pondělí
22. července 2019
Svátek slaví: MagdelénaS trochou nadsázky si říkáme malá kulturní "četka"

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Nikterak pompézně, spíše nenápadně, oslavila Místní kultura v minulém roce dvacetileté výročí své existence. Je to věk, kdy by každý mohl vědět, co chce, a my to víme. Dovolte mi tedy, abych trochu rekapitulovala, a zároveň vám přiblížila záměry letošního roku.
Hlavním tématem Místní kultury v roce 2011 bylo Dobrovolnictví, a my jsme mapovali vše podstatné, co se na poli kultury v rámci mezinárodního roku zasvěcenému dobrovolníkům, událo; od prvního setkání v Berouně až po závěrečnou konferenci.

Při této příležitosti zmíním, že naše zásadní témata tak snadno neopouštíme, protože to zkrátka nejde. V roce 2010 byly středem naší pozornosti kulturní domy, a to je tak široká problematika, že jeden rok nestačil. Stejně je tomu s „dobrovolnictvím“. Na podporu řečeného si vypůjčím motto od odborné skupiny pro kulturu působící v rámci ERD: Rok dobrovolníků končí, dobrovolnictví pokračuje…
A tak naše roční témata ovlivňují obsahový rámec, ve kterém se hodláme pohybovat, i do budoucna.
Stále stejný zůstává náš úhel pohledu na kulturní dění – zjednodušeně řečeno, nikoli jaké je, ale za jakých podmínek existuje. Reflektujeme vedle vlivu samospráv a státu úlohu občanské společnosti, amatérů a aktivistů – dobrovolníků.
Stále významněji se však na našich stránkách uplatňuje aktuální zpravodajství. Je to díky obrovskému množství nejrůznějších zpráv z celé ČR, pro které se snažíme v prostoru Místní kultury najít uplatnění, a razíme heslo, že je škoda, každé zprávy z kultury, která „spadne pod stůl“. Většinu z nich najdete v rubrice „Co se děje“, ale zveřejnit se snažíme vše, co s kulturou souvisí. Díky tomu vznikla již dříve kapitola odborných textů. Vloni jsme začali zveřejňovat pozvánky pro novináře na tiskové konference. A tak Vás chci informovat, že tento prostor je nyní upraven tak, že i do něj mohou pořadatelé vložit avízo sami.
S výběrem tématu roku 2012 nám pomohla opět EU, když zasvětila rok 2012 aktivnímu stárnutí. Tohle jsme si nemohli nechat ujít, protože ve víru kultury jde jistě stárnout velmi aktivně. Senioři se ale možná setkávají i s překážkami, které chceme zmapovat. Patří mezi ně třeba finanční omezení, ale také nabídka a generační škatulkování, díky kterému v části společnosti přetrvává představa, že každého seniora nadchne dechovka, zatímco záliba v rokenrolu či jazzu s věkem mizí.
První, kdo se mi při těchto slovech vybaví je Václav Havel. Dovolte mi tedy, věnovat mu v tomto textu pár neokázalých slov. Byl disidentem a posléze politikem, který ovlivnil nejen běh dějin, ale i naše myšlení. Václav Havel reprezentoval také kulturní obec a konstatoval, jakou okrajovou záležitostí je kultura v programech politických stran. Zmínil se rovněž o tom, jak málo informací má veřejnost o aktivitách občanské společnosti. My se snažíme, aby tomu tak nebylo.

Pokud byste chtěli znát několik strohých čísel za minulý rok, najdete je v prostoru pro novináře: http://www.mistnikultura.cz/pro-novinare

Tipy do ankety NÁPAD ROKU najdete zde: http://www.mistnikultura.cz/…a-napad-roku

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR: Vyfoťe se s tím, co pro Vás představuje kultura. S rozečtenou knihou, při sledování filmu, na pivu s přáteli nebo na svém oblíbeném místě, uprostřed velkoměsta nebo přírodní rezervace. Fotky s námi sdílejte pod hashtagem #kulturatvorievropu na sociálních sítích: @kreativnievropa.cz.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Národní soutěž muzeí Gloria musaealis je vyhlašována v souladu s ustanovením § 19 odst. 2 Nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019