pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila

Co se děje

Co se děje, zprávy

Prožít na vlastní kůži práci policisty, záchranáře či hasiče nabízí dětem výstava Já, Hrdina v DEPO2015

PLZEŇ: V plzeňské kreativní zóně DEPO2015 je k vidění a k prožití nová interaktivní expozice o záchranných složkách integrovaného záchranného systému. Rodiny s dětmi si zde zkusí, jaké to je ocitnout se uprostřed dopravní nehody, a naučí se, jak se v takové situaci správně zachovat.

od 07.09.2019 do 31.12.2019
Autor článku: 
klapka

V další části výstavy si budou moci návštěvníci prohlédnou např. ohořelé artefakty z míst požáru zapůjčené plzeňskými hasiči. Je připraven také doprovodný program ve formě přednášek a ukázek složek IZS, který bude zdarma. Expozice bude přístupná až do konce roku a už nyní je o ni, především mezi školami, velký zájem.

 

Výstava je rozdělena do několika částí, z nichž největší je uměle vybudované dopravní hřiště se silnicí, budovami a zaparkovanými maketami policejního auta, hasičské cisterny a sanitky. Na něm se návštěvníci rozdělí na účastníky nehody, členy jednotlivých složek IZS a centrálu 112. Pro pohyb na hřišti si děti vyrobí vlastní dopravní prostředek v přichystané tvořivé dílně. „Děti si vyzkouší modelové situace, které jsme připravili po konzultaci s IZS. Zkusí si, jak se zachovat při sražení chodce na přechodu pro chodce, co dělat se samovzníceným olejem na pánvi při vaření či při zásahu člověka elektrickým proudem,“ říká kurátorka Kristýna Jirátová, která interaktivní expozice v DEPO2015 tvoří, a doplňuje: „chceme dětem kromě zážitku předat také důležité informace. Pomůžeme jim zopakovat nebo se naučit čísla tísňových linek a ujistíme je, že v případě nouze se nikdo nemusí bát zavolat pomoc.“ Součástí expozice bude také interaktivní hra Tísňomat od organizace Svět záchranářů simulující další nehody. Kromě interaktivní části zde budou vystavené uniformy všech záchranářských sborů, předměty od plzeňských hasičů – např. z míst požáru – a plakát tzv. domečku rizik, kde děti zkusí identifikovat nebezpečná místa a situace, ke kterým může v domácnosti dojít.

 

Díky spolupráci s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému vznikne doprovodný program pro širokou veřejnost. Ta má totiž často o fungování složek IZS jen velmi povrchní informace. Na pěti chystaných přednáškách vystoupí hasiči, policisté i lékaři, věnovat se budou např. prevenci vzniku požáru, vysvětlí, jak se liší práce záchranky v seriálech oproti realitě, jak správně zvládnout tísňové volání či jaká jsou rizika adventu. Mluvit se ale bude i o realitě kyberprostoru. K tomuto tématu se chystá speciální výstava a také divadelní představení se seminářem o pojmech sexting, happy slapping, kybergrooming či kyberstalking.

Vstupné na doprovodný program je zdarma, více informací zájemci najdou na www.depo2015.cz/jahrdina.

 

Výstava Já, hrdina byla poprvé veřejnosti představena ve Sladovně Písek, která ji

připravila ve spolupráci s Detským muzeem Bratislava a BESIP. DEPO2015 v těsné

spolupráci s plzeňskými složkami IZS ke stávající výstavě doplňuje další interaktivní

exponáty, dopolední lektorský program pro školy a zmíněný doprovodný program.

Expozice je určena především rodinám s dětmi od 4 do 12 let. Přístupná bude každý

den od 7. září, kdy se slavnostně otevře v rámci akce Hrdinové Plzně, až do konce

roku.

 

Kreativní zóna DEPO2015 DEPO2015 vzniklo v rámci

Presslova 14, Plzeň projektu Plzeň 2015

www.depo2015.cz Plzeň 2015, zapsaný ústav

IČO: 29109124

Otevírací doba pro veřejnost:

všední dny 13:00-18:00

víkendy 10:00-18:00

Lektorský program pro školy:

Všední dny od 9:00 a od 11:00

Program je určen pro 1. stupně základních škol. Rezervace termínů:

proskoly@depo2015.cz.

