pátek
22. března 2019
Svátek slaví: LeonaS trochou nadsázky si říkáme malá kulturní "četka"

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Nikterak pompézně, spíše nenápadně, oslavila Místní kultura v minulém roce dvacetileté výročí své existence. Je to věk, kdy by každý mohl vědět, co chce, a my to víme. Dovolte mi tedy, abych trochu rekapitulovala, a zároveň vám přiblížila záměry letošního roku.
Hlavním tématem Místní kultury v roce 2011 bylo Dobrovolnictví, a my jsme mapovali vše podstatné, co se na poli kultury v rámci mezinárodního roku zasvěcenému dobrovolníkům, událo; od prvního setkání v Berouně až po závěrečnou konferenci.

Při této příležitosti zmíním, že naše zásadní témata tak snadno neopouštíme, protože to zkrátka nejde. V roce 2010 byly středem naší pozornosti kulturní domy, a to je tak široká problematika, že jeden rok nestačil. Stejně je tomu s „dobrovolnictvím“. Na podporu řečeného si vypůjčím motto od odborné skupiny pro kulturu působící v rámci ERD: Rok dobrovolníků končí, dobrovolnictví pokračuje…
A tak naše roční témata ovlivňují obsahový rámec, ve kterém se hodláme pohybovat, i do budoucna.
Stále stejný zůstává náš úhel pohledu na kulturní dění – zjednodušeně řečeno, nikoli jaké je, ale za jakých podmínek existuje. Reflektujeme vedle vlivu samospráv a státu úlohu občanské společnosti, amatérů a aktivistů – dobrovolníků.
Stále významněji se však na našich stránkách uplatňuje aktuální zpravodajství. Je to díky obrovskému množství nejrůznějších zpráv z celé ČR, pro které se snažíme v prostoru Místní kultury najít uplatnění, a razíme heslo, že je škoda, každé zprávy z kultury, která „spadne pod stůl“. Většinu z nich najdete v rubrice „Co se děje“, ale zveřejnit se snažíme vše, co s kulturou souvisí. Díky tomu vznikla již dříve kapitola odborných textů. Vloni jsme začali zveřejňovat pozvánky pro novináře na tiskové konference. A tak Vás chci informovat, že tento prostor je nyní upraven tak, že i do něj mohou pořadatelé vložit avízo sami.
S výběrem tématu roku 2012 nám pomohla opět EU, když zasvětila rok 2012 aktivnímu stárnutí. Tohle jsme si nemohli nechat ujít, protože ve víru kultury jde jistě stárnout velmi aktivně. Senioři se ale možná setkávají i s překážkami, které chceme zmapovat. Patří mezi ně třeba finanční omezení, ale také nabídka a generační škatulkování, díky kterému v části společnosti přetrvává představa, že každého seniora nadchne dechovka, zatímco záliba v rokenrolu či jazzu s věkem mizí.
První, kdo se mi při těchto slovech vybaví je Václav Havel. Dovolte mi tedy, věnovat mu v tomto textu pár neokázalých slov. Byl disidentem a posléze politikem, který ovlivnil nejen běh dějin, ale i naše myšlení. Václav Havel reprezentoval také kulturní obec a konstatoval, jakou okrajovou záležitostí je kultura v programech politických stran. Zmínil se rovněž o tom, jak málo informací má veřejnost o aktivitách občanské společnosti. My se snažíme, aby tomu tak nebylo.

Pokud byste chtěli znát několik strohých čísel za minulý rok, najdete je v prostoru pro novináře: http://www.mistnikultura.cz/pro-novinare

Tipy do ankety NÁPAD ROKU najdete zde: http://www.mistnikultura.cz/…a-napad-roku

Mohlo by vás také zajímat...

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

ČR: Po rekordním diváckém zájmu o vysílání zaznamenala Česká televize rovněž nejvyšší spokojenost se svým programem. Zatímco průměrná spokojenost na českém televizním trhu je 8,2 (na desetibodové škále), Česká televize dosáhla na 8,4 - což je zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
20.03.2019

NEW YORK: Více než dvě stě let odcházeli krajané do Spojených států za lepší budoucností. Často s sebou přes oceán brali i památky na svoji vlast nebo na spolkovou činnost, jako je ochotnické divadlo apod. Tyto materiály dosud nebyly soustavně odborně zkoumány, ani digitalizovány, přesto že počet pamětníků neustále klesá... U příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČR se tým badatelů z pražského Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pokusil o shromáždění a zdokumentování těchto dokladů, aby obohatil a doplnil Databázi českého amatérského divadla, dlouhodobého projektu, který realizuje. Kromě vlastního výzkumu byl v New Yorku, v Českém národním domě pořádán také malý festival českého amatérského divadla. Ochotníci tu vystoupili po dlouhých sedmdesáti letech. O své zkušenosti s pátráním po krajanské a sokolské minulosti a současnosti v New Yorku se s námi podělili Mgr. Jiří Němec a Mgr. Kateřina Klementová, Ph.D.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci, Živé umění
Články a komentáře
20.03.2019