čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Miloš Kolesár



Setkání s Václavem Hudečkem

​PARDUBICKÝ KRAJ/KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Festival Pardubické hudební jaro přináší divákům další z řady výjimečných koncertů, tentokrát se zájemci mohou setkat se slavným českým houslistou Václavem Hudečkem. Koncerty k životnímu jubileu tohoto interpreta se uskuteční v rámci festivalu hned třikrát. 

od 22.04.2017 do 02.05.2017
19:00 - 22:00
Autor článku: 
Josef Krečmer

A to v termínech 22. 4. od 19:00 hodin v Divadelním sále Občanské záložny v Přelouči, 23. 4. od 17:00 hodin v Kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích a 2. 5. od 19:00 v Kostele Narození Panny Marie v Hlinsku.

Na programu budou díla Antonína Dvořáka, Jakuba Jana Ryby, Antonia Vivaldiho a dalších. Diváci se mají opravdu na co těšit.

Václav Hudeček patří ke stálicím českého koncertního umění. V letošním roce slaví hned tři kulatá jubilea.  Narodil se v roce 1952 v Rožmitále pod Třemšínem. Své první housle dostal do ruky v pěti letech, tedy před šedesáti lety. V roce 1967, ve věku patnácti let, vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra, kde odstartoval svoji světovou kariéru. Vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Sydney Opera). Jako sólista hrál s  nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philhamoniker, Ceveland Symphony Orchestra, Gewandhous Leipzig, Moskevská státní fihlarmonie a další…) jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky).

Diváci se v rámci těchto koncertů setkají nejen s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem, ale i s komorním souborem Barocco sempre giovane v čele se sólistkou Ivou Kramperovou.

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004. Od té doby má za sebou již stovky významných koncertů, je zván na domácí i zahraniční hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, atd.).  Kromě toho pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Za dobu své existence měl možnost spolupracovat s předními českými i zahraničními sólisty (Giulliano Carmignola, Václav Hudeček, Ivan Ženatý, Pavel Šporcl, Josef Špaček, Jan Mráček a dalšími), i s celou řadou vynikajících mladých hudebníků, laureátů mezinárodních interpretačních soutěží.

Koncertním mistrem tohoto komorního seskupení je vynikající houslistka Iva Kramperová.  Absolvovala Konzervatoř Pardubice a Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze.  Účastnila se mistrovských kurzů u Václava Hudečka v Luhačovicích a u Régise Pasquiera ve Francii. Se souborem Barocco sempre giovane  natočila řadu CD a vystoupila na koncertech v ČR i v zahraničí.  Sólově vystupovala s Komorní filharmonií Pardubice či Filharmonií Plzeň, spolupracuje s osobnostmi jako Václav HudečekIvan ŽenatýJiří StivínBarbara Maria WilliRadek Baborák a další. Je profesorkou houslové hry na pardubické konzervatoři.

Pardubické hudební jaro pokračuje i dalšími koncerty, více o nich se dozvíte na webových stránkách festivalu www.pardubickehudebnijaro.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024