků z Národního ústavu duševního zdraví. Speciální pásmo přednášek se bude věnovat velikonočním svátkům.  

Literatura je zastoupena poezií, která, podobně jako píseň, v těžkých dobách zahání strach a přináší radost. Online představíme současné české básníky: Olgu Stehlíkovou, Víta Janotu, Jana Štolbu, Olgu Słowik, Josefa Straku, Vojtěcha Vacka a další… Chystáme nové příběhy do ucha, klasické i současné v podání profesionálních herců.

Stále nakupujeme a zpracováváme nové (tištěné) knihy. Z rozhodnutí zřizovatele, hl. m. Prahy, byl rozpočet na nákup knih navýšen o 10 mil. Kč, které budou vynaloženy na nákup produkce od pražských nakladatelů. Za pět milionů nakoupíme tištěné knihy, za dalších pět milionů licence k elektronickému vydání. Jedná se o cílenou pomoc nakladatelům, kteří se ocitli ve velmi nelehké situaci.

Šití roušek je téma i v knihovně. Napříč celou knihovnou šije, stříhá a materiál shání několik desítek zaměstnanců. Hlavní koordinační centrum je v pobočce Jezerka, kde je k dispozici vybavení Atelieru včetně šicích strojů. Odběrateli hotových roušek byli hlavně zaměstnanci knihovny, a dlouholeté spřátelené organizace, jako například Domov Sue Ryder v Michli.

V tuto chvíli bohužel neumíme ani odhadnout, kdy se knihovny znovu otevřou, proto jsou všechny výpůjčky automaticky prodlužovány, stejně jako splněné rezervace. Buďte s námi, jsme s vámi. Knihovnu online najdete na webu www.mlp.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/knihovna.

Seniorům v Třinci zpříjemní Velikonoce ručně vyrobenými přáními

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Autor článku: 
Jan Delong

„Byl to momentální nápad, který nám přišel smysluplný. Bylo moc hezké sledovat, jak se do tvoření zapojily celé generace nebo rodiny, od dětí až po dospělé. Někteří nám pak předávali přání se slovy, jsme rádi, že i my jsme mohli nějak pomoci, když neumíme šít roušky, vyrobili jsme alespoň přáníčka,“ říká koordinátorka Senior Pointu, Miroslava Vápeníková.

Přání se budou distribuovat během středy především díky organizacím, které se seniorům věnují: Klubu seniorů Třinec, organizaci ADRA, Medica Třinec, třinecké Charitě, Domově důchodců v Třinci a už zmiňovanému Senior Pointu, který funguje pod Knihovnou Třinec. Speciální poděkování knihovníci posílají organizaci Medica Třinec. Pomocí jejich ozonátoru byla přání vydezinfikována a ošetřena tak, aby byla bezpečná.

Fungování Senior Pointu bylo v letošním roce podpořeno dotací Moravskoslezského kraje.

http://knihovnatrinec.cz/, http://info-trinec.cz/http://www.galerietrinec.cz/ 

Beze stínů / Without shadows“ – Jaroslav Papoušek (1929-1995)

ČR-PRAHA: Galerie kritiků, Adria nabízí možnost virtuální prohlídky výstavy Beze stínů / Without Shadows - Jaroslava Papouška (1929-1995) na svém facebooku v rámci  uvedeného odkazu: https://www.facebook.com/jaroslavpapousek.cz/videos/3109937062403557/

Autor článku: 
Vlasta Čiháková Noshiro, kurátorka Galerie kritiků, Adria

Zároveň pořadatelé upozorňují, že plánovaná dubnová výstava Obrazy z ráje - Ateliéru kresby AVU (kurátorský výběr Jiřího Petrboka a Martina Gerboce) se posouvá do termínu, který bude dodatečně oznámen a běžný provoz galerie míní obnovit - pokud to situace dovolí -  květnovou výstavou Pohyblivý obraz ve městě (Edita Pattová a Lucie Svobodová).

