sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace

IVANČICE: Výstava Muzea v Ivančicích, která je připravena v souvislosti s 80. výročím úmrtí tohoto významného rodáka, představuje průřez jeho ilustrátorskou tvorbou. Jsou zde k vidění zajímavé Muchovy rané práce, kdy ještě jako nadaný amatér vytvořil pro své rodné město Ivančice ilustrovanou titulní stranu obecní matriky nebo přispíval satirickými kresbami do časopisů Krokodíl a Veselé listy, jež vycházely ve velmi malém nákladu a jsou raritní.

od 18.07.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/jal

Alfons Mucha je známý především jako jeden z tvůrců dekorativního secesního stylu, autor divadelních a reklamních plakátů a také jako malíř obrazového cyklu Slovanská epopej. Není ale tolik v obecném povědomí, že na počátku své úspěšné kariéry, kterou zahájil v Paříži, se zabýval hlavně časopiseckou a knižní ilustrací. Dosáhl v této oblasti úspěchu, a i když se později zaměřoval více na jiné umělecké oblasti, práci pro knihy a časopisy se stále průběžně věnoval.

Na přelomu 80. a 90. let 19. století odjel Alfons Mucha na studia do Paříže, kde začal kreslit pro ilustrované časopisy a také dostávat první zakázky na ilustrace do knih. „Zpočátku byl jen jedním z desítek jiných pohotových a pilných kreslířů, kteří plnili stránky magazínů a knih. Také stylově nebyl zprvu nijak vyhraněný – tvořil v duchu realistických žánrů nebo dramatických historických výjevů, které měly hlavně věrně doprovázet text a zaujmout diváka. Pozvolna se ale i na tomto poli začal projevovat jeho originální secesní styl,“ přibližuje kurátorka výstavy Hana Fadingerová.

Pařížské období na výstavě zastupují jednak pro Muchu typické práce v secesním stylu – množství časopiseckých obálek nebo bibliofilské tisky Ilsée princesse de Tripoli (Ilsée princezna tripolská, 1897) a Le Pater (Otčenáš, 1899) s bohatou dekorativní výzdobou, ale jsou zde představeny také knižní a časopisecké tituly s Muchovými kresbami v konvenčnějším realistickém podání, jež ukazují jeho méně známou stylovou polohu. Mucha spolupracoval také s českými nakladateli, a to i v době, kdy žil dlouhodobě v zahraničí, a tak expozice přináší také ukázky jeho tvorby pro české časopisy a knihy (např. záhlaví časopisů LumírMáj nebo obálky časopisu Dvacátý věk).

Výstava Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace probíhá v galerii Památníku Alfonse Muchy od 18. července do 29. září. Pro dětské návštěvníky jsou zde připraveny omalovánky, kvíz a další zábavné prvky. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne 11. září v 16.00.

Vystavené exponáty pochází z těchto institucí: Muzeum v Ivančicích, Moravská galerie v Brně, Galerie výtvarného umění v Hodoníně, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moravská zemská knihovna v Brně, Vědecká knihovna v Olomouci; a také ze soukromých sbírek.

 

Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace

Pořadatel: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace

Místo konání: galerie Památníku Alfonse Muchy, Palackého náměstí 9, 664 91 Ivančice

Termín konání: 18. 7. – 29. 9. 2019

Vstupné: dospělí 20 Kč, senioři 15 Kč, děti a studenti 10 Kč

 

Quentin Tarantino v Biu Oko. Magor z videopůjčovny má přehlídku na Letné

PRAHA: Od 12. do 16. srpna se na plátně letenského kina uskuteční filmová přehlídka „Quentin Tarantino v Biu Oko“ s podtitulem „Magor z videopůjčovny“. Z mistrova filmografického regálu si pořadatelé vypůjčili pět titulů: kultovní černou komedii Pulp Fiction: Historky z podsvětí, příběh letušky Jackie Brown, válečný snímek Hanebný pancharti a konverzační western Osm hrozných. Přehlídku se kino rozhodlo uspořádat k příležitosti uvedení režisérova devátého filmu. Ten nese název Tenkrát v Hollywoodu a role herce a jeho parťáka kaskadéra obsadily hollywoodské hvězdy Brad Pitt a Leonardo DiCaprio.

od 12.08.2019 do 16.08.2019
Autor článku: 
Magdaléna Novotná

Magor z videopůjčovny je Tarantinova přezdívka proto, že v polovině osmdesátých let coby 22letý mladík pracoval ve videopůjčovně Video Archives na Manhattan Beach v Kalifornii. Cinefilem byl už předtím, ale neomezený přístup ke kvalitním i béčkovým i céčkovým titulům mu přinesl ještě větší rozhled, protože tam trávil celé dny sledováním, diskuzemi a doporučováním filmů zákazníkům,“ říká ředitel Bia Oko David Beránek. „Akcí navazujeme na tradici režisérských, nebo hereckých přehlídek, kterým vzdáváme poctu našim oblíbeným filmařům, a uvádíme je pravidelně každý rok,“ doplňuje Beránek.

