neděle
22. září 2019
Svátek slaví: Darina
pozvánka na akci
© zdroj: Památník písemnictví na MoravěSkrytá paměť Moravy čeká na vítěze

RAJHRAD: Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže Skrytá paměť Moravy bude hostit v pátek 14. června od 13 hodin Památník písemnictví na Moravě, sídlící v benediktinském klášteře v Rajhradě. Letošní soutěžní téma „Voda má, voda má…“ inspirovalo 173 žáků a studentů k napsání povídek, pohádek, úvah i referátů.

14.06.2019
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

Pravidlům vyhovělo 162 textů: 106 příspěvků v mladší kategorii (12–15 let), 56 příspěvků ve druhé kategorii (16–19 let). Soutěži oslovila autory v devíti krajích České republiky, jeden příspěvek přišel ze Slovenska. Tradičně nejvíce účastníků se zapojilo v Jihomoravském kraji, nové příznivce ale soutěž našla také v kraji Moravskoslezském, Zlínském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém.

Literární pokusy hodnotila na začátku května odborná porota ve složení: Olga Jeřábková, novinářka a redaktorka Českého rozhlasu, Romana Macháčková z Moravské zemské knihovny, historik Tomáš Jeřábek, spisovatel Richard Skolek a Libor Kalina, vedoucí Památníku písemnictví na Moravě. V obou kategoriích porota nominovala na ocenění pět textů, jména autorů však zůstávají až do poloviny června tajná.

Téma „Voda má, voda má…“ nabídlo řadu souvislostí. Některé si zájemci zkusili literárně zpracovat prostřednictvím seminářů tvůrčího psaní. Přímo na školách a v knihovnách po celé Moravě je pod názvem Krocení literární múzy v průběhu jarních měsíců lektorovali kurátoři Památníku. Praktických kurzů se zúčastnilo rekordních 1 287 mladých pisatelů.

Během slavnostního odpoledne budou finalistům soutěže uděleny ceny a čestná uznání za přítomnosti Ing. Tomáše Soukala, člena Rady Jihomoravského kraje. Součástí programu bude také autorské čtení tří nejlepších příspěvků v každé kategorii. Vedle mladých literátů se představí dětská hudební skupina Pružiny z Boskovic, programem přítomné provede herec a moderátor Jan Adámek. Po oficiální části je zájemce připravena komentovaná prohlídka stálých expozic Památníku písemnictví na Moravě a historické benediktinské knihovny.

SOUTĚŽ: Skrytá paměť Moravy

VYHLAŠOVATEL: Rada Jihomoravského kraje

ORGANIZÁTOŘI: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace, pobočka Památník písemnictví na Moravě

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ: 14. 6. 2019, od 13 hodin, Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

Zdroj: Mgr. Miroslava Šudomová, http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

PASEKY: Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.09.2019

​KARLOVARSKÝ KRAJ: Webová stránka vznikla především v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO. Na mikrowebu najdete zajímavé informace, fota i videa, jež vás přimějí k tomu, abyste si hned naplánovali krušnohorský výlet.  Pro obyvatele kraje, jeho návštěvníky i obdivovatele Krušných hor jej připravila krajská destinační agentura Živý kraj.

 

Karlovarský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.09.2019