 

Jaroslav Papoušek (1929-1995) je známý jako filmař, scénárista a spolupracovník Miloše Formana či Ivana Passera, ale málokdo ví, že vystudoval také AVU a pracoval dlouhodobě jako malíř, sochař a karikaturista. Výstava představí především jeho abstraktní obrazy s jedinečnou světelně barevnou atmosférou a figurálními náznaky, dále jeho vynikající karikatury, vytvořené úspornou lineární kresbou. Obrazovou tvorbu umělce doplňují ještě ukázky drobných prostorových plastik. K sochařině se Papoušek vrátil až po svém „filmovém období“, ale i tyto jeho sošky prozrazují mimořádný cit pro formu v precizním provedení.

Narodil se ve velkém Bočkově na Podkarpatské Rusi. Na přelomu 40. a 50. let 20. století vystudoval sochařství na AVU (prof. Karel Pokorný a Jan Lauda). Pracoval dlouho na volné noze jako sochař, malíř a karikaturista. Pak v roce 1963 napsal novelu Černý Petr, která zaujala režiséra Miloše Formana natolik, že společně vytvořili scénář a začala jejich několikaletá spolupráce na filmech Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko aj., jež skončila až režisérovým odchodem do USA. Papoušek pak točil dál filmy samostatně (např. Nejkrásnější věk, Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka, Cesta kolem mé hlavy aj.), téměř celý život však také maloval. S velkým soustředěním se věnoval malbě zvláště od konce 70. let, kdy ho zaskočily zdravotní potíže a byl nucen pracovat v klidu. Od 80. let byly jeho obrazy vystaveny v různých pražských i mimopražských galeriích, jsou také obsaženy v mnoha soukromých sbírkách v USA, Francii, Švédsku a Japonsku. Dosud však nikdo řádně nezhodnotil jeho karikatury slavných osobností, vyjádřených jak kresbou tužkou či tuší, tak i olejomalbou, dobře doplňující světelně barevnou atmosféru umělcových zátiší a krajin. K  jedinečnému pojetí svých obrazů se sám malíř vyjádřil s humornou nadsázkou následovně: "V malbě se cítím být jako slaboproudý elektrikář, protože se starám o světlo a teplo. Obrázky, které maluju, jsou beze stínů, stejně jako lampy nebo topení. Když se ale takový obrázek pověsí na zeď, měl by svítit a hřát. To je jeho smysl a proto tam nemají stíny co dělat. Na světě je hezky a já se to snažím ve svých obrazech dávat najevo."

Ve skutečnosti se jedná o téměř pointilistické vyjádření krajinného či předmětného námětu v obrazech i akvarelech, připomínajících poněkud styl Williama Turnera, jenž miloval jiskřivé efekty slunečních paprsků, pronikajících oparem mlhy a zabýval se intenzivně zachycováním proměn barev a světla v přírodě, takže býval nazýván „malířem světla“. Rovněž používal techniku čistých barevných skvrn, jimiž zobrazoval své pocity a nálady přírody s bezprostředností abstraktního umělce. Papoušek však může být srovnáván i se zduchovnělým pojetím malby našeho Jana Zrzavého, zvláště z jeho posledního tvůrčího období, kdy  krajinomalby či zátiší, vynikající skladebnou čistotou a magickou radiací světla, charakterizoval Vincenc Kramář „spíše zhmotněním duševních stavů než krajinami“. Zrzavý obdivoval impresionisty, zvláště Antonína Slavíčka, a svým osobitým stylem usiloval o vyjádření vztahu svých vnitřních představ a snových účinků reality v úsilí zachytit kouzlo a náladu jednoho okamžiku pomocí barevných skvrn, jakožto světelného a atmosférického odrazu světla v přírodě. U Papouška se tento zájem zaměřil na poetické nálady především jihočeské krajiny, na lesy, paseky, vesnice a rybníky, v jejichž prostředí ke sklonku života žil a pracoval. Nepřekročil práh snové představivosti až k nadreálnému vyjádření, zůstal věrný skutečnostní přírodě, avšak jeho zduchovnělá koncepce malby „beze stínů“ vyniká vzácně integrovaným stylem, jenž jej řadí mezi osobnosti malířů par excellence.

