neděle
22. září 2019
Svátek slaví: Darina
Přebal audioknihy Skleněný pokoj
© Vydavatelství OneHotBookSlavný román Skleněný pokoj vychází nově jako audiokniha

ČR: Vychází nová audiokniha Skleněný pokoj podle úspěšného románu britského spisovatele Simona Mawera v podání Mileny Steinmasslové. Kniha byla v roce 2009 nominována na jednu z nejprestižnějších literárních cen Man Booker Prize.

Autor článku: 
TZ/klapka

Podle příběhu byl aktuálně natočen i film režiséra Julia Ševčíka s mezinárodním hvězdným obsazením, který nedávno vstoupil do českých kin. „Zaujala mě myšlenka, která vyvstala z kontrastu té nádherné otevřenosti „průhledného“ domu a způsobu, jakým se lidé obvykle chovají. Transparentní povaha vily se v životech jeho obyvatel neodráží. Když se teď ohlížím zpátky na dobu, kdy jsem to psal, byl to zřejmě můj hlavní motiv. To ovšem neznamená, že během psaní přesně víte, co jako autor vytváříte. Alespoň do té doby, než román dokončíte – teprve pak na něj můžete pohlédnout komplexně,“ popsal svůj prvotní impuls sám Simon Mawer, autor románu Skleněný pokoj.

„Vnější pohled na dění, které zažíváme zevnitř, je vždycky lákavý, protože změna perspektivy dokáže zviditelnit slepou skvrnu. Snad i proto u nás bývají úspěšné texty, v nichž českou historii zpracovávají zahraniční autoři – jak rád činí Angličan Simon Mawer, jehož fascinace architekturou vily Tugendhat dovedla ke zkoumání nejen malých životů na pozadí velkých dějin, ale i specifického místa, které v běhu času zůstává zakotveno a je jím pustošeno i navraceno k zašlé slávě. Román zprostředkovává genius loci, ale audiokniha zpřítomňuje i vox loci, hlas místa, jímž celý příběh promlouvá – v našem případě prostřednictvím herečky Mileny Steinmasslové, která dokázala splynout s tokem příběhu navzdory jeho neklidnému proudu tak, aby posluchačům dopřála obzvlášť intenzivní zážitek,“ uvedla Šárka Jančíková, redaktorka vydavatelství OneHotBook.

„Je to příběh plný vnitřního napětí, protože všechny jeho soukromé zákruty se odehrávají na pozadí velké tragédie téměř celé Evropy a zejména jedné malé země uprostřed. Člověka ten příběh sevře, i když autor historické kontexty nijak zvlášť nezdůrazňuje, čtenář nebo posluchač tuhle nedávnou minulost zná a tuší, co budou postavy muset podstoupit,“ líčí Milena Steinmasslová, která se ujala četby audioknihy. Vyprávění se soustředí na modernistický domov hlavních hrdinů, který je jakýmsi průsečíkem osudů několika postav.

Nahrávku doprovází původní hudba utvářená volnými klavírními variacemi na skladby Vítězslavy Kaprálové (jež se v románu mihne coby jedna z postav), které reflektují náladu i tempo vyprávění a střídají intimní, jemná pianissima, mezi nimiž se na povrch derou intenzivnějšími crescenda i silné jednosměrné melodie, čerpající sílu z víry v lepší budoucnost a odrážející nezvratná rozhodnutí protagonistů.

 Audiokniha v režii Jitky Škápíkové vychází jako 2CD mp3.

Poslechněte si ukázku z audioknihy: https://bit.ly/2vsXyZ8

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

PASEKY: Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.09.2019

​KARLOVARSKÝ KRAJ: Webová stránka vznikla především v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO. Na mikrowebu najdete zajímavé informace, fota i videa, jež vás přimějí k tomu, abyste si hned naplánovali krušnohorský výlet.  Pro obyvatele kraje, jeho návštěvníky i obdivovatele Krušných hor jej připravila krajská destinační agentura Živý kraj.

 

Karlovarský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.09.2019