Vstupné:

dospělí 90 Kč, děti, senioři a ZTP 60 Kč, rodinné vstupné 200 Kč

S Plzeňskou kartou sleva 20 % na vstupné.

Hovory o svobodě

LIDICE: Památník Lidice zve na další díl Hovorů o svobodě, volného cyklu debat, přednášek, workshopů a dalších formátů, který v letošním roce pořádá v rámci připomínání 30. výročí od roku 1989 "30 let svobody".

19.09.2019
17:00
Autor článku: 
luk

Další díl tohoto cyklu proběhne 19. 9. od 17.00 v zahradě Lidické galerie a tentokrát půjde o divadelní představení Audience, slavnou jednoaktovku Václava Havla v podání Městského divadla Kladno. Současně bude otevřena nová výstava "Lidice, Ležáky a rok 1989 – svoboda, která přinesla nezájem".

Bližší informace naleznete v přiložené tiskové zprávě.

 

 

 

Středověk na vlastní kůži

ZLÍN: Ve Zlíně se uskuteční čtvrtý ročník rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem! Akce představí někdejší řemesla – bednáře, krejčího, zpracování vlny, kováře, ranhojiče, písařku, výrobu keramiky a mnoho dalších technik. Pro návštěvníky se chystají ochutnávky jídel podle středověkých receptur, šlechtické stany, ukázky soubojů, historické přednášky a další zážitkové středověké aktivity. 

 

21.09.2019
10:00 - 17:00
Autor článku: 
luk

Program zaměřený na rekonstrukci dávných středověkých řemesel proběhne v sobotu 21. září od 10 do 17 hodin v parku u zlínského zámku.

 

Středověká řemesla naživo

Jak v minulosti vypadalo třeba zpracování vlny? Návštěvníci uvidí česání vlny, předení na vřetánku, tkaní na lucetu, karetkách a hřebenovém stávku.  Zajímavostí bude ukázka práce ranhojiče. Děti se jistě zabaví výrobou vlastní placky, výrobou svíčky nebo jízdou na středověkém kolotoči.
Díky sdružení Čeládka řemeslná se na akci chystá také středověká kuchyně. V kotlíku se budou připravovat např. Jazyky v černé jíše nebo Koury uherským způsobem. Budou se vařit a podávat jídla připravované podle původních receptur. Budoucnost návštěvníkům představí středověká věštkyně z 15. století.

Poznávání všemi smysly

Lahůdky bude připravovat Jana Gazdošová, která patří k hlavním garantům středověkého programu. „K zájmu o historii jsem se dostala před devíti lety, kdy jsme s dcerou působily ve skupině historického šermu. Začala jsem si dohledávat informace, podrobně prohlížet iluminace v manuskriptech. Postupem času jsem ale zjistila, že mi nestačí pouze vystupovat a šít kostýmy. Chtěla jsem se s ostatními podělit o své nabité informace ohledně technik zpracování kostýmů, účesů, zavití hlavy a poslední dobou také o vaření. Založili jsme spolek Čeládka řemeslná, a teď se pokoušíme s podobnými nadšenci předvádět trochu jinou historii. Tu pravou. A věřím tomu, že budeme každým dalším rokem ještě lepší a věrohodnější,“říká Jana Gazdošová. 

„Je skvělé, že se podařilo propojit komunitu nadšenců, kteří se baví středověkem a mají chuť své umění a znalosti předvést veřejnosti. O středověké historii se toho mohou malí i velcí návštěvníci nejvíce dozvědět právě takovou živou formou,“ dodává Věra Stojarová, organizátorka akce.

Ne náhodou se program koná u zlínského zámku, ten je totiž nejstarší dochovanou stavbou ve Zlíně a již v době středověku na jeho místě stávala malá gotická tvrz.

Akce Žijeme středověkem je podporována Statutárním městem Zlín jako součást projektu Živý Zlín.

 

ZDROJ

Pardubice spojily třídění odpadu s uměním

PARDUBICE: Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Autor článku: 
luk

Cílem projektu je spojit péči o životní prostředí s uměním a vytvořit z pro oko nezajímavých kontejnerů atraktivní součást městského prostoru. „Nápad propojit tyto dvě věci, třídění odpadu a streetartové umění, považuji za opravdu skvělou myšlenku. Kontejnery se tak stanou součástí veřejného prostoru, uměleckým prvkem, a nikoliv pouze místem, kam lidé odkládají nepotřebné věci,“ podotýká náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že v Pardubicích byl prototyp designového kontejneru instalován na zkoušku již minulý rok.

