pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar

Co se děje

Co se děje, zprávy

Gordana Glass je autorkou i letošních cen festivalu humoru Komedy fest,

ZLÍN: Sklářka, výtvarnice, designérka Gordana, která tvoří pod značkou Gordana Glass, je autorkou i letošních cen festivalu humoru Komedy fest, který v Plzni odstartuje tuto neděli 26. května. Překrásné ceny v podobě maskota festivalu - velblouda - jsou cenným dílem, dokonce malované opravdovým zlatem!

od 26.05.2019 do 01.06.2019
Autor článku: 
TZ/jal

Herečka Daniela Kolářová, herec, scénárista Zdeněk Svěrák, scénárista, dramatik a režisér Petr Kolečko i Spejbl a Hurvínek získají Cenu Komedy festu za přínos českému humoru. Už podruhé vytváří překrásná ocenění designérka Gordana, která tvoří pod značkou Gordana Glass. Svůj ateliér má sice na Slovensku, ale galerie v Praze.

„Jde o techniku taveného a lehaného skla, které je pak následně malováno opravdovým zlatem,“ prozradila  výtvarnice, jejíž díla má celá řada světových osobností – od britské královny Alžběty II., přes papeže Benedikta XVI., monackého knížete Alberta II., až po americkou moderátorskou hvězdu Larryho Kinga.

„Jsme velmi rádi za spolupráci s paní Gordanou, protože je to famózní umělkyně a famózní díla. A jsme taky velice rádi, že vloni cenu z její dílny kromě Jiřiny Bohdalové mohl ještě převzít i Stanislav Zindulka. Byla to jeho nejspíš poslední cena v životě, z níž měli oba velikou radost a velmi si jí vážili,“ prozradil PR manažer Komedy festu René Kekely.

Komedy fest začne zahajovacím večerem v plzeňské Měšťanské besedě, který bude moderovat Lukáš Pavlásek. a kde se bude prezentovat i světlomalíř Alex Dowis, který kromě toho, že před lety prošel televizní show Česko Slovensko má talent a v dalších letech si jej na tour vybrala i zpěvačka Lucie Bílá, se letos jako 1. Čech v historii dostal do soutěže Amerika má talent. Na zahájení festivalu připravuje zajímavé překvapení.

Festival humoru pak pokračuje celý týden a vyvrcholí 1. června v amfiteátru OC Plaza, kdy tento den bude plný humoru a zábavy – od vystoupení Zdeňka Izera, The Tap Tap, přes představení Můžem i s mužem, až po DJ Show Leoše Mareše. Součástí dne bude i doprovodný program a představení pro děti, loutkové divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila, až třeba po kartářku a řadu atrakcí.

 

ZLÍN FILM FESTIVAL ZAHAJUJE SVŮJ 59. ROČNÍK S TÉMATEM OBJEVUJ & POZNÁVEJ

ZLÍN: Nový ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež začíná, do Zlína na devět dní přinese zajímavé filmy, cestovatelské besedy, hvězdné hosty a spoustu zábavy.

od 24.05.2019 do 01.06.2019
Autor článku: 
TZ/jal

Zlín Film Festival již tradičně zahrnuje nejen nepřebernou řadu filmových projekcí, ale také sportovní, divadelní, hudební, vědecké a tvůrčí aktivity, které zaplaví celé centrum města s cílem zaujmout děti i dospělé. Zahájení pro dětské publikum obstará světová premiéra českého snímku TvMiniUni: Zloděj otázek, večerní projekce pro dospělé nabídne australský film Chlapec a pelikán. V koncertní zóně vystoupí populární kapela Mandrage. Slavnostní večer doplní ohňostrojová show s hudebním doprovodem.

Více informací na www.zlinfest.cz

Šumné stopy u protinožců: architektura, klokani a víno

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Autor článku: 
TZ/klapka

Architekt David Vávra v další řadě svého cyklu představí dílo Čechů, kteří zanechali své šumné stopy v Austrálii a na Novém Zélandu. Ti se na opačnou stranu planety dostali především vlivem emigračních vln vyvolaných dvěma velkými totalitami dvacátého století. „Zaměřili jsme se na silné životní příběhy architektů, kteří museli odejít ze své domoviny. A protože si s sebou přinesli takovou tu velkou evropskou zkušenost s historickým vývojem, tak v mnoha případech obstáli a vytvořili jedinečné věci. Například moravský rodák Heinrich Kulka, byl jedním z hlavních vizionářů novodobé novozélandské architektury,“ popisuje David Vávra. Tvůrci se mimo jiné zaměřili na tvorbu architekta Alexe Jelínka, přezdívaného „český Indiana Jones“ a autora slavného australského Round Housu. Nebo na dílo Františka Starého, který jako architekt bohatších vrstev zanechal významnou českou stopu v tasmánské metropoli Hobart.  

