čtvrtek
23. listopadu 2017
Svátek slaví: KlementStrahovský evangeliář v Berounské kapli

Autor článku: 
luk

TEPLICE: V Beuronské kapli Gymnázia Teplice bude tuto sobotu odpoledne představena faksimile Strahovského evangeliáře – vzácného rukopisu z raného středověku. Přijede ji osobně předvést její autor JAN BONDRA z Prahy.

„Evangeliarium Strahoviense – strahovský evangeliář“ se datuje kolem roku 860 v Tours (Francie). Je psán latinsky a obsahuje 222 folií (444 stran) o rozměrech 270×168 mm. Písmo textu evangeliáře je unciální (latinská abeceda velkých písmen), nadpisy jsou psány kapitálou. V rukopisu je užita rubrikace a obsahuje postranní marginálie. Část textu, některé nadpisy a iluminace jsou zdobeny zlatem.

Originál rukopisu je uložen v knihovně Královské kanonie premonstrátů na Strahově v Praze. Výhradní reprodukční práva na faksimilaci rukopisu získala společnost Tempus Libri. Faksimile Strahovského evangeliáře vyjde v limitovaném nákladu 199 kusů. Prodejní cena faksimile je 350 000 Kč.

Záštitu nad akcí převzalo občanské sdružení Pro arte beuronensis, které se dlouhodobě stará o Beuronskou kapli Gymnázia Teplice.
Více o aktivitách na webu www.pro-arte.cz a na Facebooku www.facebook.com/….beuronensis

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/kul­tura/124577-vznikne-faksimile-strahovskeho-evangeliare/
 http://www.strahovskyevangeliar.cz/cz/oknize.aspx

Akce: Strahovský evangeliář v Beuronské kapli
Místo konání: Beuronská kaple Gymnázia Teplice, Alejní ulice, Teplice
Termín: sobota 17. března 2012 od 15:00 hod.
Kontakt: Martin Ryba (organizátor), tel. 776 337 644, e-mail. panoptikummf@centrum.cz, Jan Bondra (autor faksimile), tel. 607 800 715

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: 1. ročník European Literature Festival v Tokiu se bude konat ve dnech 23.-26. 11. Za Českou republiku se jej zúčastní spisovatelka Bianca Bellová, držitelka Ceny Evropské unie za literaturu a ceny Magnesia Litera 2017 za Knihu roku, která společně s místním bohemistou Kenichim Abem představí svůj román Jezero.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.11.2017

ČR: Podpora a ochrana veřejného zájmu na úseku bezbariérového užívání staveb, metodická podpora poradenství v oblasti bydlení a udržitelný rozvoj regionů, měst a obcí. Na tyto oblasti podpory vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj výzvu pro nestátní neziskové organizace (NNO). Žádosti o neinvestiční dotace mohou organizace podávat do 18. prosince 2017.

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
23.11.2017

ŘAHA: Píšete o Praze a jejím nejbližším okolí? Zaujal vás rozvoj pražských cyklostezek, objevili jste nová přírodní zákoutí nebo dosud opomíjené historické příběhy? Publikujete v novinách, časopisech, máte svůj blog nebo webové stránky? Natáčíte videa či rozhlasové pořady? Právě vám je určena novinářská soutěž o nejlepší autorské práce v kategorii Praha turistická, kterou pro rok 2017 vyhlásila Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.11.2017

OLOMOUC: Potkali se v Baletním studiu při Moravském divadle v Olomouci. On, baletní mistr a pedagog, který ztvárnil desítky rolí a procestoval celý svět. A ona, pětiletá dívenka z umělecky založené rodiny. Byl z toho okamžitě úspěch a vítězství v soutěži Baletní mládí Praha.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
22.11.2017