Do celorepublikového projektu jsou zapojena všechna krajská města spolu s Kladnem, přičemž v každém z nich měl být do konce srpna umístěn jeden kontejner s graffiti kresbou. Autoři maleb přitom podobu jednotlivých obrazů vytvořili městům přímo na míru a zobrazili na nich městské dominanty. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny, malby byly následně doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, v něž se kontejnery proměnily.
„Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly. Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL.

Pardubický kontejner, který se nachází na Dubině v ulici Josefa Janáčka, tak zdobí pro Pardubice typičtí koně a postava žokeje. O grafický návrh podoby kontejneru a zpracování se postaral Nikola Vavrous neboli Khoma, pod jehož vedením skupina výtvarníků složených z Ivana Svárovského (Yvans), Dalibora Krcha (MAX), Michala Filáka (Prorok), Jana Grumla (Slakinglizard), Nelli Plevové (VANELLI) a Ota Vehovského (Phormel) pracuje.

 

Zdroj a další informace ZDE

 

 

Olomouc získala umělecký originál, graffiti kontejner poslouží dobré věci

OLOMOUC: Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty.

Autor článku: 
luk

O grafický návrh a zpracování olomouckého kontejneru se postaral umělec Ivan Svárovský (Yvans). Designový kontejner stojí ve Schweizerově ulici.

„V Olomouci jsme dlouhodobě nakloněni novým projektům, byli jsme jedno z prvních měst v celé republice, kde byly před lety červené kontejnery umístěny. Věříme, že nová grafická podoba nádob pomůže zvýšit povědomí o zpětném odběru vysloužilých elektrozařízení a motivuje zejména mladou generaci k jejich třídění,“ uvedla Jana Matzenauerová, vedoucí odboru městské zeleně a odpadového hospodářství.

Kontejner pro Olomouc kombinuje dominanty města, ikonické výjevy ze sloupu Nejsvětější Trojice stylizované do jiných rolí, mezi nimiž je například i šéfkuchař jedné z olomouckých restaurací. „Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL. „Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům, což jsme si mohli ověřit již na prototypu, který byl umístěn v Pardubicích v minulém roce.”

Za grafickým návrhem i zpracováním stojí grafik a ilustrátor Ivan Svárovský (Yvans), který historicky spolupracoval s projekty, jako je například Majáles, Fokus Fest nebo magazínem Barlife. „Jsem rád, že jsem se mohl podílet na projektu a vytvořit návrhy na objekty instalované přímo v prostředí města,“ vysvětluje Svárovský, který se postaral kromě olomouckého i o brněnský kontejner.

Po umístění kontejnerů spustí ASEKOL hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner. V soutěži budou moci obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000 korun, který by měl být následně použit na environmentální či CSR aktivity v dané lokalitě. Soutěž, ve které mohou vyhrát města i jednotlivci byla spuštěna 2. září 2019 na webových stránkách www.umenitridit.cz, kde se můžete o projektu dozvědět více.

 

 

ZDROJ

Tak mnoho, tak málo. Výstava fotografií Vladimíra Birguse ukazuje směšnost i tragédii života v totalitě

PRAHA: Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U Černé Matky Boží v Praze uskuteční výstava uznávaného českého fotografa Vladimíra Birguse. První část jeho snímků, pořízených v šedivých časech reálného socialismu, už uvedl loni festival Transphotographiques v Lille a letos na jaře opavská galerie KUPE. Pražská výstava nyní nabídne i řadu dalších, dosud nezveřejněných fotografií z autorova postupně otevíraného archivu.

od 09.10.2019 do 09.02.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Všechny zachycují tragikomický život v tehdejším Československu, v Sovětském svazu, Polsku, NDR i dalších zemích východního bloku v 70. a 80. letech minulého století. Sugestivní, metaforické a tajemné snímky Vladimíra Birguse ukazují tehdejší dobu jako absurditu a frašku. A všechny se ptají: jak snášejí pokřivený život v totalitním státě ti, co v něm musí žít.

