pátek
26. dubna 2019
Svátek slaví: Oto
© Logo Středočeskéhk krajeSbírky GASK by se mohly rozrůst o dalších 14 děl současných autorů

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Za zhruba 1,6 milionu korun chce kraj nakoupit 14 uměleckých děl, které by měly obohatit sbírky Galerie Středočeského kraje (GASK). Na pořízení prací současných autorů může významně přispět ministerstvo kultury z evropských fondů.

Autor článku: 
luk

Mezi vybranými akvizicemi, jejichž nákup schválili radní Středočeského kraje, jsou například obrazy od kutnohorského rodáka Stanislava Diviše, od mladé autorky Dany Sahánkové nebo sochy od Jana Kovaříka či Josefa Pospíšila. Až na dvě výjimky jde o díla vzniklá v tomto desetiletí.
„Považujeme za velmi přínosné pro podporu současného českého umění tyto výjimečné autory přiblížit veřejnosti a zahrnout je do expozice Galerie Středočeského kraje,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Akviziční fond“, který je dotačním titulem Ministerstva kultury, umožní spolufinancování nákupu děl až ze 70 procent. Ta ale musí být mladší než 50 let. Kraj by tedy měl ze svých prostředků do rozšíření sbírek investovat zhruba 475 tisíc korun. „Výtvarné práce nebyly rozhodně vybrány náhodně. Sbírkotvorná komise doporučila 600 děl, z nichž 55 odpovídá dotačnímu titulu. Z nich pak bylo pro nákup v letošním roce dále vybráno 14 uměleckých prací,“ upřesnil radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička s dovětkem, že umělecké dílo v běhu let na své hodnotě neztrácí, ale ta naopak roste.

GASK sídlí v jezuitské koleji v Kutné Hoře. Své sbírky zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století.  Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie, v letech 1993 - 2009 pokračovala jako České muzeum výtvarných umění v Praze a pod nynějším označením existuje od roku 2009. Kromě stálých sbírek GASK organizuje řadu výstav a doprovodných programů.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Krajský úřad Středočeského kraje
Odbor Kancelář hejtmanky
Oddělení tiskové a PR

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Pražské Divadlo Kámen vyhlašuje otevřenou výzvu na výstavní projekty pro období 2019–2020.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.04.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyhlásila 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Cena EXIT má charakter bienále a je otevřena pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol. 

Celá ČR, Ústecký kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2019

ČR: Jedná se o literární soutěž pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol, gymnázií a pro studenty 7. a 8. ročníků víceletých gymnázií. Soutěží se v žánru povídka a poezie. Termín k zaslání prací je nejpozději 31. květen 2019.

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2019

ČR: Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vyhlásila výběrového řízení na poskytnutí stipendií talentovaným studentům hudebních oborů středních a vysokých škol v ČR. Stipendia jsou udělována pouze středoškolským a vysokoškolským studentům s českým občanstvím ve věku 14 až 20 let.

 

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Granty
Co se děje
25.04.2019