 

 

Roman Zach se zamiloval do Indonésie. Diváky provede novým cestopisným seriálem Hledání ztracených světů

ČR: Herec Roman Zach, známý z divadla i televizních seriálů, opustil bezpečí civilizace a vydal se na objevitelskou výpravu na jižní indonéské ostrovy. Splnění jeho cestovatelského snu je zaznamenáno v šesti dílech nového seriálu Hledání ztracených světů. Tvůrci nezachytili jen turisty vyhledávaná místa, ale naopak se pokusili o objevování méně známých destinací a zachycení běžného života. Kromě exotické přírody a kultury se vydali i po stopách začátku civilizace. První díl uvede ČT2 ve středu 8. dubna ve 21.25 hodin.

Autor článku: 
Karolína Blínková

„Hned od počátku cesty po Indonésii a ponejvíc směrem dál na východ od Jávy jsme spolu s režisérem Jirkou Novákem chtěli koupit jakýkoliv pozemek, abychom si ztloukli alespoň jednoduchou dřevěnou boudu a mohli se v budoucnu vracet. Teď v březnu, přesně rok po našem natáčení, jsem do Indonésie chtěl vzít celou svoji rodinu. Virus nás ale zastavil. Vezmu je tam až to půjde, abych jim ukázal a sám zase zažil, jak může tolik lidi a tolik náboženství žít pod jednou střechou. Několik tisíc ostrovů a ostrůvků a rozdílných kultur, které spojuje neskutečný optimismus a tolerance,“ říká průvodce pořadem Roman Zach, který si při natáčení vyzkoušel práci v barvířské dílně i na čajové plantáži. Poznal, jak se žije s varany, zúčastnil se tradičních oslav lovců lebek a zatančil si rituální tanec.

Šest provázaných epizod a šest tisíc kilometrů po ostrovech Jáva, Bali, Lombok, Komodo, Flores a Alor skýtá rozsáhlý prostor pro skutečné poznání jižní části Indonésie. Nedílnou součástí nového cestopisu jsou i dobrodružné zážitky při samotném cestování, obzvláště v odlehlejších částech země. „Rozhodli jsme se pro ostrovní zemi, která nabízí neuvěřitelnou pestrost a takřka nekonečné množství témat. Bez nadsázky lze říci, že každý z ostrovů ukáže jiný typ přírody a především zvyků, tradic, kultur a způsobů života. Zároveň jde o zemi, kde stále přetrvávají tradiční hodnoty, což je pro tápající Evropany, kteří se potýkají se ztrátou identity, velmi přitažlivé téma,“ vysvětluje režisér Jiří Diarmaid Novák a dodává: „Právě hledání ztracených hodnot a tradičního způsobu života je také hlavním motivem celého cyklu. Vedle cestopisného vyprávění podnikáme i jakousi symbolickou cestu ke kořenům civilizace a prostřednictvím putování hledáme cestu k sobě samým, pátráme po odpovědích, které moderní a do značné míry zmatená západní civilizace stále častěji hledá.“

scénář a režie: Jiří Diarmaid Novák // dramaturgie: Bára Kopecká // kamera: Vojtěch Vančura // výkonný producent: Roman Blaas // kreativní producentka: Martina Šantavá // průvodce pořadem: Roman Zach

 

Upoutávku k novému cyklu naleznete pod tímto odkazem: https://we.tl/t-BRM8kOYkEG

 

Duben plný kulturních zážitků. ČT art posiluje vysílání koncertů, divadelních představení i opery

ČR: Divadelní představení s Jiřinou Bohdalovou nebo Bolkem Polívkou, opery z New Yorku i Brna, koncerty Rolling Stones, Waldemara Matušky nebo Xindla X. ČT art v dubnu posiluje své schéma tak, aby nabídl divákům co nejvíce kulturních zážitků z akcí, na které nyní nemohou.