Výstava připomínající výročí 30. let od pádu komunistického režimu potrvá do 9. února 2020. Pořádá ji Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a doprovází ji vydání česko-anglické knihy z nakladatelství KANT. Výjevy z dob, kdy se tak mnoho muselo, a tak málo smělo, doprovodí ozvučená projekce sestavná z hitů tehdejší pop-music, projevů komunistických politiků a úryvků dobových rozhlasových pořadů.

Výjevy ze zemí podmračených lidí

Podle kurátora výstavy Jana Mlčocha ukazují Birgusovy fotografie propastný rozdíl mezi tím, jak komunistické země režim prezentovaly a jak tristní, často tragikomická byla jeho skutečná podoba. „Mnohé z tísnivé atmosféry prozařuje fotografiemi Vladimíra Birguse. Nejsou prvoplánově politické, zachycují vratké bloudící postavy, zamlklé a podmračené muže a ženy v jejich pachtění po stále se rozšiřujícím sortimentu zboží, kterého není dost nebo není vůbec. Města byla chátrajícími kulisami (zdánlivě) nezvratitelných lidských osudů, černobílé fotografie se svojí škálou šedí dokonale vystihují neměnnost dní i nocí.  Ve dnech (povinných) státních svátků tváře účastníků Únorů, Májů, Říjnů zamrzaly do křečovitých (a zlých) grimas,“ uvádí Jan Mlčoch.

Profesor Vladimír Birgus, renomovaný český fotograf, zakladatel a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (ITF) při Slezské univerzitě v Opavě, významný fotografický teoretik a také neúnavný propagátor české a slovenské fotografie v zahraničí zachytil život v totalitě s ironií a sarkasmem. Výstavu završuje zátiší v autorově pražském bytě s televizorem. Na obrazovce je Václav Havel v den svého zvolení prezidentem republiky.

Vzpomínky na dobu s hesly v řeznictvích

„Moje fotografie ukazují především obyčejný život v mnoha částech sovětského bloku po delší dobu. Pro ty, kdo zažili Husákovu éru, jsou připomínkou doby, na kterou postupně zapomínají nebo se snaží zapomenout. Jak chodili do prvomájových průvodů a na další komunistické oslavy ze strachu, aby nepřišli o práci nebo aby se děti dostaly na střední školu,“ říká Birgus o snímcích, kde hrají důležitou roli nejen lidé, ale i torza poničených chodníků a prázdné výlohy.

„Mnozí si už nepamatují, jak zanedbaná byla tehdejší města, jak groteskně působily portréty komunistických vůdců a nadšená ideologická hesla ve výkladech řeznictví. Anebo v rukách otrávených lidí, kteří se už těšili na večer v hospodě nebo na víkend na chatě. S časovým odstupem grotesknost mnohých výjevů vzrůstá, protože mladí lidé už je nevnímají z hlediska vlastní zkušenosti. A tak jim mnohé věci připadají ještě absurdnější a přízračnější, než jsme je vnímali my,“ pokračuje autor fotografií. Přestože už od začátku 80. let vytvářel barevné subjektivní dokumenty, většina jeho záběrů s tématikou života v totalitě je černobílá.

Fotograf v hledáčku policie

Zejména při fotografování oficiálních akcí se autor musel pohybovat nenápadně. A často čelil podezření ze strany funkcionářů nebo policie. Občas se musel smířit i s tím, že mu zabavili negativ.  „Na komunistických oslavách jsme s několika podobně zaměřenými kolegy většinou fotografovali zcela jiné situace než fotoreportéři z oficiálních médií. Samozřejmě jsme proto upoutávali pozornost příslušníků Státní bezpečnosti nebo Lidových milicí. Někdy z toho bylo odebrání filmu, jindy i výslech, pro koho vlastně fotíme,“ vzpomíná Vladimír Birgus.

V dobách totality nechtěl tyto fotografie zveřejňovat. Obával se, aby je někdo nevyužil ze zcela jiných důvodů. „Většinou jsem je ukazoval přátelům a mnohé jsem nechal jenom v negativech. Po roce 1989 se objevilo několik výstav a knih s fotografiemi ze života v totalitě. Měl jsem tehdy pocit, že bych jen nosil dříví do lesa. Teď se mi ale zdá, že pro ně konečně nastal ten správný čas,“ dodává fotograf. Ten se systematičtějším zpracováváním třicet i více let starých snímků začal až nedávno. Veřejnost tak většinu z nich uvidí poprvé.

