pátek
6. prosince 2019
svátek slaví MikulášTavení skla dřevem

DEŠTNÉ v Orlických horách: Obec připravuje ve spolupráci s místním Muzeem zimních sportů, turistiky a řemesel 5. ročník Deštenského kulturního léta.  Kromě základního programu, jímž budou divadelní představení, pouť a Kačenčino loučení s létem, vzpomenou 1. srpna desátého výročí ničivé povodně. Tato obec byla totiž jednou z nejvíce postižených obcí při povodních v roce 1998, kdy jen na obecním majetku měla škody za 70 milionů korun.

Zároveň zahájí 18. ročník Tavení skla dřevem, ten letošní je pořádán na paměť bývalého starosty obce Luboše Domši.

V souvislosti s touto poslední akcí připomeňme slova sklářského huťmistra Zdeňka Andrese sen.: „Posledním, kdo tavil sklo dřevem ještě za 2. světové války, byl Emanuel Beránek ze Škrdlovic u Žďáru nad Sázavou. My jsme si říkali, že bychom to chtěli zkusit. Jenže než jsme na tu myšlenku přišli, on v roce 1974 zemřel. A tak jsme začínali u mé chalupy ve Volfarticích u Nového Boru v roce 1986. Postavili jsme pec, nechali ji schnout a v roce 1987 tavili poprvé. I když každá tavba je krásná, ta první byla nejkrásnější. Taky jsme nevěděli, jestli utavíme. Dosáhli jsme totiž jen 1180 stupňů, ale dalo se z toho dělat. Ve tři hodiny ráno bylo utaveno, svítil měsíc, z pracovního otvoru šlo krásné světlo a viselo tam pět petrolejek. A když jste odstoupil deset metrů od toho, tak žádný Picasso vám nemohl dát to, co dalo tohleto.“  Tak zavzpomínal mistr sklář před časem v Deštném.

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Starý most je plzeňské nakladatelství, které vzniklo před 20 lety. Za do­bu své existence vydalo téměř 150 děl, která se zaměřují především na re­gio­nální tématiku – knihy historických fotografií a dokumentů, průvodce, kratochvilné čtení pro děti i pro dospělé a reprezentativní fotografické publikace. V roce 2006 se činnost nakladatelství rozšířila do Bavorska – vyšla první z mnoha dalších knih o Šumavě a Bavorském lese.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
06.12.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2020 můžete přihlašovat svoje projekty do 21. ročníku divadelního festivalu Open Air Program v Hradci Králové. Ten je je od roku 2000 tradiční součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a utváří s ním naprosto ojedinělou, pulzující událost reflektující bohatý průřez aktuálního tuzemského i světového kulturního dění.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Vydejte se pěšky z Hradce Králové krásnou krajinou kolem řeky Orlice přes Svinary, Blešno a Krňovice do Třebechovic pod Orebem, kde můžete navštívit známé Muzeum betlémů. Kromě prodejního obchodu je vstup do expozic bezbariérový.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Pozvánka na výlet
05.12.2019

ZLÍNSKÝ KRAJ/OLOMOUCKÝ KRAJ: Uzavření memoranda o prodloužení Baťova kanálu do Kroměříže a následně i do Olomouckého kraje doporučili krajskému zastupitelstvu radní Zlínského kraje. Memorandum má být uzavřeno mezi Zlínským a Olomouckým krajem, městem Kroměříž, několika městy a obcemi z Olomouckého kraje a dalšími dotčenými subjekty.

Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
04.12.2019