Autor článku: 
Karolína Blínková

 „V době, kdy se všechny koncertní sály, divadla i kluby zavřely a lidé přišli o možnost autentických kulturních zážitků, rozšiřujeme naše stávající vysílání právě o tento typ pořadů. V nejbližších týdnech nebude prakticky ani jeden večer na ČT art bez koncertu, divadelní inscenace či opery,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Již minulý pátek odvysílal Art přímý přenos představení Hvězda s Evou Holubovou, který se stal nejsledovanějším přímým přenosem v historii vysílání kulturní stanice.

Do divadla pozve ČT art diváky třeba na inscenaci Paní plukovníková s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, Sluhu dvou pánů s Miroslavem Donutilem nebo na premiérové uvedení Lakomce s Bolkem Polívkou z Městského divadla Brno. Ze světa zamíří na české obrazovky broadwayský muzikál Cats nebo shakespearovská klasika Romeo a Julie s Orlandem Bloomem.

Hudební fanoušky ČT art jistě potěší koncertem ze San Jose, kde nestárnoucí Rolling Stones uzavřeli v roce 1999 své americké turné No Security. Tuzemskou hudební tvorbu zastoupí ve vysílání Jarek Nohavica, Waldemar Matuška nebo Xindl X, který loni na podzim oslavil velkolepě své čtyřicáté narozeniny. „Koncert ve Foru Karlín byl můj do té doby největší samostatný. Byl to jeden z těch koncertů, na které se nezapomíná. Věřím, že si tu neopakovatelnou atmosféru užijí i diváci České televize,“ říká zpěvák Ondřej Ládek. Koncert uvede Art v premiéře v pátek 17. dubna.

Na své si přijdou i příznivci klasické hudby a opery. Ve čtvrtek 16. dubna představí pod vedením Václava Lukse soubor Collegium 1704 slavnostní radostnou barokní Biberovu mši ze salzburského Dómu a následně v pondělí 20. dubna uvede premiéru opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa v nastudování Národního divadla Brno. A již ve středu 8. dubna je na programu klavírní recitál Tomáše Kača. Záznamem z ostravského hudebního festivalu připomíná Česká televize Mezinárodní den Romů, který tematicky doplní i Khamoro 2019 nebo snímek Růžové sny.

Výběr z dubnové nabídky ČT art:

Pondělí 6. dubna

Koncert Vídeňských filharmoniků z Macaa

PREMIÉRA

 

Úterý 7. dubna

Ahoj, Ostravo!

Jarek Nohavica a ostravské hvězdy populární hudby

 

Středa 8. dubna

My Home – klavírní recitál Tomáše Kača

PREMIÉRA

 

Pátek 10. dubna

We Walk the Line: Vzpomínka na Johnnyho Cashe

Koncert z texaského Austinu k nedožitým osmdesátinám Johnnyho Cashe

PREMIÉRA

 

Missa Salisburgensis

Coollegium 1704 v Dómu v Salzburgu

PREMIÉRA

 

Pondělí 13. dubna

Lakomec

Bolek Polívka v hlavní roli, Městské divadlo Brno

PREMIÉRA

 

Španělské Velikonoce v Římě

soubor La Grande Chapelle

PREMIÉRA

 

Úterý 14.dubna

Antonín Dvořák: Slovanské tance 1. řada, op. 46

Česká filharmonie

 

Pátek 16. dubna

Narozeninová oslava XL

Koncert písničkáře Ondřeje Ládka alias Xindla X

PREMIÉRA

 

Pondělí 20.dubna

Její pastorkyňa

Národní divadlo Brno

PREMIÉRA

 

Poslední večeře

taneční soubor Dekkadancers

PREMIÉRA

 

Pátek 24. dubna

Starci na Chmelnici

Rockové legendy v Lucerně

PREMIÉRA

 

Čtvrtek 30.dubna

Sluha dvou pánů

Miroslav Donutil v hlavní roli nejpopulárnějšího představení v historii Národního divadla

 

Kup knihu a zachráníš nakladatele!