Vedle pražské výstavy představí fotografie Vladimíra Birguse i České centrum v Paříži v rámci veletrhu Paris Photo a festival v PIX.PRINT polské Poznani. Do programu je zařadil i mezinárodní festival Encontoros da imagem v portugalském městě Braga.

Výstava v Domě U Černé matky Boží (Ovocný trh 19, Praha 1) bude otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, v úterý až do 19 hodin. Plné vstupné je 80 Kč, snížené 40 Kč.

Více brzy na www.czkubismus.cz/vystavy

Kdo je Vladimír Birgus?

Vladimír Birgus (nar. 1954) je mezinárodně uznávaný český fotograf, pedagog, teoretik, kurátor a publicista. Dlouholetý profesor pražské FAMU a stojí od roku 1990 v čele Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Ten se pod jeho vedením vyšvihl mezi nejlepší, největší a také nejvyhledávanější vysoké školy ve střední Evropě, věnující se výuce fotografie.

Je autorem či spoluautorem mnoha zásadních fotografických publikací, sestavil desítky expozic pro české a zahraniční galerie, je kritikem, teoretikem a velmi pracovitým organizátorem, který jako magnet spojuje lidi různých věků i národností pro společnou práci.

Zůstává však stále i nadšeným fotografem: jeho snímky byly představeny na více než 70 autorských výstavách u nás i v zahraničí. Jeho práce jsou nedílnou součástí mnoha sbírek po celém světě od Prahy přes Kolín nad Rýnem, Paříž, Odense, San Francisco, Houston, New York, Tokio až po Jokohamu.

Zdroj: Magdalena Bičíková a Jana Bryndová, PR

Studio Najbrt Basics - nejznámější české grafické studio na výstavě v Plzni

PLZEŇ: Tvorbu Studia Najbrt pojímá výstava v Západočeské galerii netradičně: všechny grafické návrhy – výběr z tvorby za 25letou existenci studia – visí na bílých tričkách.

od 11.09.2019 do 03.11.2019
Autor článku: 
TZ/ika

„Pod vedením Aleše Najbrta, který ho před pětadvaceti lety založil, a dnes i jeho partnerky Zuzany Lednické Studio Najbrt pravidelně zpracovává úkoly národního významu, milované festivaly i přeplněné hospody a jako nikomu jinému se mu daří budit vášně daleko za hranicemi oboru. Značka Najbrt je pop, ať už to v téhle zemi v posledních dekádách znamená cokoli,“ uvádí autor koncepce výstavy Michal Nanoru.

Studio Najbrt je autorem identit pro Českou televizi, Českou filharmonii, České dráhy, Národní galerii, Národní divadlo, Ministerstvo zahraničí, Masarykovu univerzitu, Pražské jaro, centrum současného umění Dox i města Praha či Ostrava. Jeho realizace zahrnují práce pro film (Pelíšky, Kouř, Šeptej) a divadlo (Sklep, Kašpar), grafické úpravy knih, výstav (Tvrdohlaví, Josef Koudelka, Gerhard Richter, Karel Malich) i hudebních nosičů (The Velvet Undergound, Vltava, Animal Music). Od roku 1999 studio výhradně připravuje vizuál Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Vedle dřívějšího působení v divadle Sklep je Aleš Najbrt dnes také členem mnohohlavého cover bandu MTO Universal, dvojice Thomas a Ruhller (s Janem Slovákem) a spolu s výtvarníky Jaroslavem Rónou a Františkem Skálou známého tria Tros Sketos.

