středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Litoměřice
© CBS NakladatelstvíS knihou Litoměřicko z nebe vzlétnete i z pohodlí domova

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Pokud bychom se odpoutali od země a vzlétli nad krajinu Litoměřicka, očima ptáků spatříme ráz krajiny, který je na jedné straně dán nížinami v povodí řek Labe a Ohře, které protékají krajinou jako pulzující tepny v srdci a na straně druhé členitou oblastí Českého středohoří, kde čedič a znělec vytvořily výrazné kupy, kužele a skály.Byla by škoda nezaznamenat tyto před námi netušené pohledy, kde se uprostřed nížiny vypíná jeden z nejznámějších kopců hora Říp, kde praotec Čech došel svého cíle a oznámil své družině, že toť ona, země zaslíbená. Bývalý gotický hrad nacházející se přímo v jádru v blízkosti náměstí s domy, na jejichž fasádách lze vidět projevy všech stavebních slohů, je perlou královského města Litoměřice.

Zámek Libochovice je oblíbeným turistickým cílem pro svoji romantickou polohu na břehu řeky Ohře v pozadí se zříceninou hradu Házmburk a vulkanickými kopci Českého středohoří.Další zámek Ploskovice je krásným místem oblíbeným filmaři. Malá pevnost v Terezíně ukrývá mnohá lidská utrpení, pozůstatky zaniklých vinic jsou dodnes patrné na legendárním vrchu Radobýl s nejsevernějšími českými vinicemi a dokonalým lákadlem Českého středohoří je zřícenina hradu Házmburk.

To vše a mnohé další významné historické památky, skalní stepi, les i kulturní krajinu, města i malebné vesnice Litoměřicka spatříte v knize s leteckými fotografiemi Litoměřicko z nebe, která se právě připravuje. Regionální projektová manažerka Iveta Blažková v současné době sbírá informace přímo v terénu, uvítá každého, kdo působí v tomto regionu - představitele měst, obcí škol, firem, kterým záleží na prezentaci Litoměřicka v tom nejlepším světle.

Více o připravované knize se dozvíte zde: https://bit.ly/300dhfZ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020