sobota
23. června 2018
Svátek slaví: Zdeňka



Strahovský evangeliář v Berounské kapli

Autor článku: 
luk

TEPLICE: V Beuronské kapli Gymnázia Teplice bude tuto sobotu odpoledne představena faksimile Strahovského evangeliáře – vzácného rukopisu z raného středověku. Přijede ji osobně předvést její autor JAN BONDRA z Prahy.

„Evangeliarium Strahoviense – strahovský evangeliář“ se datuje kolem roku 860 v Tours (Francie). Je psán latinsky a obsahuje 222 folií (444 stran) o rozměrech 270×168 mm. Písmo textu evangeliáře je unciální (latinská abeceda velkých písmen), nadpisy jsou psány kapitálou. V rukopisu je užita rubrikace a obsahuje postranní marginálie. Část textu, některé nadpisy a iluminace jsou zdobeny zlatem.

Originál rukopisu je uložen v knihovně Královské kanonie premonstrátů na Strahově v Praze. Výhradní reprodukční práva na faksimilaci rukopisu získala společnost Tempus Libri. Faksimile Strahovského evangeliáře vyjde v limitovaném nákladu 199 kusů. Prodejní cena faksimile je 350 000 Kč.

Záštitu nad akcí převzalo občanské sdružení Pro arte beuronensis, které se dlouhodobě stará o Beuronskou kapli Gymnázia Teplice.
Více o aktivitách na webu www.pro-arte.cz a na Facebooku www.facebook.com/….beuronensis

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/kul­tura/124577-vznikne-faksimile-strahovskeho-evangeliare/
 http://www.strahovskyevangeliar.cz/cz/oknize.aspx

Akce: Strahovský evangeliář v Beuronské kapli
Místo konání: Beuronská kaple Gymnázia Teplice, Alejní ulice, Teplice
Termín: sobota 17. března 2012 od 15:00 hod.
Kontakt: Martin Ryba (organizátor), tel. 776 337 644, e-mail. panoptikummf@centrum.cz, Jan Bondra (autor faksimile), tel. 607 800 715

Mohlo by vás také zajímat...

JÍLOVÉ: Jílové u Prahy se do dějin našeho státu zapsalo doslova zlatem, jak prorokovala vědma Libuše. Dlouhý by byl výčet všeho – počínaje  korunovačními klenoty a konče nejen pražskými stavbami.

Středočeský kraj
Památky
Pozvánka na výlet
22.06.2018

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018