úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
© Banner



Světluška rozděluje 1 milion korun

ČR: Z Programu technologie se Světluškou bude podpořeno 10 projektů, které usnadní život nevidomým.  Nevidomí budou mít lepší přístup k informacím v knihovnách i na vysokých školách. Program, v rámci kterého bude rozdělen milion korun, je financován společností Samsung Electronics Czech and Slovak.

Autor článku: 
luk

Posuzováno bylo celkem 16 žádostíí o nadační příspěvek v celkové finanční náročnosti 2 424 208 Kč.

„Většinu informací kolem sebe vnímáme prostřednictvím zraku. Moderní technologie jsou však často schopné nahradit u lidí se zrakovým handicapem chybějící či oslabený smysl. A právě lepší zprostředkování informací pro lidi s postižením zraku se stalo klíčovým tématem třetího ročníku světluščího technologického programu,“ říká Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který v rámci sbírkového projektu Světluška technologický program zaštiťuje.

Mezi podpořené projekty patří například FriendlyVox pro Knihovny. Ozvučený portál FriendlyVox, který jsou zvyklí lidé se zrakovým postižením používat na svých počítačích doma, bude instalován na počítačích ve vybraných knihovnách. Osoby s různým postižením zraku tak budou mít snazší cestu k informacím a službám internetu.

Výhodou je, že FriendlyVox je možné instalovat na stávající vybavení knihoven a proškolení knihovníci mohou zrakově postiženým při práci na počítači poradit. Knihovna bude také informačně propojena s místně příslušnou organizací, která poskytuje služby lidem se zrakovým postižením. 

Lepší přístup k informacím získají vysokoškolští studenti, s žádostí uspěly hned dva projekty z Masarykovy univerzity. Podporu od Světlušky na rozvoj získává vzdělávací portál pro zrakově postižené Pélion. Inovací se dočká i systém Polygraf, který zpřístupňuje promítaný prezentační obraz a přepis mluveného slova či titulků pro těžce zrakově postižené. Pélion i Polygraf navíc poslouží i studentům ostatních vysokých škol.

Webový portál Pélion vznikl s podporou 2. ročníku programu Technologie se Světluškou, příspěvek z 3. ročníku pomůže zajistit udržitelnost projektu, ale hlavně nabídne uživatelům další kanály pro informování o novinkách a usnadní přístup k obsahu portálu.

Protože řada uživatelů s těžkým postižením zraku dává přednost komunikaci e-mailem, bude jim zasílat Pélion informace prostřednictvím newsletteru. Ti, kteří holdují sociálním sítím, se mohou naopak těšit na komunikaci na Twitteru a Facebooku, kde si založí Pélion účty.

Světluška přispěla i na vytvoření dvou aplikací pro operační systémy Windows a Mac OS, které rozšíří stávající systém Polygraf vyvinutý Masarykovou univerzitou. Aplikace umožní jednoduchým způsobem snímat obrazový materiál promítaný během výuky, přednášek a prezentací a zpřístupnit ho těžce zrakově postiženým žákům, studentům a posluchačům na mobilním zařízení.

Vedle toho bude mobilní aplikace systému Polygraf vylepšena tak, aby v ní zobrazovaný textový přepis mluvené řeči byl přístupný pro nevidomé a hluchoslepé uživatele prostřednictvím brailleského hmatového displeje.

Děti se zrakovými vadami a kombinovaným postižením se dočkají nových úkolů „Dotkni se a objevuj“ ve své oblíbené aplikaci EDA PLAY TOBY, která jim pomáhá vytvářet zrakové představy. Nové úkoly budou přidány do iOS i Android verze aplikace, které mají již tisíce uživatelů v ČR i v zahraničí. Aplikace zůstane i po rozšíření dostupná zdarma.

Projekty, které ve 3. ročníku programu Technologie se Světluškou získávají podporu ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024