pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Budova Lužického semináře, kde působí Spolek přátel Lužice, byla postavena před dvěma sty lety
© Milan Turek



Sorabofilové v Praze jednali o rakousko-uherském cenzorovi Pětru Jordanovi

PRAHA: Lužický seminář v Praze je místem, kde se nachází Kancelář Saského státu a své sídlo zde má již sto devadesát let instituce, která i v současnosti spolupracuje s Lužickými Srby. Vzdělavatelskou činností a popularizací slovanské menšiny se zabývá Spolek přátel Lužice. Jeho poslední akcí bylo již III. sorabistické sympozium k 200. výročí narození Jana Pětra Jordana.

Autor článku: 
Milan Turek

Koncem měsíce listopadu v Lužickém semináři jednali o významném lužicko-srbském cenzorovi v Rakousku-Uhersku Janu Pětru Jordanovi a jeho době sorabofilové z ČR, Německé spolkové republiky a Polska.

Ve čtrnácti referátech se řečníci věnovali nejen této osobnosti, ale především době národního obrození, v němž tento Lužický Srb a mimořádně aktivní slovanista sehrál významnou roli. Pocházel z malé vesničky nedaleko Budyšína, ale vzdělání získal na pražském gymnáziu v Lužickém semináři. Působil jako publicista, jazykovědec, slavista a také podnikatel - byl členem Pražské obchodní a hospodářské komory. Ve Vídni, kde zemřel, pracoval jako cenzor pro tisk.

Od řečnického pultíku zaznívala nejen čeština, ale také polština a lužická srbština. O Jordanovi jako nakladateli exilových tisků pohovořil Petr Píša, k jeho činnosti pak vystoupili i další sorabofilové jako Franc Šěn, Měrko Šolta. Zajímavé informace o vzniku Lužického semináře  před  dvěma sty lety přednesla Tereza Hromádková.. Podobně byla uváděna témata k problematice aktivit Lužických buditelů v devatenáctém století. Předseda Matice srbské Jurij Luščanski přednesl referát na téma čeští malíři a Lužice. Úlohou emigrantů a jejich potomků se zabýval Milan Turek. Uvedl dvě jména Carla Gottloba Moráwka a Adolfa Christiana Peschecka. Oba znali lužickou srbštinu a byli významnými publicisty v Žitavě. Současně představil činnost spolku SAL (Societas Amicuum Liberec), který se aktivně zabývá rozvojem kontaktů s Lužicí.

Společnost přátel Lužice pořádá v průběhu roku celou řadu akcí nejen odborných, ale rovněž společenská setkání, výlety, výstavy a přednášky popularizující život nejmenší slovanské národnostní menšiny v Sasku. Spolupracovníky má také v Brně, Mladé Boleslavi a Varnsdorfu. V poslední době je aktivní i liberecká společnost.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024