čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Venkovní panelová výstava Srpen 1968 v Praze
© zdroj: facebookový profil Muzea hl. města Prahy



Srpen 1968 v Praze

PRAHA: Muzeum hlavního města Prahy pořádá před hlavní budovou muzea na Florenci venkovní panelovou výstavu Srpen 1968 v Praze. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu připomínající 50 let od srpnové okupace Prahy v roce 1968 armádami pěti států Varšavské smlouvy. Vpád armád přerušil obrodný proces pražského jara.

od 21.08.2018 do 02.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Výstava představí prostřednictvím fotografií, letáků, plakátů a dalších tiskových materiálů ze sbírek Muzea hl. m. Prahy realitu jednoho srpnového týdne roku 1968 v hlavním městě. Časově pokryje pohnuté okamžiky srpnových dnů od vpádu cizích vojsk na naše území dne 21. srpna až po podpis pokořujícího moskevského protokolu a návrat našich čelných představitelů z Moskvy do Prahy dne 27. srpna 1968. Krátce rovněž připomene, co tomuto tragickému okamžiku v našich dějinách předcházelo: období pražského jara s jeho hlavními politickými exponenty.

Pražské jaro přineslo zcela zásadní pocit uvolnění poměrů v socialistickém Československu a především naději na možné fungování svobodné občanské společnosti. Lidé se po dvou desetiletích života v totalitě opět svobodně nadechli, byla zrušena cenzura, obnovila se činnost některých spolků a začaly vznikat nové, ruku v ruce s politickou reformou se připravovala reforma ekonomická. Toto nadějné období, naplněné euforií z probíhajících změn ve společnosti, vystřídal šok, způsobený okupací vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem.

Dobové fotografie od renomovaných autorů Jiřího Všetečky, Bohumila Dobrovolského a dalších předvedou návštěvníkům dramatické momenty spojené s obsazováním Prahy 21. srpna 1968, zejména pak dění u Československého rozhlasu. Pozornost je věnována reakcím veřejnosti i postojům vládnoucí komunistické strany, které se výrazně projevily především v uspořádání XIV. mimořádného sjezdu strany ve Vysočanech. Obrazy protestních průvodů a shromáždění Pražanů střídají letáky s výzvami proti násilnému vojenskému obsazení země. Zásadní roli v informovanosti Pražanů sehrály v srpnových dnech hromadné sdělovací prostředky, kterým se i po obsazení redakcí podařilo v provizorních podmínkách nadále udržet svobodné zpravodajství. V neposlední řadě je výstava rovněž důstojnou připomínkou tragických obětí srpnové okupace v hlavním městě.

V letošním jubilejním roce se jedná již o třetí výstavu Muzea hl. m. Prahy, která připomíná nejvýznamnější „osmičková“ výročí české a československé historie – po webové výstavě Únor 1948 v Praze a nedávno zpřístupněné výstavě Praha 1848–1918.

Celá TZ přiložena.

Kontakt pro bližší informace:

www.muzeumprahy.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024