V retrospektivě nesmí chybět dnes již 25 let staré Tarantinovo opus magnum – gangsterka plná černého humoru Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). Fenomenální úspěch u kritiky i diváků si vybojovala v roce 1994, kdy získala Zlatou palmu v Cannes. Poté získala ještě Oscara a Zlatý Glóbus za scénář i cenu BAFTA a stala se bez diskuze kultovní. Z filmu přímo čiší Tarantinova znalost i adorace populární kultury. „Hamburgery a hot dogy rozhodně nemohou chybět. Také naše diváky vyzíváme, aby na promítání Pulp Fiction v pátek 16. srpna dorazili v černých kalhotách a bílé košili stejně jako Vincent a Mia neboli John Travolta s Umou Thurman ve scéně, kde tančí twist v restauraci U Mazaného králíčka,“ zve do kina produkční Olga Svitáková.

Pokud půjdeme chronologicky, najdeme v přehlídce mezi dalšími mistrovskými díly režiséra, který je proslulý svébytným vypravěčským stylem a promyšlenými dialogy, také příběh letušky Jackie Brown (1997). „Tento v pořadí třetí Tarantinův snímek trochu zapadl. Přitom je to jeho nejlépe vyprávěný příběh, který je scénáristky velmi dotažený a precizní, a taky není moc tak chytrých a cool postav jako je právě letuška Jackie,“ uvedl Beránek.

Do pěti kapitol rozčleněný spaghetti western Hanebný pancharti (2009) je napínavý příběh o skupině židovských zabijáků ve službách americké armády v týlu německého nepřítele a odehrává se za 2. světové války. Tarantino scénář připravoval několik let a napsal ho ještě před uvedením prvního dílu Kill Bill. Naproti tomu samotný velkofilm dokončil za neuvěřitelných 11 měsíců, aby ho stihl uvést na festivalu v Cannes.

Osm hrozných (2015) je konverzační western natočený na 70 mm formát a odehrává se převážně v jedné místnosti. Atmosféru dokresluje hudba Ennia Morriconeho složená poprvé v Tarantinově tvorbě na míru filmu. Nahrávání hudby se odehrálo v Praze a osobně se účastnil také Tarantino. Morricone za hudbu získal Oscara, Zlatý Glóbus i cenu BAFTA za nejlepší původní hudbu.

Pět tarantinovek v Biu Oko uzavírá všemi fanoušky netrpělivě vyhlížená novinka Tenkrát v Hollywoodu (2019). Děj se odehrává v roce 1969, kdy těhotnou manželku Romana Polanského bestiálně zavraždila skupina kolem Charlese Mansona. Jedná se tak o první Tarantinův film natočený podle skutečné události a filmem vzdává režisér hold Hollywoodu. Hlavními postavami jsou bývalá televizní hvězda Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér a nejlepší přítel Cliff Booth (Brad Pitt), kteří se snaží najít si své místo v měnícím se filmovém průmyslu.

 

Celkem 782 minut Tarantina na plátně Bia OKO:

12.8. ve 20:30 - Osm hrozných (2015, 168 minut)

13.8. ve 20:30 - Jackie Brown (1997, 148 minut)

15.8. ve 20:30 - Hanebný pancharti (2009, 153 minut)

16.8. ve 20:30 - Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994, 154 minut)

 - termín promítání Tenkrát v Hollywoodu bude upřesněn (2019, 159 minut)

 

Vstupenky k zakoupení za 140 Kč

Událost na Facebooku

V Brně slaví Bolkovy sedmdesátiny. Na jeho počest vznikla kniha i výstava fotografií v Galerii Vaňkovka

BRNO: Odí 15. července je v Galerii Vaňkovka Brno k vidění výstava fotografií zachycujících sedmdesát let života oblíbeného českého herce Bolka Polívky. Vernisáž spojená s autogramiádou a křtem knihy vydané ku příležitosti Bolkových kulatin se bude konat 24. července v rotundě nákupní galerie. Mezi autory vystavovaných snímků patří mimo jiné známí brněnští fotografové Jef Kratochvil či Jiří Salik Sláma. Výstava potrvá do konce měsíce.

