sobota
21. července 2018
Svátek slaví: Vítězslav
© Logo Středočeskéhk krajeSbírky GASK by se mohly rozrůst o dalších 14 děl současných autorů

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Za zhruba 1,6 milionu korun chce kraj nakoupit 14 uměleckých děl, které by měly obohatit sbírky Galerie Středočeského kraje (GASK). Na pořízení prací současných autorů může významně přispět ministerstvo kultury z evropských fondů.

Autor článku: 
luk

Mezi vybranými akvizicemi, jejichž nákup schválili radní Středočeského kraje, jsou například obrazy od kutnohorského rodáka Stanislava Diviše, od mladé autorky Dany Sahánkové nebo sochy od Jana Kovaříka či Josefa Pospíšila. Až na dvě výjimky jde o díla vzniklá v tomto desetiletí.
„Považujeme za velmi přínosné pro podporu současného českého umění tyto výjimečné autory přiblížit veřejnosti a zahrnout je do expozice Galerie Středočeského kraje,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Akviziční fond“, který je dotačním titulem Ministerstva kultury, umožní spolufinancování nákupu děl až ze 70 procent. Ta ale musí být mladší než 50 let. Kraj by tedy měl ze svých prostředků do rozšíření sbírek investovat zhruba 475 tisíc korun. „Výtvarné práce nebyly rozhodně vybrány náhodně. Sbírkotvorná komise doporučila 600 děl, z nichž 55 odpovídá dotačnímu titulu. Z nich pak bylo pro nákup v letošním roce dále vybráno 14 uměleckých prací,“ upřesnil radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička s dovětkem, že umělecké dílo v běhu let na své hodnotě neztrácí, ale ta naopak roste.

GASK sídlí v jezuitské koleji v Kutné Hoře. Své sbírky zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století.  Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie, v letech 1993 - 2009 pokračovala jako České muzeum výtvarných umění v Praze a pod nynějším označením existuje od roku 2009. Kromě stálých sbírek GASK organizuje řadu výstav a doprovodných programů.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Krajský úřad Středočeského kraje
Odbor Kancelář hejtmanky
Oddělení tiskové a PR

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018