úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Desatero božích přikázání na fasádě vily
© Kopie obrázku z knihy T. CidlinaSkvost architektury v České Lípě je chrámem kultury

ČESKÁ LÍPA: V českých městech nemusí být vždy jen skvostem kostel či kulturní dům nebo radnice. Často překvapí svou nádherou i menší stavba, prostě soukromá vila. S jedním takovým klenotem seznamuje v konci minulého roku vydaná publikace českolipského muzikologa a historika Tomáše Cidliny Villa Hrdlička.

Autor článku: 
Milan Turek

Obsáhlost a podrobnost historie Villy, rozsáhlá četnost ilustrací svědčí o vytvoření dokonalého díla i o jeho duchovní kráse a síle. Čtenáře uvede do světa židovsko-křesťanských tradic již jen zdobným desaterem, připomínajícím desky Mojžíšovy, které židům přinesl z hory Sinaj při útěku z Egypta.

Rodinný dům nechal postavit Moritz Altschula pro svou manželku Carolinu na konci devatenáctého století.  Autor se však neomezuje jen na samotnou stavbu, jeho pojetí objektu rezonuje se současným názorem společnosti o národnostních menšinách. V České Lípě žili po staletí vedle sebe Češi, Němci i Židé a také Lužičtí Srbové.

Vzhledem k původním majitelům židovského původu, kteří nepřežili druhou světovou válku, zřejmě historik Vlastivědného muzea nastiňuje historii osudů židů a sudetoněmeckých obyvatel, samostatné oddíly pak věnuje rodině Altschulové a jejich domu. Čtenáře tak seznámí ve stručnosti s historií města a zvláště pak samotné vily až po současnost.

Majitelé pečovali o svůj dům až do roku 1939, kdy byli deportováni do koncentračních táborů a objekt zabavili Němci. Po druhé světové válce byla vila zkonfiskována a zařazena do majetku města. Od padesátých let až do roku 1989 sloužila jako objekt mládeže. Pro toto období shromáždil autor řadu informací nejen z archivu, ale i od pamětníků. Osud vily a především jednání komunistického režimu vůči židům, kteří se dožadovali navrácení majetku, ostře odsuzuje.

Českolipský podnikatel Aleš Hrdlička hledal pro svou firmu objekt poblíž centra. Na Děčínské ulici se mu nabízela sice zchátralá, ale nádherná budova. Jeho původní záměr přestavět ji, se však po důkladné úvaze výrazně změnil. Celou budovu zrestauroval a prostory využívá jednak pro svou firmu a jednak pro významná společenská setkání, přednášky, koncerty. 

V poslední kapitole hodnotí muzikolog a historik Tomáš Cidlina význam vily pro dnešní společenský život ve městě.

Vydání publikace je vynikajícím počinem.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.05.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  Líheň mladých talentů klasické hudby. I tak můžeme přezdívat Královéhradeckému kraji. Do národního kola celostátní soutěže základních uměleckých škol v oboru smyčcových orchestrů postoupily hned tři soubory a všechny si v konkurenci 26 orchestrů z celé republiky vybojovaly účast na koncertě vítězů. Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina v Hradci Králové se navíc stal absolutním vítězem.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2018

PLZEŇSKÝ KRAJ: Téměř třicet akcí na barokních památkách budou moci návštěvníci zažít v rámci letošního ročníku Letního barokního festivalu. Pro ty, kteří rádi spojí sport s kulturním zážitkem, jsou letos nově připraveny tři barokní cyklotrasy.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
22.05.2018

PRAHA: V rámci oslav 100. výročí založení Československa připravuje Národní technické muzeum cyklus výstav a doprovodných akcí. Ústřední výstava Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět zahájí v říjnu 2018 a představí návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.05.2018