24.07.2019
Autor článku: 
Anna Pivodová

24 velkoformátových fotografií vystavených v prostorách brněnské Galerie Vaňkovka je ochutnávkou z téměř desetinásobku snímků, které se objeví v publikaci o Bolkově životě. Kniha vychází na počest hercova jubilea a její křest proběhne v rámci vernisáže výstavy v rotundě nákupní galerie. Akce se koná za podpory statutárního města Brna a pod záštitou jeho primátorky Markéty Vaňkové.

Ačkoliv je Bolek Polívka vizovickým rodákem, jeho život je s Brnem spjatý velmi úzce. Sídlí zde Divadlo Bolka Polívky, jehož je principálem. I v Městském divadle Brno není Polívkovo hostování výjimkou. „Je proto naprosto pochopitelné, že si moravská metropole nenechá ujít takovou příležitost k oslavě,“ řekl Jan Borůvka, ředitel Galerie Vaňkovka. „Připojili jsme se i my jako brněnská nákupní galerie, a to nejen poskytnutím prostor pro konání výstavy. V rámci našeho multižánrového festivalu Vaňkovka Fest, který probíhá po celý červenec, jsme se rozhodli Bolkovi letos věnovat promítání všech filmů na programu letního kina,“ dodal.

 

Kniha plná vzpomínek. O zážitky s Bolkem se v ní podělí Goldflam i řada dalších

Publikace s příhodným názvem Bolek je postavena především na fotografiích, které doplňují postřehy a vzpomínky samotného Polívky, ale také autorské příspěvky řady jeho přátel a kolegů.  „Do knihy jsem přispěl, o Bolkovi tam píšu moc hezky. O něm to totiž jinak ani nelze,“ prozradil režisér, herec a spisovatel Arnošt Goldflam. „K narozeninám ode mě možná dostane moji knihu s věnováním. Jiný dárek pro něj nemám. On ví, že jsem lakomej. A navíc už stejně všechno má,“ odpověděl na otázku, zda si pro Bolka připraví také nějaký dárek. Mezi další, kteří se pro knihu o Bolkovi vyjádřili, patří například hercova bývalá žena Chantal Poullain, syn Vladimír Polívka, režisér Jan Hřebejk či herec Pavel Liška.

Více než dvě stovky fotografií zachycují významné momenty hercova osobního i profesního života.  Kromě fotek z rodinného archívu se v knize objeví i snímky fotografů spjatých s Polívkou či jeho divadelními aktivitami, mezi které patří například František Poláček, nedávno zesnulý Jef Kratochvil či současný dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma. „Pro divadlo fotím už dlouhých osm let, to je více než polovina mé kariéry. Bolek v jeho čele stojí přes 25 let, tak bych mu k narozeninám přál ještě alespoň jednou tolik,“ uvedl Sláma, který si podle svých slov vernisáž v Galerii Vaňkovka nenechá ujít. Akce proběhne 24. července od 17 hodin.

 

 

O Galerii Vaňkovka Brno

Galerie Vaňkovka Brno je obchodní centrum v Brně, které bylo otevřeno v roce 2005. Nachází se na místě bývalé továrny, kterou v roce 1865 založil rakousko-uherský podnikatel Friedrich Wannieck. Galerie Vaňkovka Brno patří do portfolia německé společnosti ECE. V současnosti se zde nachází přes 130 obchodních jednotek na prodejní ploše větší než 37 tisíc metrů čtverečních. Průměrně sem denně zavítá téměř 40 tisíc návštěvníků.

Knihy, architektura a umění v létě

PRAHA: Letní dny vybízejí k aktivnímu odpočinku. Přečtěte si s dětmi knihu, prohlédněte si obrazy v galerii, nebo objevte nová místa, která ještě neznáte. K návštěvě vás zve řada kulturních institucí a památek.

