úterý
15. října 2019
Svátek slaví: TerezaTavení skla dřevem

DEŠTNÉ v Orlických horách: Obec připravuje ve spolupráci s místním Muzeem zimních sportů, turistiky a řemesel 5. ročník Deštenského kulturního léta.  Kromě základního programu, jímž budou divadelní představení, pouť a Kačenčino loučení s létem, vzpomenou 1. srpna desátého výročí ničivé povodně. Tato obec byla totiž jednou z nejvíce postižených obcí při povodních v roce 1998, kdy jen na obecním majetku měla škody za 70 milionů korun.

Zároveň zahájí 18. ročník Tavení skla dřevem, ten letošní je pořádán na paměť bývalého starosty obce Luboše Domši.

V souvislosti s touto poslední akcí připomeňme slova sklářského huťmistra Zdeňka Andrese sen.: „Posledním, kdo tavil sklo dřevem ještě za 2. světové války, byl Emanuel Beránek ze Škrdlovic u Žďáru nad Sázavou. My jsme si říkali, že bychom to chtěli zkusit. Jenže než jsme na tu myšlenku přišli, on v roce 1974 zemřel. A tak jsme začínali u mé chalupy ve Volfarticích u Nového Boru v roce 1986. Postavili jsme pec, nechali ji schnout a v roce 1987 tavili poprvé. I když každá tavba je krásná, ta první byla nejkrásnější. Taky jsme nevěděli, jestli utavíme. Dosáhli jsme totiž jen 1180 stupňů, ale dalo se z toho dělat. Ve tři hodiny ráno bylo utaveno, svítil měsíc, z pracovního otvoru šlo krásné světlo a viselo tam pět petrolejek. A když jste odstoupil deset metrů od toho, tak žádný Picasso vám nemohl dát to, co dalo tohleto.“  Tak zavzpomínal mistr sklář před časem v Deštném.

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Sukova síň pražského Rudolfina bude v úterý 15. října hostit Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa.

Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
14.10.2019

FRÝDEK-MÍSTEK: Nový projekt dvou Frýdecko-Místeckých patriotů Lukáše Horkého a Jaroslava Kocince s názvem Zmizelé město se slavnostně představilo v pátek 11. října 2019 v ulici Revoluční poblíž čísla popisného 1280 ve Frýdku-Místku.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Ostatní, Památky
Co se děje
14.10.2019

OSTRAVA: Město Ostrava vydává manuál, který ukazuje, jak správně pracovat s venkovní reklamou. Doporučuje správné postupy a příklady, aby reklama v Ostravě byla čitelná, přehledná, vkusná a efektivní. Cílem je chránit urbanistický a architektonický charakter veřejného prostoru, jeho jedinečnost a genius loci. Ostrava tak začíná řešit reklamní smog na svém území.

Moravskoslezský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
12.10.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj vydává publikaci Jihočeské kláštery a klášterní stavby, v níž se dočtete o místech, kde našli domov řeholníci nebo řádové sestry. Kláštery jsou místa s osobitou atmosférou, místa pozoruhodná bohatstvím architektury i uměleckých památek, ale zejména místa, kde hledáme a nalézáme duchovní obrodu, zklidnění a odpočinek. Vždy byly centry duchovního, ale také kulturního a hospodářského života. 

Jihočeský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
11.10.2019