Šumná expedice po stopách českých krajanů v Oceánii se uskutečnila na podzim roku 2018. Nová řada vznikla na cestě od Perthu přes Sydney, Canberru, Sněžné hory až do Melbourne a dále do Tasmánie. „Projeli jsme také Severní ostrov Nového Zélandu od Wellingtonu až po vesničku Puhoi, kterou roku 1863 založili v neprostupné džungli s vydatnou pomocí místních maorských domorodců naši krajané ze západočeského Chotěšova u Stodu. Zmapovali jsme dobrodružné osudy několika významných architektů, sochařů, keramiků, etnografů, ale v Tasmánii také dobrodružný příběh králů vína a sýrů s českými kořeny. Byla to napínavá a objevná výprava. Snad divácký zájem naše úsilí odmění,“ uzavírá režisér Radovan Lipus.

režie: Radovan Lipus // scénář: Radovan Lipus, David Vávra // dramaturgie: Lada Macurová // kamera: Ivo Popek // vedoucí produkce: Renata Vlčková // pořadem provází:  David Vávra

 

 

Namydlená muzejní noc

24.05.2019
18:00 - 23:00
Autor článku: 
Václav Houfek

ÚSTÍ NAD LABEM: Namydlená muzejní noc se koná v pátek 24.5.2019 od 18.00 do 23.00 hodin v Muzeu města Ústí nad Labem v rámci ústecké Noci kostelů, muzeí a galerií ( viz http://www.nocnoc.cz/ ). Těšit se můžete na komentované prohlídky výstav Schichtova epopej nebo Trpaslíci, muzejní tvoření a luštění záhadných úkolů, bublinkovou dílnu, airbrush tetování, promítání a mnoho dalšího. Pro úspěšné luštitele a tvůrce jsou připraveny odměny. Nebude chybět ani příjemná hudba a občerstvení. Program zasílám v příloze, vstupné je 30,- Kč.

 

47. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

LIDICE: Již po 47. bude v Památníku Lidice otevřena Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice. Jedna z nejstarších a zároveň největších výtvarných soutěží pro děti na světě letos návštěvníky slavnostně přivítá 28. května. Hlavní část výstavy bude opět umístěna v Lidické galerii a druhou, menší část letošního ročníku hostí Národní technické muzeum. Důvod tohoto spojení je jednoduchý – Památník Lidice ve spolupráci s UNESCO pro letošek vybral téma CHEMIE.

28.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V Lidicích se sešlo více než 15 000 tisíc dětských prací ze 70 zemí světa. Z tohoto neuvěřitelného množství bylo vybráno, vystaveno a oceněno 1 200 nejlepších.

Slavnostní vernisáž proběhne 28. května v Lidické galerii Památníku Lidice, kde budou také předána ocenění desítkám dětí. Druhá část vernisáže proběhne následně v Národním technickém muzeu, kam se účastníci přemístí několika historickými autobusy. Jak v Památníku Lidice, tak v Národním technickém muzeu, bude pro všechny připraven doprovodný program, který ovšem bude pokračovat řadou dalších akcí během roku až do konce trvání výstavy, tedy do listopadu.

PROGRAM:

Od brzkých ranních hodin se bude připravovat to nejpodstatnější - začátek slavnostní výstavy v Lidicích a předávání ocenění. Od 7:30 do 8:45 se budou moci medailisté registrovat v Lidické galerii, aby se od 9:00 mohli zúčastnit nácviku předávání cen v zahradě. V 11:00 proběhne slavnostní předávání oceněným medailistům z České republiky i pozvaným zahraničním hostům na zahradě Lidické galerie. Vystoupí zde Dětský sbor International School of Prague a žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9 - Čakovice. V čase „poobědovém“, tedy ve 13 hodin, se slavnostně otevře 47. ročník výstavy a návštěvníci tak budou moci shlédnout instalaci, kterou koncipovala artdirectorka Dagmar Šubrtová. V 14:00 se účastníci přesunou zmiňovanými historickými autobusy do Národního technického muzea.

