čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
© www.liberec.cz



Spolupráce dvou měst, zemí a národů

LIBEREC/AUGSBURG: Od roku 2005 probíhá každé dva roky kulturní výměnný program „Dialog“ mezi českým Libercem a německým Augsburgem. Dlouholeté partnerství, zpečetěné 1. května 2001, se utužilo v přátelství. Nové vedení města tak po červnovém pobytu ve třetím největším bavorském městě na provázanou spolupráci úspěšně a plynule navázalo.

Autor článku: 
luk

Právě tady totiž po druhé světové válce našla domov velká část z Liberce odsunutých sudetských Němců. Vztah mezi oběma městy oživuje každé dva roky program DIALOG, a to střídavě v Liberci a Augsburgu. Letošní ročník vyšel na německou stranu a nesl se v mottu „Život v pohybu“.

Je všeobecně známo, že po druhé světové válce a odsunu tehdejšího německého obyvatelstva se velká část libereckých Němců postupně usídlila v oblasti Augsburgu. Možná tedy není náhodou, že si i přes jazykovou odlišnost máme stále co říci. Vždyť celá řada obyvatel Augsburgu měla v našem městě své kořeny a na Liberec nikdy nezapomněla. A z postupné snahy jednotlivců udržovat kontakty, což bylo mimochodem v éře totality velmi těžké a nebezpečné, se vyvinuly trvalé vazby občanů obou měst,“ komentuje primátor města Liberec Jaroslav Zámečník.

Od prvního setkání před 14 lety probíhá kromě oficiálních dnů kultury i bezpočet jiných projektů. O vzájemnou interakci obou měst se zajímá stále více škol. Například Základní škola Wittelsbach, která v dubnu navštívila libereckou partnerskou základní školu Husova.  Dále Big Band Gymnázia St. Stephan a ZUŠ Liberec společně koncertují a nejnověji je to spolupráce mezi Gymnáziem Jakoba Fuggera Augsburg a Gymnáziem F. X. Šaldy Liberec. To je jen několik příkladů pozitivních výsledků tohoto pulzujícího partnerství.

Obyvatelé naší sousední země oslaví letos 30. výročí Sametové revoluce. Název „Život v pohybu“ byl vybrán, protože změna, která proběhla během několika týdnů, byla z velké části nenásilná. Od té doby se vztahy mezi našimi zeměmi znormalizovaly. Naše partnerství je založeno na přátelském a vzájemném porozumění, kterému kulturní výměna našich dvou měst značně přispívá,  a proto nese název Dialog,“ uvádí Kurt Gribl, primátor města Augsburg.

Do bavorského Augsburgu vyjel libereckou kulturu reprezentovat smíšený pěvecký sbor Kvintus, jazzový Big Band Základní umělecké školy ve Frýdlantské ulici, pěvecké uskupení Cum amore z Gymnázia F.X. Šaldy, Markéta Sýkorová z Naivního divadla Liberec s pohádkou Jak chodil Kuba za Markytou a téměř kompletní vedení města, v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem.

 

 

Zdroj a další informace ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024

ZAHRANIČÍ: V letošním roce slaví Česko stoletou tradici Roku české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Česká centra, zastoupená ve 28 městech na 4 kontinentech, proto pro zahraniční publikum připravila pestrou hudební nabídku. Velké oslavy v Česku doprovází i bohatý zahraniční program v síti Českých center v zahraničí.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
25.03.2024