BRNO, ČR: Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci se Sdružením knihoven ČR a krajskými knihovnami v době celostátní karantény vyzývá veřejnost k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. Prodej knih v těchto časech pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí - autorům, překladatelům, ilustrátorům.

 

 

Autor článku: 
Klára Přibylová

Současná situace přísné karantény má negativní důsledky pro drobné podnikatele a nakladatelství začínají řešit otázku, zda si budou moci ještě vůbec dál dovolit podnikat. V zemi, která je proslulá svou vysokou knižní i typografickou tradicí, vysokými čtenářskými standardy a kvalitními autory, a kde právě rozmanitost knižních nakladatelů sehrála důležitou roli na celkové úrovni literární produkce, to není dobrá zpráva.

A protože nám tato situace není lhostejná, rozhodli jsme se podpořit knižní trh výzvou Kup knihu a zachráníš nakladatele. Vyzýváme veřejnost k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. Prodej knih v těchto časech pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí - autorům, překladatelům, ilustrátorům.

Zároveň se obracíme na širokou veřejnost: podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí. Pochlubte se, co jste si koupili, a připojte se k naší výzvě použitím hashtagu #kupknihu. Přispět můžeme každý!

Na podporu této výzvy MZK přichází s řadou aktivit. Již minulý týden, kdy knihovna připravila pro vysokoškolské studenty a pedagogy dočasný přístup k digitalizovanému obsahu národních fondů a zřídila webového průvodce #KnihovnyPROTIviru se objevila na jejím portálu Knihovny.cz i možnost nákupu knih. České literární centrum, které je součástí MZK, plánuje soutěž pro děti i dospělé s tématem komiksu, v rámci které 15 vylosovaných dostane knihu. V pravidelné rubrice Českého literárního centra Téma měsíce, která přibližuje současnou podobu české literatury, najdou nyní čtenáři prolinky na konkrétní nakladatelství, kde je možné knihy, o nichž se píše, rovnou zakoupit. Prostřednictvím týmu, který má na starosti prezentaci české literatury na zahraničních veletrzích, pak MZK oslovuje řadu českých autorů s prosbou o natočení krátkých videí. Vzniká tak seriál autorských čtení, který bude MZK zveřejňovat rovněž na sociálních sítích.

Více informací najdete na stránkách Moravské zemské knihovny a Českého literárního centra.

Kraj nabízí všem školám pomoc v online vzdělávání

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj přichází s nabídkou podpory a pomoci pedagogům všech škol. Na webových stránkách ŠKOLY SOBĚ umisťuje výběr z nabídky online vzdělávacích materiálů a možnosti jednotného komunikačního prostředí. Prostřednictvím stránek chce kraj učitelům ulehčit jejich práci v době uzavření škol kvůli šíření koronaviru.

Autor článku: 
TZ/jal

„Školy, učitelé, žáci i jejich rodiče se ocitli v nečekané situaci a potřebují pomoci. S uzavřením škol se totiž mění tradiční způsob vzdělávání, ve kterém se učitelé i žáci s jistotou pohybovali. V novém online prostředí školy potřebujeme alespoň částečně zajistit to, že každé dítě bude mít kontakt se svou učitelkou, učitelem, společně se svou třídou a spolužáky. A právě nástroje jako Microsoft Teams, Google Classroom nebo Jit.si dětem, učitelům i rodičům hodně pomohou,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Tradiční vzdělávání nelze překlopit do nového online prostoru. Virtuální prostředí je jiné a řada učitelů má obavy do tohoto světa vstoupit. Proto Královéhradecký kraj přichází s nabídkou pomoci a podpory školám v kraji. Na stránkách skolysobe.cz umisťuje výběr z nabídky online vzdělávacích materiálů a podporuje školy v nastavení jednotného systému komunikace. Cílem je ulehčit učitelům jejich práci, zatraktivnit a zpřehlednit výuku pro žáky, nepřetěžovat je, a také zapojit do online vzdělávání i rodiče.