Od 8:00 až do 15 hodin je na zahradě Lidické galerie připraven zábavný vzdělávací program s tematikou chemie. Mimo dalších mnoho aktivit si děti užijí „Trampolínu pro bubliny“, kdy si budou bubliny z bublifuku poskakovat jako na trampolíně, byť domnělou trampolínu rozhodně neuvidí. Dále účastníky nadchne „Mrazivá chemie“ – jedinečná příležitost zažít studenou chemii na vlastní kůži a odnést si třeba i trofej v podobě zmrzliny vyrobenou pomocí kapalného dusíku. V neposlední řadě připadne řada na mladé detektivy – děti se totiž naučí snímat otisky prstů, což se jim bude v partě podobně mladých kolegů vždycky hodit. Jestli se budete chtít na vlastní oči přesvědčit, jestli hoří mouka nebo cukr, neřekneme Vám to ani za mák.

Na program v Památníku Lidice naváže slavnostní zahájení výstavy v Národním technickém muzeu.  Od 15 hodin si mohou ocenění účastníci a další hosté prohlédnout samotnou výstavu a potěšit se svými pracemi, otevřeny budou expozice muzea Doprava, Fotografický ateliér, Interkamera, Chemie kolem nás, Měření času, Astronomie a výstavy Made in Czechoslovakia a Pražské vzorkové veletrhy. Pro porotu a VIP účastníky jsou připraveny komentované prohlídky Dopravní haly s odbornými pracovníky. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v 16.00. Na 16.45 je naplánovaná zpáteční jízda do Lidic historickými autobusy.

Jinými slovy – zúčastněné čeká velkolepý, bohatě vytvořený program na míru s příjemnou atmosférou, kterou jako každoročně podtrhne radost spontánních dětských tváří, dost možná budoucích chemiků či malířů.

„Odborná porota se věnuje každému dílu osobně, všechna dostávají svoji zaslouženou péči. Je zajímavé sledovat vždy jinou perspektivu dané země na dané téma. Česká tvorba je dlouhodobě založená na tradici Základních uměleckých škol, což se promítá na tom, že se díla od českých dětí odlišují od těch zahraničních. Velice si však ceníme každé tvorby o to víc, že v letošním roce bylo téma pro děti poměrně obtížné, nicméně se toho zhostily na výbornou,“  Mgr. Lenka Zmeková, kurátorka Mezinárodní dětské výtvarné výstavy

Několikaměsíční výstava bude k vidění od 29. 5. až do 24. 11. 2019 v Lidické galerii a v Národním technickém muzeu. Budeme se těšit na shledanou!

Více info v přiložené TZ.

Zdroj: Mgr. Roman Škoda

www.lidice-memorial.cz

www.lezaky-memorial.cz

Festival kávy Lógr v Plzni

PLZEŇ: Celý areál DEPO2015 provoní v neděli 26. května káva. Chystá se zde premiérový ročník festivalu Lógr. Od 11 do 18 hodin se prostor rozdělí do několika tematických částí věnujících se všemu od pěstování, pražení až po ochutnávky dobré kávy.  Organizátoři chystají také přednášky s následnými diskuzemi, tématickou výstavu fotografií či ukázky alternativní přípravy kávy.

26.05.2019
11:00 - 18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Na ploše celého plzeňského areálu DEPO2015 se návštěvníci festivalu postupně seznámí s kávou v různých formách. „Chceme návštěvníkům představit celý proces od pěstování po konzumaci. Způsob zpracovaní na plantáži, pražení a příprava kávy mohou totiž vést k naprosto rozdílným chuťovým zážitkům,“ říká organizátor Pavel Bechyně z Kafe Smetanka. „Také chceme udělat sobě i návštěvníkům fajnovou neděli plnou odpočinku a užít si ji s hrnkem opravdu dobrého kafe v ruce,“ doplňují Soňa Sýkorová a Pavel Kopp z DEPO2015.

