neděle
25. února 2018
Svátek slaví: LilianaStrahovský evangeliář v Berounské kapli

Autor článku: 
luk

TEPLICE: V Beuronské kapli Gymnázia Teplice bude tuto sobotu odpoledne představena faksimile Strahovského evangeliáře – vzácného rukopisu z raného středověku. Přijede ji osobně předvést její autor JAN BONDRA z Prahy.

„Evangeliarium Strahoviense – strahovský evangeliář“ se datuje kolem roku 860 v Tours (Francie). Je psán latinsky a obsahuje 222 folií (444 stran) o rozměrech 270×168 mm. Písmo textu evangeliáře je unciální (latinská abeceda velkých písmen), nadpisy jsou psány kapitálou. V rukopisu je užita rubrikace a obsahuje postranní marginálie. Část textu, některé nadpisy a iluminace jsou zdobeny zlatem.

Originál rukopisu je uložen v knihovně Královské kanonie premonstrátů na Strahově v Praze. Výhradní reprodukční práva na faksimilaci rukopisu získala společnost Tempus Libri. Faksimile Strahovského evangeliáře vyjde v limitovaném nákladu 199 kusů. Prodejní cena faksimile je 350 000 Kč.

Záštitu nad akcí převzalo občanské sdružení Pro arte beuronensis, které se dlouhodobě stará o Beuronskou kapli Gymnázia Teplice.
Více o aktivitách na webu www.pro-arte.cz a na Facebooku www.facebook.com/….beuronensis

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/kul­tura/124577-vznikne-faksimile-strahovskeho-evangeliare/
 http://www.strahovskyevangeliar.cz/cz/oknize.aspx

Akce: Strahovský evangeliář v Beuronské kapli
Místo konání: Beuronská kaple Gymnázia Teplice, Alejní ulice, Teplice
Termín: sobota 17. března 2012 od 15:00 hod.
Kontakt: Martin Ryba (organizátor), tel. 776 337 644, e-mail. panoptikummf@centrum.cz, Jan Bondra (autor faksimile), tel. 607 800 715

Mohlo by vás také zajímat...

BLANSKO: Blanenský výtvarník, režisér a scénograf Jiří Polášek oslaví 27. února 2018 své devadesátiny. Byl po dlouhá léta a stále je přední osobností amatérského divadla v Blansku. Kdysi kdosi vtipně poznamenal: „Řekne-li se v Blansku divadlo, ozvěnou se vrací: Jiří Polášek.“

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Senioři, Ostatní, Živé umění
Co se děje
23.02.2018

JILEMNICE: S pondělním večerem 19. února 2018 přišla smutná zpráva, že své těžké nemoci podlehla Ilka Kulichová (*1956), vedoucí pedagožka tanečního oboru ZUŠ Jilemnice. Žačka Aleny Bartošové-Jínové, Josefy Šimsové a Evy Rejškové vyučovala taneční a pohybovou výchovu v Podkrkonoší přes čtyři desítky let a patřila mezi autority oboru nejen v regionu.

Liberecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.02.2018

ČR: V rámci projektu „Brány památek dokořán“ se  členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel – po celý duben otevírají památky ve svých městech, pořádají prohlídkové okruhy, výstavy, koncerty, přednášky apod....

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.02.2018

ČR: Letošní ročník soutěže je vyhlášen. Vítězové Národního kola soutěže budou slavnostně vyhlášeni u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel na Pražském hradě ve Španělském sále dne 17. dubna 2018 a postupují do mezinárodní soutěže. Téma soutěže je Architektonické dědictví.

Celá ČR
Děti a mládež, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.02.2018