Autor článku: 
te

Dětské knihy na léto

Máte rádi architekturu a chcete tento zájem sdílet společně se svými dětmi? Zkuste je překvapit knihami z nakladatelství Albatros. V jejich nabídce naleznete knihu nazvanou Slohovník aneb Paříž má šarm od Evy Chupíkové. Ilustrátorka Eva Chupíková je autorkou řady publikací, ve kterých se snaží dětem přiblížit různé architektonické styly a památky. Tentokrát vás s sebou vezme do Paříže. Během tohoto výletu vás seznámí nejen s hlavním symbolem Paříže Eiffelovou věží, ale rovněž s velkou řadou místních památek a dalších zajímavostí. Kniha je kreativně zpracovaná a umožňuje tvůrčí aktivity. Můžete do ní malovat, kreslit, lepit a rovněž si z ní vystřihovat. Zkuste se  stát na chvíli umělcem z Montmartru a namalovat portrét mladé Pařížanky nebo dokončit návrh saka z dílny návrhářky Coco Chanel.


Další knihou, která potěší malé čtenáře se zájmem o architekturu a umění, je ilustrovaná encyklopedie nazvaná S malířem kolem Evropy. S touto knihou můžete procestovat celou Evropu a dozvědět se řadu informací o jednotlivých zemích. Díky barevným ilustracím poznáte Evropu očima malíře: řecký přístav Pireus plný lodí, kvetoucí holandské tulipány, gondoly na benátských kanálech a další místa. Encyklopedie byla vydána v edici Cesta časem s Albatrosem.

Knihy lze objednat na www.albatros.cz

 

20. a 30. léta v architektuře

Známý funkcionalistický architekt Adolf Loos se narodil v Brně v roce 1870 a o šedesát let později byla dokončena jím navržená Müllerova vila. Řešení domu nechal majitel zcela na Loosovi, který v domě uplatnil mnoho svých nápadů. Podařilo se mu zde realizovat prostorový plán (Raumplan). V domě nejsou běžná patra, ale různě velké místnosti (kubusy). Výškové  rozdíly mezi místnostmi vyrovnávají schody. Podobné řešení prostoru lze najít i ve starověkých a středověkých stavbách. Loos zvláštně kombinoval barvy, například žlutá barva závěsů a oken měla do interiérů přinést více světla a slunce. V dětských pokojích použil kombinaci žluté, modré a červené a na desku stolu použil linoleum. S domem je spojena i zahrada, která byla upravena podle původního plánu. V zahradě je umístěna žlutá lavička, zeď za ní je pokryta popínavou zelení.

Poblíž Müllerovy vily se nachází Rothmayerova vila, která byla postavena v roce 1929 pro architekta Otto Rothmayera, spolupracovníka slovinského architekta Jože Plečnika. Jeho žena Božena Rothmayerová byla textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu. Návrh vily, která byla postavena v klasicizujícím stylu moderny, vychází z Plečnikova návrhu pro lublaňskou vilu Stadion. Nábytek a úložné prostory  si navrhl a vyrobil sám Otto Rothmayer. Interiér domu, který je zařízen v praktickém, jednoduchém stylu, zaujme přírodními materiály a rovněž drobnými detaily. K domu patří také zahrada s malou nádrží na vodu a řadou ozdobných prvků: kamenů, skleněných váz, květinových zákoutí.

Müllerovu a Rothmayerovu vilu můžete navštěvovat i opakovaně. V každém ročním období jsou totiž trochu jiné. V létě uvidíte rozkvetlé zahrady a na podzim zase barevné listy orámované žlutou barvou oken nebo přírodní barvou dřeva.

Více informací ohledně návštěvy Müllerovy a Rothmayerovy vily naleznete na: www.muzeumprahy.cz.

Winternitzova vila byla navržena pro čtyřčlennou rodinu architektem Adolfem Loosem a Karlem Lhotou a byla postavena roku 1932. Karel Lhota je autorem všech prvků v interiéru. Loos zde opět uplatnil Raumplan. Zajímavostí Loosových domů jsou terasy, které slouží i jako malé galerie s výhledy do krajiny. Na terase ve druhém patře Winternitzova domu je železobetonová pergola, která slouží pouze k rámování výhledu. Na schodiště byla použita barevná kombinace modré, červené, bílé a černé. Interiéry jsou v barvě slonové kosti. Hlavní místností je obývací pokoj, který je propojený s jídelnou. Kolem domu je zahrada s původní rozložitou třešní a místy určenými k posezení. Konají se zde pravidelné prohlídky a kulturní akce: přednášky, výstavy, divadelní představení a koncerty, je možnost se zde ubytovat v jednom z pokojů.

