pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Ilustrační snímek k události
© David Šrubař



Rybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Takto to vypadalo ve čtvrtek 13. prosince ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na závěr už šesté sezony abonentních koncertů pořadatelé frenštátskému publiku připravili program ve velkém stylu.

Autor článku: 
Kalinová Zuzana

Konkrétně zahrála a zazpívala dvě renomovaná brněnská tělesa Brněnský filharmonický sbor Beseda Brněnská a Orchestr katedrály sv. Petra a Pavla a operní sólisté pod vedením dirigenta Petra Kolaře. Součástí vánočního koncertu bylo tradičně také losování výroční zážitkové ceny pro jednoho z abonentů, tou letos byly lístky do Národního divadla na představení Prodaná nevěsta a další benefity.

Na samotný úvod přivítala zcela zaplněný sál Domu kultury Věžní hudba ZUŠ Frenštát pod vedením Jiřího Pokorného, která vystoupila v rámci programu "Pomáháme talentům". Poté za potlesku publika nastoupilo na pódium více jak pět desítek účinkujících. Vánoční koncert byl rozdělen do dvou částí. V první zaznělo několik vánočních písní tuzemských i zahraničních autorů. Po přestávce přišel na řadu hlavní bod programu a tím byla "Rybova mše Vánoční" Jana Jakuba Ryby, která v takovémto prestižním obsazení ve Frenštátě ještě nikdy nezazněla.

Dirigent Petr Kolař, který byl zároveň jedním ze sólistů, dokázal mistrovsky zvládnout jak vedení orchestru a sboru, tak i pěvecké party. Vynikající byla také interakce s publikem. Když po dlouhém potlesku ve stoje poděkoval publiku za vynikající atmosféru, vyzval všechny přítomné, aby si spolu s účinkujícími společně zazpívali "Nám narodil se Kristus Pán". To byl dokonalý závěr pro skutečně výjimečný koncert. Samotný kulturní zážitek podtrhuje skutečnost, že Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská je nejstarším sborem na našem území. Byl založen roku 1860 a 12 let ho vedl i sám Leoš Janáček. Vedle řady úspěchů hudebně doprovázel i mši svatou, kterou celebroval papež Benedikt XVI. při své pastorační návštěvě moravské metropole v roce 2009. Vánoční koncert, který završil šestou abonentní sezonu, byl příležitostí k tomu, aby byli odměněni věrní abonenti. Na každém z koncertů je vylosován jeden z abonentů, který získává večeři pro dvě osoby na Hotelu Troyer v Trojanovicích a na vánočním koncertu navíc dochází k losování výroční ceny. V minulých letech se tak moli výherci výroční ceny vypravit vypůjčeným vozem značky Renault od společnosti Bono Auto do Prahy na koncert České filharmonie, do vyhlášené Wiener Konzerthaus na operní představení anebo do Slovenského národního divadla v Bratislavě na balet. Výroční cenu letos vylosoval hned po přestávce Jiří Jahoda z agentury GlobArt, která spolu s frenštátským kulturním střediskem abonentní koncerty pořádá. Šťastnou výherkyní se stala paní Jitka z Rožnova pod Radhoštěm. Ta se vypraví do Národního divadla v Praze na operní představení Prodaná nevěsta. Součástí výroční ceny byla také láhev kvalitního italského vína z vinotéky Storica Enotria a květina ze Síně květin Galery.

Koncertní sezona 2019 začne již 16. ledna koncertem přední operní pěvkyně Dagmar Peckové, za doprovodu Moravského klavírního tria. Během celého roku se budou moci návštěvníci koncertů těšit na taková jména jako je Martin Kasík, Václav Hudeček, Jiří Vodička, anebo herec Josef Somr. Abonentky i vstupenky na jednotlivé koncerty jsou již volně v prodeji v Turistickém informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024