sobota
22. září 2018
Svátek slaví: Darina
© Logo Středočeskéhk krajeSbírky GASK by se mohly rozrůst o dalších 14 děl současných autorů

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Za zhruba 1,6 milionu korun chce kraj nakoupit 14 uměleckých děl, které by měly obohatit sbírky Galerie Středočeského kraje (GASK). Na pořízení prací současných autorů může významně přispět ministerstvo kultury z evropských fondů.

Autor článku: 
luk

Mezi vybranými akvizicemi, jejichž nákup schválili radní Středočeského kraje, jsou například obrazy od kutnohorského rodáka Stanislava Diviše, od mladé autorky Dany Sahánkové nebo sochy od Jana Kovaříka či Josefa Pospíšila. Až na dvě výjimky jde o díla vzniklá v tomto desetiletí.
„Považujeme za velmi přínosné pro podporu současného českého umění tyto výjimečné autory přiblížit veřejnosti a zahrnout je do expozice Galerie Středočeského kraje,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Akviziční fond“, který je dotačním titulem Ministerstva kultury, umožní spolufinancování nákupu děl až ze 70 procent. Ta ale musí být mladší než 50 let. Kraj by tedy měl ze svých prostředků do rozšíření sbírek investovat zhruba 475 tisíc korun. „Výtvarné práce nebyly rozhodně vybrány náhodně. Sbírkotvorná komise doporučila 600 děl, z nichž 55 odpovídá dotačnímu titulu. Z nich pak bylo pro nákup v letošním roce dále vybráno 14 uměleckých prací,“ upřesnil radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička s dovětkem, že umělecké dílo v běhu let na své hodnotě neztrácí, ale ta naopak roste.

GASK sídlí v jezuitské koleji v Kutné Hoře. Své sbírky zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století.  Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie, v letech 1993 - 2009 pokračovala jako České muzeum výtvarných umění v Praze a pod nynějším označením existuje od roku 2009. Kromě stálých sbírek GASK organizuje řadu výstav a doprovodných programů.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Krajský úřad Středočeského kraje
Odbor Kancelář hejtmanky
Oddělení tiskové a PR

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018