 

Přednáškový blok nabídne v průběhu dne tři povídání s následnou diskuzí. Ve 12:30 Jitka Ekartová popíše, jak se daří kávě na plantážích v Kolumbii a jak žijí místní lidé. Ve 14:30 promluví majitel vyhlášené kavárny a pražírny z Regensburgu Heiko Rehorik o tom, jak jeho čeští předci založili dlouhou generaci kavárníků. V 16 hodin uzavře přednáškový blok Anna Marková povídáním o výběru zeleného zrna kávy pro pražírny. Přednášky se budou střídat se soubojem v latte art, tzv. latte art battle, při kterém si baristé ze zúčastněných kaváren zasoutěží o to, kdo zvládne mlékem vykreslit v kávové pěně ten nejhezčí obrázek. Kromě sledování přednášek a soubojů se návštěvníci na šesti stanovištích dozví vše o alternativních přípravách kávy včetně ochutnání zdarma.

 

Během neděle se čtyřicet zájemců proškolí v degustaci kávy na tzv. cuppingu, který povede profesionální barista Jan Hůza. „Všechna místa na cupping jsou beznadějně zaplněná. Je vidět, že se lidé o kávu čím dál víc zajímají a chtějí jí rozumět,“ dodává Sýkorová. K vidění bude také výstava fotografií na téma historie kávy. Zatímco rodiče budou ochutnávat různé druhy káv, děti se mohou zúčastnit workshopů probíhajících celý den zdarma. Z kávových zrnek si vytvoří chrastící hudební nástroje nebo si namalují obrazy – místo barev však použijí kávu.

 

Autobusová hala se promění v kávové tržiště a odpočinkovou zónu. Návštěvníci si zde nakoupí balenou zrnkovou kávu i čerstvě připravený nápoj. Na prodejní trh přijede na patnáct kaváren a pražíren, a to převážně z Plzně. Ze zahraničí dorazí pražírna kávy Rehorik z Regensburgu. Kavárny rády připraví kávu i do vlastních hrnečků. Tu si pak mohou lidé vychutnat přímo v hale na přichystaném lehátku či na trávě pod květináči se stromy. Prodej v Autobusové hale doplní ještě služby na nádvoří, kde bude k dostání pivo, voda i limonády a něco k zakousnutí.

Další informace jsou na webu www.trznicedepo.cz nebo www.depo2015.cz.

Tradinář – rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Autor článku: 
TZ/ika

Jak dětem vše vysvětlit, co si připravit a uvařit, jak si svátky s rodinou a přáteli, ale třeba i se sousedy co nejlépe užít?

Tradinář objasňuje konkrétní svátky, popisuje jejich obyčeje a zvyky, odkrývá jejich nadčasovou podstatu a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla (například mazanec, vrkoč, trdelník nebo svatomartinskou husu), v souladu s přirozeným rytmem roku.

Tři králové ~ Hromnice ~ masopust ~ Morana

Velikonoce ~ čarodějnice ~ máje ~ letnice

svatojánská noc ~ poutě ~ dožínky ~ posvícení

Dušičky ~ advent ~ Vánoce

Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte. Najděte své kořeny, přirozenou práci, radost z tvoření a to vše předejte svým dětem. To jsou hodnoty, které tu budou s námi vždycky. S touto knihou získáte mnoho inspirace i praktického pomocníka, který bude vždy po ruce.

Obchodní informace:

Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

Monika Kindlová

Martina Boledovičová

Pevná vazba, 210 x 210 mm, 288 stran, barevné fotografie

MOC 499,- Kč

Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

K dostání: Na www.smartpress.cz a od září 2019 u všech dobrých knihkupců v celé ČR, zasíláme i na Slovensko, přímo na Slovensku lze koupit například na www.martinus.sk a www.knihcentrum.sk.

Australský ročník Cirk-UFFu je tu

TRUTNOV: Letošní ročník trutnovského novocirusového festivalu Cirk-UFF je zaměřen na australskou produkci a klade si za cíl rozvinout do budoucna spolupráci s touto v daném žánru velmi vyspělou zemí. Cirk-UFF startuje v trutnovském unikátním polyfunkčním divadle Uffo, v šapitó před ním, a i v trutnovských ulicích, ve středu 29. 5. a finišuje 2. 6.

od 29.05.2019 do 02.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Od protinožců přiváží hned dvě představení, a to veleúspěšné A Simple Space od světově proslulého souboru Gravity and Other Myths a vloni premiérovanou vtipnou a originální show pro děti Jelly or Jam, rovněž od „world-class“ akrobatů. Na festivalu začne rovněž unikátní společný projekt předního australského a českého souboru, který vyvrcholí na Cirk-UFFu 2020. A konečně se chystá konference, jež má nastartovat veřejnou diskuzi na téma velmi rozvinuté australské novocirkusové práce s dětmi a o možnostech získat australské lektory a formy této výuky do Trutnova a celkově do Česka.

