pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila
© www.kr-stredocesky.czŠtěchovická kamenina v muzeu v Jílovém u Prahy

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Autor článku: 
luk

Štěchovickou dílnu založil Josef David (1833 - 1915) v roce 1864, když předtím se vyučil v nedalekém Šlemíně, kde se vyráběla měkká hrnčina. V břevnovské dílně, kde setrval celých deset let, získal zase zkušenosti s kameninou, která má výhodu v tom, že střep je téměř neprosákavý a nádobí varné. Ve Štěchovicích si tedy postavil kasselskou pec a brzy se jeho výrobky staly vyhledávanými i v dalekém okolí.  Na přelomu století se vyrábělo v Davidově dílně na 627 druhů nádob, nástrojů, hraček a ozdobných předmětů.

Mnoho děl nalezlo své místo v  Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, v Kulturněhistorickém muzeu ve Stralsundu a v dalších institucích. Dnes vyrábí dílna po několika generačních obměnách pod zavedeným názvem téměř úplný původní sortiment.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Pardubický kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

OLOMOUC: Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty.

Olomoucký kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Od 11. 9. 2019  je vyhlášena výzva k podávání návrhů na ocenění talentů v oblasti kultury v roce 2019. Mladé talenty město podporuje pravidelně už od roku 2001. Ocenění v drtivé většině hrají na hudební nástroje, zejména na klavír, housle, violoncello, kytaru, flétnu, klarinet a fagot, ale v minulosti byla takto podpořena recitující i mažoretka.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019

JIHLAVA: Pojď s námi udělat festival zase o kus lepší. Bez Tebe to nepůjde! I Ty se můžeš stát součástí 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos bude konat ve dnech 24. – 29. 10. 2019!

Kraj Vysočina
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019