neděle
22. září 2019
Svátek slaví: Darina
© Marcela StehlíkováSensační tourné světem první republiky

OSTRAVA: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě uskuteční v rámci projektu Sensační tourné světem první republiky řadu zajímavých akcí. Již název projektu připomíná hlavní myšlenku, přiblížit nejen čtenářské veřejnosti témata, která jsou aktuální i v dnešní době.

19.09.2018
16:30 - 18:30
Autor článku: 
Marcela Stehlíková

Projekt zahájí ve středu 19. 9. 2018 v 16.30 přednáška historičky Ostravského muzea Mgr. Kateřiny Barcuchové s názvem Žena za 1. republiky. Postavení ženy ve společnosti, její vzdělávání, rodinný a pracovní život, ale také její záliby (móda, kosmetika, četba, vaření, ruční práce apod.) budou hlavním tématem. Mluvené slovo bude doplněno dobovými fotografiemi. Knihovna přispěje zajímavými knihami a dobovými časopisy ze svého fondu. Vstup je zdarma.

V říjnu pozve vědecká knihovna veřejnost na jedinečnou výstavu Prvorepublikové knihovnictví, kterou uvede ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy. Vernisáž výstavy bude součástí celoměstských oslav 100. výročí republiky dne 27. 10. 2018.

V listopadu proběhnou dvě další zajímavé přednášky. Doc. PhDr. Martin Jemelka povypráví na téma zajímavých osobností Ostravy, které se podílely na řízení první republiky jako senátoři, poslanci apod. Dále bude možné navštívit přednášku Ing. arch. Evy Špačkové o architektuře první republiky se zaměřením na interiér.

Tento projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

PASEKY: Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.09.2019

​KARLOVARSKÝ KRAJ: Webová stránka vznikla především v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO. Na mikrowebu najdete zajímavé informace, fota i videa, jež vás přimějí k tomu, abyste si hned naplánovali krušnohorský výlet.  Pro obyvatele kraje, jeho návštěvníky i obdivovatele Krušných hor jej připravila krajská destinační agentura Živý kraj.

 

Karlovarský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.09.2019