O podporu mohou školy požádat přes e-mail skolyonline@kr-kralovehradecky.cz a na telefonním čísle 607 051 287. Na území kraje už působí několik lektorů tzv. Digitální pohotovost, kteří pomáhají se zavedením či rozšířením nových nástrojů ve vzdělávání. Většina z nich je z řad učitelů a rodičů.

Máme nastaveny i konzultační hodiny s lektory a učitelé najdou všechny potřebné informace a odkazy na uvedených webových stránkách. Chceme informace o podpoře dostat i do té nejmenší školy v kraji,“ doplňuje náměstkyně Berdychová. Vedle podpory zavádění online nástrojů se kraj snaží také zjistit stav v dané škole, tedy zda mají všichni učitelé a žáci potřebnou techniku a možnost připojení. Poté kraj bude hledat i cesty k podpoře vybavení škol další technikou.

 

 

ALFA zírá

ČR: Divadlo ALFA nezapomíná na své malé i velké diváky ani v této zavirované době. Tvůrci, herci a technici divadla připravili speciální dárkový balíček s názvem „ALFA zírá“. Prostřednictvím kanálu YouTube mohou zájemci sledovat záznamy nejhezčích představení Alfy pro děti, poslouchat audio verze příběhů a pohádek nebo si společně s herci zazpívat a naučit se oblíbené písničky. V pohodlí domova se také mohou dozvědět, jak se hraje loutkové divadlo.

Autor článku: 
Daniela Vítová

V době koronaviru a uzavřených divadel se ALFA vydává za svými diváky online cestou. „Je těžké zůstat ze dne na den bez možnosti hrát, rádi bychom byli s našimi diváky v kontaktu a dodali jim domů dobrou náladu. Využíváme k tomu náš bohatý archiv, který technicky upravujeme, například doplňujeme texty k písničkám, aby se je děti s rodiči mohly naučit zpívat. Nově tvoříme audioverze našich inscenací,“ vysvětlil ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Balíček ALFA zírá je na YouTube volně přístupný a průběžně do něj budou přibývat další pohádky, příběhy a písničky. Nyní je možné se podívat například na záznam představení Hrnečku, vař!, Kašpárek a Indiáni nebo Perníková chaloupka, či si poslechnout audioverzi inscenace Cesta do středu Země (sopouchem Milešovky). Pro ty, kdo si chtějí zazpívat, jsou připravené písničky z inscenací Kosprd a Telecí, Tajemný hrad v Karpatech nebo Kolíbá se velryba. Herci také prozradí, jak se hraje loutkové divadlo s marionetami. V dalších dnech se obsah rozroste mimo jiné o audioverzi Pohádek ovčí babičky nebo písničky ze slavné inscenace Tři mušketýři, které tleskali diváci v mnoha zemích světa. Aktuální informace o novinkách na kanále ALFA zírá se dozvíte také prostřednictvím Facebooku divadla.

Divadlo ALFA nezahálí ani v době koronaviru, nadále se tu pracuje na přípravě hry lidových loutkářů Jenovéfa, jejíž premiéra je naplánovaná na 1. června. „Doufáme, že diváci o Jenovéfu nepřijdou, stejně jako o premiéru hry pro nejmenší diváky Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!, kterou jsme museli kvůli koronavirové pandemii posunout, zatím na neurčito. Otazník stále visí i nad konáním 34. ročníku festivalu Skupova Plzeň,“ dodal Jakub Hora.

Divadlo ALFA se zapojuje také do vysílání Gymnázia Františka Křižíka, které je určeno studentům středních škol.

 

 

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média