Víc než padesát návrhů prezentovaných na výstavě sleduje tvorbu studia od Najbrtových počátků v 80. letech, přes artdirekci časopisů Reflex a Raut až po zmnožení jeho autorské identity po roce 1994. „Některé z prací zlidověly nebo nabraly společenský rozměr nad rámec zadání. Instalace proto vystoupila ze stěn do prostoru a základem výstavy se stal standardizovaný formát bílého trička. Výstava tak nestaví diváka jen před problém grafického řešení, důvtipné vizuální zkratky, kompozice nebo stylu, ale taky před otázku rostoucí důležitosti designu pro jedince i společnost a otázku, zda by tohle chtěl nosit na hrudi, na ulici nebo třeba jen coby noční košili,“ dodává Michal Nanoru.
K výstavě vychází katalog, v němž vystavená trička obléklo šestapadesát osobností spřízněných se studiem. Jsou mezi nimi režiséři Ivan Zachariáš, Martin Krejčí, Tomáš Luňák či David Ondříček, hudebníci Petr Marek a Robert Nebřenský, herci Jiří Bartoška a Jenovéfa Boková, umělci Michal Cihlář a Jakub Matuška aka Masker, nebo nakladatel Viktor Stoilov.

Koncepce výstavy, výběr a texty Michal Nanoru
Kurátorka výstavy za ZČG Petra Kočová
Architektonické řešení Lenka Míková architekti
Grafický design Marek Pistora

DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky s Alešem Najbrtem a Michalem Nanoru: 26. 9. a 8. 10. vždy v 17 hodin

Tvůrčí dílny:
10. 10. │ 16 h – „V roli designéra“, pro děti od 8 let, pod vedením edukačního oddělení ZČG
30. 10. │ 15 h – workshop grafického designu pod vedením Zuzany Lednické pro studenty s uměleckým zaměřením
Aktuální informace o doprovodném programu viz www.zpc-galerie.cz a FB.com/zapadoceska.galerie
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Zdroj: Eva Reitspiesová, Západočeská galerie v Plzni, příspěvková organizace

Web: www.zpc-galerie.cz

Facebook: zapadoceska.galerie

Twitter: zpcgalerie

Talentované děti v Českých Budějovicích dostanou ocenění

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Od 11. 9. 2019  je vyhlášena výzva k podávání návrhů na ocenění talentů v oblasti kultury v roce 2019. Mladé talenty město podporuje pravidelně už od roku 2001. Ocenění v drtivé většině hrají na hudební nástroje, zejména na klavír, housle, violoncello, kytaru, flétnu, klarinet a fagot, ale v minulosti byla takto podpořena recitující i mažoretka.

Autor článku: 
luk

„Je to milá tradice a vnímáme ji jako veřejné poděkování za reprezentaci Českých Budějovic, za níž stojí obrovská píle a touha něco dokázat, protože odměna je určena mladým umělcům do osmnácti let, kterým se podařilo získat významných úspěchů na národních nebo mezinárodních festivalech, přehlídkách nebo výstavách. Poděkování samozřejmě patří rodičům i pedagogům,“ říká náměstek primátora Juraj Thoma.

 

Nejvyšší částka, která byla předaná jednomu talentu v jednom roce, byla ve výši 20 000 korun. Některé talentované ději jsou tady opakovaně, zatím nejúspěšnější byla jedna dívka oceněná osmkrát.

 

ZDROJ

MFDF Ji.hlava hledá DOBROVOLNÍKY

JIHLAVA: Pojď s námi udělat festival zase o kus lepší. Bez Tebe to nepůjde! I Ty se můžeš stát součástí 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos bude konat ve dnech 24. – 29. 10. 2019!

Autor článku: 
luk

Pomoci můžeš třeba s provozem kinosálů, kontrolou u vstupů, péčí o festivalové hosty, v tiskovém oddělení, v produkci, cateringu, na Inspiračním fóru či Ji.hlava dětem a s další rozmanitou manuální či reprezentativní prací.

Dobrovolníkem se může stát každý, kdo:

 • dosáhne věku 15 let nejpozději během festivalu
 • je ochotný a chce se s chutí zapojit do organizace festivalu (minimálně 3 půldenní směny)

Za Vaši pomoc nabízíme:

 • festivalovou akreditaci zdarma (v hodnotě 900 Kč)
 • originální dobrovolnické festivalové tričko a placku
 • svačinovné v hodnotě 100 Kč za každou odpracovanou směnu
 • možnost využít tělocvičnu v centru města k přespání
 • mezinárodní certifikát dobrovolníka
 • unikátní zkušenost a zajímavou položku do Tvého CV
 • příležitost nahlédnout do zákulisí mezinárodního festivalu

Staň se festivalovým dobrovolníkem, vytvářej s námi ekologičtější a udržitelnější festival!