Více informací na: www.loosovavila.cz

 

Výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře

Malíř Josef Šíma je představitelem evropského moderního malířství. Velkou část života prožil v Paříži a zde také roku 1971 zemřel. V jeho tvorbě se prolíná surrealismus se  symbolismem, jeho pozdní díla jsou abstraktní. Výstava ve Valdštejnské jízdárně ukazuje jeho tvorbu od raných brněnských počátků až po setkání s básníky legendární francouzské skupiny Vysoká hra. V letech 1929-1931 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny. Výstava diváky seznámí nejen se Šímovou uměleckou tvorbou, ale i s jeho osobním životem, který byl velmi spjatý s uměním.

Výstava se koná od 19.4.2019 - 28.7.2019 ve Valdštejnské jízdárně.

Více informací na: www.ngprague.cz

 

Výstava Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda

Zajímá vás textil a móda? Pokud ano, potom můžete navštívit výstavu Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda. Na výstavě je k vidění řada textilií z dílny pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy. Kromě textilu se Zika Ascher věnoval i závodně sjezdovému lyžování, v tisku byl kvůli rychlé jízdě nazýván „Šílený hedvábník“. Po odchodu z Československa v roce 1939 založili Ascherovi v Londýně firmu specializovanou na oděvní látky. Francouzské, britské a italské módní domy používaly tyto látky pro své kolekce. Výstava zaujme množstvím různých vzorů na látkách, vystavenými návrhářskými modely z dílen známých módních značek a rovněž vám ukáže, jak se vyvíjel trend v oděvním návrhářství v minulém století.

Výstava se koná od 15.02.2019 - 15.09.2019 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Více informací na: www.upm.cz

Déčko nabídne první detektivní seriál pro děti. Ve vzdělávání se zaměří na kulturu a umění

PRAHA: Dětská stanice České televize ČT :D vstoupí na konci srpna do sedmého roku svého vysílání. V nové sezoně nabídne divákům první český hraný detektivní seriál pro děti, novou kolekci vzdělávacích pořadů i pokračování dvou kultovních večerníčků. A Kouzelná školka oslaví dvacáté výročí.

Autor článku: 
Karolína Blínková

„Velkou novinkou ve vysílání Déčka se letos na podzim stane hraný detektivní seriál. Kriminálka 5. C režiséra Juraje Nvoty je v podstatě prvním původním českým dílem tohoto žánru. Naplňuje tak jeden z cílů, které jsme si při spouštění Déčka dávali, a to rozvoj žánrové pestrosti původní tvorby pro děti a mládež. Navíc svým obsahovým zaměřením seriál přitahuje pozornost dětí, i rodičů, k ne nepodstatnému tématu. Česko je totiž dlouhodobě jednou z hlavních tranzitních i chovatelských zemí na trhu s ohroženými druhy zvířat a rostlin,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák k třináctidílnému seriálu, v němž bude parta dětských detektivů pátrat po pašerácích kriticky ohrožených a zákonem chráněných zvířat.  „Je to dobrá cesta, jak spojit zábavu s osvětou. Myslím si, že seriál v divácích zájem o ochranu přírody probudí, a nebo i posílí,“ doplňuje herec Martin Myšička, který v Kriminálce 5. C ztvárňuje otce jednoho z dětských vyšetřovatelů, a pokračuje: „V tomto projektu funguje ještě jeden druh nenásilné osvěty. V seriálu vystupují české i slovenské děti a některé díly se točily i na Slovensku. Postavy tak spolu mluví česky i slovensky a navzájem si normálně rozumí.“

Nová série vzdělávacích pořadů

Déčko nabídne na podzim i novou kolekci vzdělávacích pořadů. Po loňském roce, kdy se i v souvislosti s výročím vzniku republiky věnovalo zejména české historii, se nyní zaměří na současnou společnost, kulturu a umění. „Déčko vždy usilovalo o to, aby plnilo nejen roli zábavnou, ale i vzdělávací. A to se nám i po šesti letech fungování kanálu daří. Pořady, které se snaží probouzet v dětech chuť poznávat a rozvíjejí určité typy znalostí a dovedností, tvoří stabilně třetinu celého programu Déčka, což představuje zhruba pět hodin vysílání každý den,“ říkáPetr Dvořák.

Jedním z pořadů tohoto žánru, které se objeví na ČT :D na podzim, je Občanka. Pořad, který vznikal v úzké spolupráci s Asociací učitelů občanské výchovy a který se v každém z dílů věnuje jedné pomyslné kapitole z učebnic občanky na základních školách. Jeho rámcem je příběh mladé Sáry, která se touží stát youtuberkou a, přinejmenším, tak změnit svět a její rodiny. V hlavních rolích komediálně laděné série se objeví například Petra Špalková, Petr Vršek, Robert Mikluš, Eva Holubová nebo Daniela Kolářová.

V dalších čtyřech vzdělávacích pořadech se Déčko zaměří na kulturu a umění. Dobrodružství s orchestrem objevuje pro nejmenší diváky svět klasické hudby. Základní pojmy z oblasti teorie hudby i praxe fungování orchestrů jim přiblíží Ondřej Brousek a Epoque Orechestra. Cyklus Pětka z garáže zase reaguje na široký zájem mladých lidí o hudební průmysl i snadnou dostupnost kreativních nástrojů a aplikací. Průvodcem pořadu, který se zaměřuje na různé aspekty hudební tvorby, je Albert Černý z Lake Malawi, jeho hosty pak například Xindl X, Yemi A.D., Debbi nebo Leoš Mareš. V oblasti hudby, ale tentokrát společenského tance a etikety, zůstává i nový seriál Déčka Na plese s Honzou Onderem, který doplní aktivity České televize k výroční, desáté řadě StarDance.

Světem výtvarného umění pak děti provede šestnáctidílný cyklus Skobičiny. „Dětem může seriál přinést základní orientaci ve výtvarném světě. I ta je dnes důležitá. Jsme obklopeni spoustou obrazového šumu, který nic neříká, je proto dobře, že existuje pořad, který dětem zábavnou formou ukáže a osvětlí stěžejní díla naší kultury,” říká Igor Chmela, který v pořadu Skobičiny vystupuje jako osvícený pan Žárovka.

 

Dva večerníčky

 

Tři jazykové verze, českou, francouzskou a německou, má na svém kontě i večerníček Bílá paní na hlídání. Cizojazyčné večerníčkové lekce vznikly ve spolupráci s národními instituty Francie a Německa a jsou dostupné na webu decko.cz. Bílá paní se nyní ale vrátí i na obrazovku, a to v nových dílech divácky velmi oblíbeného večerníčku. „Můj vztah k Bílé paní je velice kladný, z mnoha různých důvodů. Od nejútlejšího dětství bylo mluvení všech postav ve hře mojí oblíbenou zábavou, a navíc mě po hlase dnes poznávají děti mých kamarádů, děti ve školce, venku na pískovišti a baví se se mnou jako s někým, koho znají, a to je moc milé,“ říká se Martha Issová, která večerníček namluvila.

 

Novými díly bude pokračovat na podzim i kultovní seriál Pat a Mat, a to v sérii Pat a Mat nás baví.

 

Dvacet let vysílání Kouzelné školky

 

Kouzelná školka, která v Česku odchovala generace dětí, slaví letos dvacet let svého vysílání. Ke svým narozeninám dostane novou loutku, třetího skřítka jménem Filip. „Ze scenáristického hlediska představuje postava skřítka Filípka model mladších sourozenců, zasypávajících ostatní členy rodiny neustálými otázkami Proč?. Jeho základními vlastnostmi jsou zvídavost a zvědavost, odzbrojující dětská upřímnost a v neposlední řadě neodbytnost. Děti oslovuje ‚školkáčci‘. Má červenou barvu a hlas mu propůjčuje osobitým způsobem herec pražského Divadla v Dlouhé Pavel Tesař,“ prozrazuje autorka a dramaturgyně Kouzelné školky Markéta Vaněčková.

Mizející hmyz i bezpečnost

Aby děti nemusely na novinky na Déčku čekat až do září, připravila pro ně Česká televize již tradiční prázdninovou hru, která je vede na výlety do historických i přírodních lokací po celé České republice. Hra Rozbzučte Déčko! reflektuje celosvětový alarmující úbytek hmyzu a od jejího spuštění na začátku července se do ní zaregistrovalo již 26 000 dětí.

"Po prázdninách pak Déčko naváže novým projektem S Déčkem bezpečně," uzavírá Petr Koliha.

 

Kniha vázaná vlastníma rukama

PRAHA: Zveme na výtvarné letní minikurzy v Ateliéru ŠUM: Klasická kniha – ručně šitá, formát A5; u nás se žádná okurková sezóna nechystá. Tvoříme pro radost po celý rok, tak proč ne i v létě. Ostatně za zdmi pavlačového domu v centru Prahy se letní městská horka snášejí mnohem lépe. 

