pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila
V dětském orchestru hrají dívky stejně jako hoši na různé strunné nástroje
© Milan TurekSynagogu v Liberci rozezvučel smyčcový orchestr ze Saska

LIBEREC: Liberecká synagoga byla postavena jako součást objektu spolu s vědeckou knihovnou v roce 2000. Společné akce proto také pořádají Židovská obec a knihovna. Uplynulou sobotu synagoga hostila orchestr strunných nástrojů z Löbau, ve kterém účinkují nejlepší muzikanti Bautzenu, Löbau a Hoyerswerdy. Nebyl to první koncert s nímž se hudební mládež představila prostřednictvím projektu DREIKLANG.

Autor článku: 
Milan Turek

Hudební školy v kulturním prostoru Horní Lužice a Dolního Slezska ve městech Bautzen, Hoyerswerda, Görlitz a Löbau se spojily a vytvořily orchestr strunných nástrojů, který je součástí projektu Kuiltur- und Weiterbildungsgeselschaft DREILÄNDEREK. Liberec a některá další česká města se svým programem navštěvují již několik let. Letos o prázdninách členové orchestru uspořádali koncert v Liberci a v Praze. Vedle orchestrů jsou to i sbory těchto hudebních škol, které by samy mohly jen stěží vystupovat. Do projektu se zařazují také příhraniční hudební školy např. z Liberce nebo Jelení Hory. Pro každý rok se v projektu prosadí jiný druh hudby, v loňském roce to byly dechové orchestry a v příštím počítají s účastí školy v Burku a Liberci s vystoupením vokálních skupin.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Pardubický kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

OLOMOUC: Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty.

Olomoucký kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Od 11. 9. 2019  je vyhlášena výzva k podávání návrhů na ocenění talentů v oblasti kultury v roce 2019. Mladé talenty město podporuje pravidelně už od roku 2001. Ocenění v drtivé většině hrají na hudební nástroje, zejména na klavír, housle, violoncello, kytaru, flétnu, klarinet a fagot, ale v minulosti byla takto podpořena recitující i mažoretka.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019

JIHLAVA: Pojď s námi udělat festival zase o kus lepší. Bez Tebe to nepůjde! I Ty se můžeš stát součástí 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos bude konat ve dnech 24. – 29. 10. 2019!

Kraj Vysočina
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019