neděle
22. dubna 2018
Svátek slaví: Evženie
© Logo Středočeskéhk krajeSbírky GASK by se mohly rozrůst o dalších 14 děl současných autorů

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Za zhruba 1,6 milionu korun chce kraj nakoupit 14 uměleckých děl, které by měly obohatit sbírky Galerie Středočeského kraje (GASK). Na pořízení prací současných autorů může významně přispět ministerstvo kultury z evropských fondů.

Autor článku: 
luk

Mezi vybranými akvizicemi, jejichž nákup schválili radní Středočeského kraje, jsou například obrazy od kutnohorského rodáka Stanislava Diviše, od mladé autorky Dany Sahánkové nebo sochy od Jana Kovaříka či Josefa Pospíšila. Až na dvě výjimky jde o díla vzniklá v tomto desetiletí.
„Považujeme za velmi přínosné pro podporu současného českého umění tyto výjimečné autory přiblížit veřejnosti a zahrnout je do expozice Galerie Středočeského kraje,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Akviziční fond“, který je dotačním titulem Ministerstva kultury, umožní spolufinancování nákupu děl až ze 70 procent. Ta ale musí být mladší než 50 let. Kraj by tedy měl ze svých prostředků do rozšíření sbírek investovat zhruba 475 tisíc korun. „Výtvarné práce nebyly rozhodně vybrány náhodně. Sbírkotvorná komise doporučila 600 děl, z nichž 55 odpovídá dotačnímu titulu. Z nich pak bylo pro nákup v letošním roce dále vybráno 14 uměleckých prací,“ upřesnil radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička s dovětkem, že umělecké dílo v běhu let na své hodnotě neztrácí, ale ta naopak roste.

GASK sídlí v jezuitské koleji v Kutné Hoře. Své sbírky zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století.  Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie, v letech 1993 - 2009 pokračovala jako České muzeum výtvarných umění v Praze a pod nynějším označením existuje od roku 2009. Kromě stálých sbírek GASK organizuje řadu výstav a doprovodných programů.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Krajský úřad Středočeského kraje
Odbor Kancelář hejtmanky
Oddělení tiskové a PR

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O titul ve 3. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 145 děl. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší okruh nominovaných. Jaké realizace postoupily mezi nominované, se veřejnost dozví 31. května na nominačním večeru v Divadle Archa. Jména Finalistů ČCA a držitele hlavní ceny pak budou vyhlášena na slavnostním galavečeru 19. listopadu. Uděleny budou také Ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a Ceny partnerů.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.04.2018

OSTRAVA-LITOMYŠL:Jaromír Nohavica se společně s Janáčkovou filharmonií po šesti letech vrací do Gongu. A jisté je, že na dvou červnových koncertech (16. a 17. 6. ) určitě nebude chybět žádná ze všeobecné oblibě se těšících písniček.

Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, zahraničí
Co se děje
20.04.2018

JIHOMORAVSKÝ KRAJ-ČR: Na konci roku 2017 byl do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje zapsán statek Tkaní vzorovaných tkanin – činovati na Horňácku. Nominaci podal Národní ústav lidové kultury. Na počátku roku 2018 NÚLK podal návrh na zapsání statku Technologie tkaní činovati na Horňácku do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
19.04.2018

LIBEREC: Krajská vědecká knihovna slouží veřejnosti v nové budově již 18 let. Během této doby prošly knihovnou statisíce návštěvníků. Vedení knihovny  prostory pravidelně udržuje a opravuje, avšak vzhledem k tomu, že budovu v průběhu roku navštíví cca 350 000 lidí (1500 denně) a ročně se zde koná více než 1000 akcí (pravidelné koncerty, přednášky, výstavy a další aktivity pro veřejnost), je zařízení knihovny mnohde velmi opotřebované.

Liberecký kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.04.2018