30.07.2019
17:30 - 21:30
Autor článku: 
zuzana klápšťová

Klasická kniha je základem knihařského řemesla, ale umíme i vazbu japonskou, koptskou.....to případně objevíte v semestrálním kurzu knižní vazby.

Nyní je čas na klasickou vazbu, tedy:

Chtěli byste se naučit skutečný základ knihařského řemesla, technologii ručního vázaní knih, která se používá již po staletí?

Přijďte si vytvořit klasickou vázanou knihu s pevnými deskami. Naučíme vás postup od A do Z, odnesete si vlastní svázanou knihu a navíc schopnost kdykoli si i doma vyrobit další!
Kurz je vhodný pro začátečníky i pro ty, kdo se již s ruční knižní vazbou někdy setkali.

Termíny:
30. 7. 2018, 17 30-21 30
Cena:
900,- v ceně nářadí, pomůcky a materiál.

50 listů papíru A 4, z kterých budete chtít mít knihu vytvořenu si přineste vlastní. Kvalitní dekorativní potahový papír  a ostatní pomůcky budou na místě.

Putovní výstava "Život generála Františka Moravce"

ČÁSLAV: Městské muzeum v Čáslavi připomene 124. výročí narození generála Františka Moravce. Slavnostní zahájení putovní výstavy s názvem “Život generála Františka Moravce” se uskuteční 23. 7. v 11 hodin v Galerii Městského muzea a knihovny Čáslav (Jeníkovská 222).

23.07.2019
11:00
Autor článku: 
TZ/jal

Brigádní generál František Moravec (1895-1966) po celý život věrně sloužil ideálu svobodné a demokratické republiky československé. Byl legionářem, vojenským zpravodajcem, mužem, který rozhodl o cíli operace Anthropoid a rovněž účastníkem protikomunistického odboje. Tato putovní výstava představí návštěvníkům expozice zásadní životní události významného generála v rovině profesní i osobní. Záštitu nad ní převzala 601. skupina speciálních sil z Prostějova, jež je nositelem čestného názvu „generála Moravce“.

Nová výstava v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

JINDŘICHŮV HRADEC: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve na vernisáž výstavy Antonín Kratochvíl – Moskevské noci & portréty osobností, která proběhne za účasti autora fotografií světoznámého Antonína Kratochvíla. Výstava, již uvede režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec a novinářka a fotografka Lenka Klicperová, potrvá do 30. 12. 2019.

 

od 19.07.2019 do 30.12.2019
17:00
Autor článku: 
jal

Muzeum fotografie

a moderních obrazových médií, o. p. s.

Kostelní 20/I – jezuitská kolej

377 01 Jindřichův Hradec

tel. +420 384 361 761

www.mfmom.cz

MZK získala do správy další historickou knihovnu, tentokrát z kláštera dominikánů ve Znojmě

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: V těchto dnech končí postupný převoz 6 000 svazků převážně starých tisků z dominikánského kláštera ve Znojmě do depozitáře MZK v Brně. Již v červnu MZK takto získala knihovnu brněnského kláštera sv. Voršily.

Autor článku: 
Martina Šmídtová

Po tzv. Akci K, při které byly komunistickou mocí zrušeny všechny mužské a ženské kláštery v tehdejším Československu, byla v každém kraji určena centrální knihovna, která měla fondy těchto klášterů převzít do správy. V průběhu let 1950 a 1951 takto Universitní knihovna (dnešní MZK) převzala do správy knihovny rajhradských benediktinů, brněnských minoritů, kapucínů a augustiniánů, premonstrátů v Nové Říši, františkánů v Moravské Třebové a Dačicích, křižovnickou knihovnu u sv. Hypolita v Hradišti u Znojma, mikulovských piaristů, jihlavských minoritů, brněnského alumnátu a znojemských kapucínů a dominikánů. Péčí o tyto fondy byl pověřen JUDr. Vladislav Dokoupil, díky němuž byly knihovny uchovány jako kompaktní celky a nebyly rozptýleny do běžného fondu. Pokud to bylo možné, nadále zůstaly uložené v původních interiérech. V případě knihovny znojemských dominikánů to však možné nebylo, na dramatické okolnosti přesunu knihovny v lednu roku 1951 později vzpomínal V. Dokoupil takto: „Nový uživatel kláštera nařídil knihovnu do dvou dnů vyklidit pod pohrůžkou svémocného vyklizení. Neměli jsme tehdy ještě přidělen žádný depozitář, byli jsme tedy nuceni pro naprostý nedostatek místa knihovnu během několika hodin protřídit...novější náboženské nebo domněle méně hodnotné knihy jsme uložili naprosto nevhodně ve staré garáži ve Znojmě, ostatní jsme odváželi ve vánici do Brna…“Jádro knihovny se tak dostalo do Universitní knihovny, části (včetně té v garáži) byly nabídnuty jiným knihovnám a ústavům. Fond knihovny byl posléze uspořádán a katalogizován.