 

ZDROJ a další informace ZDE

 

IDU vyzývá k podpoře Týdnu pro klima

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) společně s dalšími kulturními organizacemi jsou přesvědčeny, že klimatická krize vyžaduje osobní zapojení a aktivní přístup. Byť se již řada organizací zabývá šetrným provozem a umělkyně a umělci svým dílem upozorňují na krizovou situaci, zůstává veřejné povědomí o urgenci řešit klimatickou krizi velmi nízké. 

Autor článku: 
luk

Kromě opatření v rámci našich organizací považujeme za důležité projevit náš postoj i v rámci již probíhajících celosvětových akcí. Vyzýváme proto uměleckou a kulturní komunitu k účasti a podpoře Týdne pro klima, který organizuje řada spolků, organizací a jednotlivců se zájmem o klima a související společenská témata společně s hnutím Fridays for Future.

Nedostatek pozornosti, která je stavu klimatu věnována, je alarmující. Důsledky krize se přitom dotýkají každého z nás. Cítíme proto, že je zapotřebí aktivní přístup nejen na úrovni osobního života, ale i našeho profesního působení.

Umění a kultura citlivě vnímá společenské dění, vždy se stavěly na stranu slabých a utiskovaných; na straně moci bylo vždy jen umění falešné. V tomto případě jsou těmi slabými planeta a ti, kdo nemají přístup ke zdrojům a prostředkům. To vnímáme jako dostatečný důvod k tomu, aby se představitelé kultury připojili k hnutí za budoucnost. Umění a kultura mají jedinečný potenciál využít své schopnosti oslovit a zasáhnout širší veřejnost.

I když nejsme pro diskuzi vybaveni dostatečnou odborností, můžeme se opřít o skutečnost, že se ke stávce Fridays for Future v České republice v březnu 2019 přihlásila i stovka českých vědkyň a vědců. Navíc podpora studentského hnutí ze strany kultury je v českém prostředí osvědčeným fenoménem. Klimatická krize je výzva, které jsme dosud nečelili – nastoluje otázku hodnotové transformace celé společnosti. Umělecká komunita v době společenských změn hraje nejen aktivní roli, ale pomáhá zároveň společnosti se se změnou vypořádat.

Týden pro klima je příležitostí mobilizovat občanskou společnost, která může apelovat na politickou reprezentaci, aby začala brát situaci vážně.

Týden pro klima začíná 20. 9. 2019 demonstracemi po celé České republice a pokračuje akcemi do 27. 9. 2019. 

K celosvětové Stávce za klima 20.9.2019 se připojuje a k účasti vyzývá například i Amnesty International.

V tomto momentě není čas se koordinovat jednotně, důležitější je co nejširší zapojení a rozmanitost. Existuje spousta možností, jak se přidat. Zásadní je, aby jakákoliv akce upoutala co největší pozornost veřejnosti a médií. Dovolujeme si nabídnout několik praktických příkladů.

Jak se lze zapojit?

 • vyvěste banner Týdne pro klima (nebo vlastní), materiály ke stažení (budeme průběžně doplňovat)
 • šiřte povědomí o tom, že klimatická krize existuje (např. formou krátkých prohlášení umělců a umělkyň před představením, před koncerty ap.)
 • uspořádejte diskuze
 • sdílejte události Týdne pro klima na FB
 • přidejte na stránky Týdne pro klima vlastní akci jako organizace či jednotlivec
 • připojte se k demonstraci Stávka za klima 20. 9. 2019 “zavřením” či “otevřením" dveří instituce, “uspáním” vlastní domény (technicky je jednoduché zajistit proklik z oznámení na web), vydáním tiskové zprávy nebo prohlášení apod.
 • umístěte plakáty, samolepky apod.
 • zorganizujte umělecké intervence, happeningy apod.
 • Je možné se také připojit k následným aktivitám globálních hnutí, například k říjnovým akcím hnutí Rebelie proti vyhynutí, jejichž součástí bude i blok s uměleckými performancemi.

Budeme rádi, pokud nám o svém zapojení dáte vědět.

// Presskit

// Více o setkání ke klimatické krizi

// Více k Týdnu pro klima

 

Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T +420 224 809 119
E info@culturenet.cz
www.culturenet.cz

 

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje