pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Plakát ke hře Spáčka a vřeteno
© archiv Divadla ALFA



Šípková Růženka jinak – v Divadle ALFA

PLZEŇ: „Spí?“ opakovala královna. „Vyjádřete se jasněji. Jak spí?“ Název novinky Spáčka a vřeteno napovídá, že půjde o Šípkovou Růženku, Divadlo ALFA ale nabízí známou pohádku z jiného úhlu. Inspirovalo se originálním zpracováním britského krále fantazijních magických světů Neila Gaimana. Autorem adaptace jeho knihy Spáčka a vřeteno je hostující režisér Tomsa Legierski. Pohádka je určená dětem od tří let, kromě Spáčky se v ní objeví i další známá princezna a chybět nebudou nádherné loutky trpaslíků.

11.10.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Druhá princezna, která je hrdinkou příběhu, má dobrodružnou povahu. Těsně před svatbou se musí rozhodnout a vyrazit na nebezpečnou výpravu zachránit své i sousední království. V něm se totiž rozlézají šípkové růže, ale hlavně se od hradu šíří už desítky let podivná spavá nemoc a hrozí, že překročí hranice země… I když jsou pohádky o Šípkové Růžence a o Sněhurce chronicky známé, spisovatel Neil Gaiman je svým příběhem posouvá a přináší překvapivé rozuzlení.

 

„Pokusili jsme se ztvárnit známou pohádku o Šípkové Růžence netradičně, na motivy ‚Spáčky a vřetena‘ britského spisovatele a scenáristy Neila Gaimana. Na výsledné inscenaci pracoval autorsky celý soubor," říká hostující režisér Tomsa Legierski, který s Divadlem ALFA nespolupracuje poprvé. V loňském roce tu nastudoval úspěšnou inscenaci pro dospívající diváky a pro dospělé „ALFA farma“. S divadlem pro děti má bohaté zkušenosti, řadu svých inscenací uvádí pod hlavičkou pražského studia DAMÚZA.

 

Režie: Tomsa Legierski j.h.
Výprava: Karel Czech j.h., spolupráce na výpravě: Michaela Ruská j.h.
Dramaturgie: Petra Kosová
Hudba: Jan Čtvrtník j.h.
Pohybová spolupráce: Markéta Vacovská j.h.
Text písně: Jan Rohan Rohypnol
Český překlad knihy Spáčka a vřeteno: Viktor Janiš
Hrají: Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Martina J. Hartmannová, Bob Holý, Josef Jelínek, Tomáš Jereš, Robert Kroupar, Radka Mašková, Marie Mrázková, Blanka Josephová Luňáková, Lenka Válková Lupínková, Vlasta Vorda, Petr Vydarený.
česká premiéra v pondělí 7. října v 9:00 a v 10:30
slavnostní večerní premiéra v pátek 11. října v 18:00
Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024