Po roce 1989 byly postupně klášterní knihovny navraceny původním majitelům – jednotlivým církevním řádům. Dominikánská knihovna byla vrácena v roce 2004, v roce 2011 byl v rámci projektu financovaném ministerstvem kultury její fond zpřístupněn v elektronickém katalogu MZK. Badatelé tak snadno mohli v titulech vyhledávat, pro vlastní studium konkrétních svazků pak ale museli do Znojma. V roce 2018 dominikánský řád oslovil MZK s dotazem na možnost převzít historickou knihovnu zpět do správy, důvodem bylo zejména zlepšení badatelské přístupnosti fondu uložením knihovny přímo v Brně.

Fond knihovny dominikánského kláštera ve Znojmě obsahuje 60 prvotisků, mezi nimi i latinsky psaný spis Tomáše Akvinského Super quatro libro Sententiarum z roku 1481 s původní gotickou vazbou, dřevěnými deskami s hovězinou a vykrajovanými ornamenty, vytištěný v Benátkách. Jedná se o tzv. „liber catenatus“, jelikož k deskám je připevněn řetěz, kterým byla kniha připoutána k čtecímu pultu, tedy zabezpečena proti krádeži. Zbytek fondu pak tvoří staré tisky ze 16. až 18. století původem z německých zemí, ale i ze Španělska, Itálie a Francie. Nechybí ani tisky české provenience. Převažují knihy teologické, kanonické, bible či knihy kázání, ale zastoupeny jsou i historické, právnické, filozofické, filologické, lékařské knihy či spisy o astronomii nebo alchymii. Na vazbách knih lze ilustrovat i hospodářský vývoj kláštera; z počátku 18. století, kdy se klášteru vedlo dobře, tak například pocházejí nové kožené vazby knih se zlaceným tzv. supralibros (knižní značky vně knihy) s motivem psa ležícího pod baldachýnem v tlamě s hořící pochodní, který ilustruje slovní hříčku „domini canes – psi Páně“.

Knihovna kláštera sester sv. Voršily, která byla do depozitáře MZK převezena již v průběhu června, ve správě Universitní knihovny nikdy nebyla. V knihovně se nachází cca 4 200 svazků knih převážně z 19. a první poloviny 20. století, jsou zde ale i knihy výrazně starší, které tvořily jádro voršilské knihovny a dostaly se do ní spolu s prvními sestrami v závěru 18. století při založení kláštera. Fond byl MZK do správy předán opět s ohledem na badatelskou dostupnost a také jeho bezpečné uložení. V současné době probíhají základní soupisové práce, v budoucnu bude i tento fond přístupný v elektronickém katalogu MZK a v portálu HistorickeFondy.cz

 

Dokument o Miloši Formanovi v distribuci KineDok

PRAHA: Zájem o nový dokumentární film Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman o režiséru Miloši Formanovi vzrůstá. Snímek, který je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman, vidělo již zahraniční publikum na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes i návštěvníci 54. ročníku karlovarského festivalu.

od 16.07.2019 do 20.07.2019
Autor článku: 
ČTK

V Praze dokument čekají další dvě velké premiéry. Ta slavnostní proběhne 16. července v Kině Lucerna a druhá, která je určena širokému publiku, se chystá na 20. července v letním kině Kasárna Karlín od 21. 15 h. Po tomto datu bude možné film vidět na velkém plátně po celé České republice v netradičních prostorách alternativní sítě KineDok. V klasické distribuci dokument nepoběží. Pokud si tedy nechcete nechat ujít příběh nejslavnějšího českého režiséra Miloše Formana pohledem dokumentaristické legendy Heleny Třeštíkové, sledujte promítání distribuce KineDok. Tato distribuční síť je navíc otevřená dalším zájemcům o promítání dokumentárního filmu. Organizátorem projekce Forman vs. Forman a dalších patnácti titulů z letošní nabídky se tak může stát kdokoli, kdo je provozovatelem zařízení s technickými možnostmi a potenciálem přitáhnout diváky dokumentárního filmu.

Více na kinedok.net nebo na facebookovém profilu KineDok CZ.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média