pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Titulní strana knihy
© Knihcentrum.cz



Síla rodinného pouta podtrhuje román podle deníku z koncentráku

ČR: Buchenwald, Osvětim, Mauthausen, Mittelbau-Dora, Bergen-Belsen, to je jen pět ze seznamu míst, která se už nikdy nezbaví tiché přítomnosti utrpení a smrti. Co mají společného s jedním vídeňským čalouníkem a jeho synem? 

To, že jimi oba společně prošli jako vězni, nerozdělili se a díky své odvaze přežili. Další z neuvěřitelných, avšak skutečných příběhů o holokaustu vypráví kniha Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

Vídeňský soumrak

Cesta Gustava Kleinmanna a jeho syna Fritze začíná ve Vídni roku 1939. Elegantní a kultivovaná metropole se po vynuceném připojení k Německu změnila k nepoznání. Fanatický hon na Židy se tu projevil stejně brutálně jako v jiných městech Třetí říše. 
Rodiny, které po dlouhá léta žily svými prastarými tradicemi a zakládaly si na pospolitosti, nyní sevřel strach z budoucnosti. Možná budou rozděleni, možná budou živořit v bídě a možná také zemřou. Velká neznámá se nevyhnula ani rodině řemeslníka Gustava Kleinmanna. Bušení gestapa na dveře odstartovalo transport do koncentračního tábora Buchenwald. Spolu s Gustavem do něj odvlekli i jeho syna Fritze.

Svědectví v tajném deníku

Práce na budování vlastního vězení byla úmorná a nebezpečná. Každodenní mučení se tvrdě podepsalo na jejich zdraví. To ale ještě netušili, že zanedlouho je čeká ještě mnohem větší peklo – Osvětim a pochod smrti. V osvětimském vyhlazovacím táboře museli každý den myslet na to, zda na ně náhodou zítra nepřijde řada a neocitnou se mezi množstvím mrtvých těl.
Nemoci, hlad a špína se staly denní rutinou, ale uprostřed tohoto utrpení vznikalo také velké přátelství, důvěra i naděje. Kontrast nejhorších a nejlepších stránek lidské povahy vytváří poutavý příběh, který na čtenáře působí velmi autenticky. Především proto, že jeho předlohou se stal tajný deník, který si Gustav vedl během pobytu v koncentrácích. Zapsal si do něj také modlitbu, kterou si každý den opakoval: „Nezoufej. Zatni zuby – vrazi z SS tě nesmí porazit.“

Nerozlučitelní

Ústředním tématem románu Jeremyho Dronfielda, který nyní vyšel česky v nakladatelství JOTA, je nezlomné pouto mezi otcem a synem, které zvítězilo nad všemi zrůdnostmi, jimiž si museli během válečných let věznění projít. Tváří v tvář smrti přežili jen zázrakem, díky vzájemné podpoře. Kniha je podložená rozsáhlými archivními výzkumy, takže o její pravdivosti není pochyb. Působí trochu jako dokumentární film o osudech jedné židovské rodiny, která nezmizela z tohoto světa, jako mnoho jiných. Pokud chcete znát, co Gustav a Fritz prožili, přečtěte si knihu Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024