pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© pozvánka na výstavu



Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka

Autor článku: 
Barbora Umancová/mis

<p>BRNO: Muzeum romské kultury v Brně připravilo retrospektivní výstavu s názvem Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka. Tato unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa Dzurka.</p> <p>Vzhledem ke křehkosti obrazů jde na dlouhou dobu o poslední příležitost vidět dílo tohoto věhlasného romského umělce v takovém velkém rozsahu.</p> <p>Od 23. října 2014 do 20. března 2015 bude mít veřejnost unikátní příležitost prohlédnout si dílo jednoho z nejvíce ceněných romských umělců. Rudolf Dzurko (1941 – 2013) pocházel z tradiční romské osady na východním Slovensku, poválečný přesun rodiny do severních Čech pro něj znamenal zásadní životní zvrat.</p> <p> „Pracoval jako dělník ve sklářských závodech a zhruba ve třiceti letech začal z barevné skleněné drtě – vlastně odpadního materiálu – tvořit své naivistické obrazy,“ vysvětluje kurátorka výstavy a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Ačkoliv od 70. let Dzurko vystavoval, živil se všelijak, třeba jako topič nebo zedník. Po roce 1989 koupila několik jeho obrazů Národní galerie a dnes se hodnota jeho díla počítá v milionech.</p> <p> „Výstavu tvoří 39 skleněných obrazů a 8 dřevěných soch, většina pochází ze sbírky Muzea romské kultury, některá zapůjčili různí soukromí majitelé. Dílu Rudolfa Dzurka bude v muzeu věnován rozsáhlý prostor, respektive veškeré prostory určené pro přechodné výstavy. Zatímco přízemní velký sál ukáže obrazy spojené tématem světa Romů, jejich bídy i fantazie, bláznovství i lidskosti a také věčného hledání svého místa, ve druhém patře budou k vidění díla inspirovaná ženou, matkou i milenkou, ústředním to motivem autorových úvah. K frekventovaným námětům patří v Dzurkově díle i smrt, k té se stále vrací až s obsesivní nutkavostí, ale také jistou dávkou břitkého humoru. Zbývající díla pak uvádějí příběhy Romů do historických souvislostí 20. a 21. století tak, jak tyto události vnímal sám autor,“ zve Jana Horváthová. </p> <p> A dodává, že jde pravděpodobně na dlouhou dobu o poslední možnost vidět obrazy Rudolfa Dzurka v takovémto rozsahu. V důsledku použité techniky jsou totiž velmi křehké, a tak budou poté opět uloženy do depozitáře, řadu z nich pak nejspíš čeká nutné zrestaurování. </p> <p> Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 23. 10. 2014 od 16 hod. za přítomnosti autorových synů Rudolfa a Víta, atmosféru pomůže vyladit geniální devítiletý klavírista Radek Bagár. Dvakrát obdržel první cenu v mezinárodní soutěži mladých klavíristů do 11 let Amadeus, v roce 2012 vyhrál Prague Junior Note. A o rok později se zúčastnil festivalu Mozartovy děti a projektu Dva hlasy – dva světy – dvě kultury, třikrát hrál již s brněnskou filharmonií.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024