Cirk-UFF nese každoročně podtitul „Czech showcase“, prezentuje tedy to nejlepší, co v žánru vzniklo v Česku v posledním roce zahraničním promotérům. Takto festival pomohl již několika českým souborům k zajímavým zahraničním angažmá a tím je prospěšný celé české scéně v této oblasti. Již od prvního ročníku (2011) přiváží rovněž špičkové zahraniční soubory a v posledních letech se zaměřil právě na Austrálii. „Je to de facto již třetí rok, co spolupracujeme s Austrálií. Jejich scéna je z mého pohledu úžasná. Dříve to bylo především díky jejich dokonalé a též jedinečné akrobacii, ale poslední dobou mají jejich představení čím dál silnější uměleckou stránku a větší hloubku a jedinečnou pohlcující atmosféru,“ říká ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík. Ten zároveň doplňuje, že podstatným momentem pro umělecký růst australské novocirkusové scény bylo představení Backbone, které soubor Gravity and Other Myths zkoušel právě v Uffu (trutnovském polyfunkčním divadle, jež je pořadatelem Cirk-UFFu) a před dvěma lety odehrál evropskou premiéru právě na Cirk-UFFu. „Vnímám, že od té doby i další jejich špičkové soubory pojímají cirkus trošku jinak, než jen neuvěřitelnou akrobacii a vtip. Teď jejich víc a víc jejich shows vyzařuje autenticitu a hloubku,“ hodnotí Kasík.

A to vše je pravděpodobně důvodem, proč chce Cirk-UFF rozvinout s Austrálií trvalou spolupráci. „Vyspělé scény jsou samozřejmě třeba i ve Francii, Skandinávii či Kanadě. Jejich reprezentanty – a nejen jejich, samozřejmě budeme nadále rádi zvát. V Austrálii mají ale bezkonkurenční práci s dětmi. To se ani popsat nedá. A to je přesně to, co chybí naší scéně. Ta má sice vysokou uměleckou úroveň, ale akrobaty získává především z řad gymnastů. Navíc myslím, že máme s Australany v něčem podobný smysl pro humor, možná i mentalitu, takže jsem přesvědčen, že to je přesně ono, co naše scéna potřebuje. To je cesta pro mnohdy již respektovaný český nový cirkus do světové špičky“ shrnuje Kasík.

Cirk-UFF startuje v trutnovském unikátním polyfunkčním divadle Uffo, v šapitó před ním, a i v trutnovských ulicích, ve středu 29. 5. a finišuje 2. 6. Kompletní program, veškeré informace i možnost online nákupu vstupenek je na www.cirkuff.cz.

Zdroj: Zuzana Jindrová, www.uffo.cz / www.cirkuff.cz

HODINOVÝ VNUK

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Autor článku: 
luk

Projekt Hodinový vnuk vznikl v roce  2015 v Bohumíně, kde se do něj zapojili studenti Gymnázia Františka Živného Bohumín a Střední školy Bohumín. K nim se připojily i " Čtecí babičky" , což jsou ženy v produktivním či mladším seniorském věku, většinou z Klubu seniorů Bohumín. Vnuci i babičky navštěvují klienty ve třech domovech seniorů v Bohumíně. 

Projekt se postupně rozšířil do Ostravy a do Prahy 8. V  letošním roce( 2019 ) se počítá se zapojením vysokoškoláků, dalších středních škol i dětí ze základních a mateřských škol  (Hodinový vnouček). Hodinoví vnuci by nově měli navštěvovat seniory v Uherském Hradišti a dalších částech Prahy.

Projekt vznikl v lednu 2013 a realizuje jej Spolek Počteníčko

Spolek Počteníčko převzal v roce 2018 ocenění v rámci Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje za společenskou odpovědnost.

 

ZDROJ

 

Hudební festival L. van Beethovena

TEPLICE: Festival Ludwiga van Beethovena se koná od roku 1964 a v letos se bude konat již 55. ročník. Rozsahem a uměleckým obsazením reprezentuje kulturu našeho regionu a svým významem překračuje rámec kraje i hranice ČR. Zahrnuje 20 koncertů v 10 městech našeho kraje.

 

 

od 23.05.2019 do 20.06.2019
Autor článku: 
luk

Festival bude svým počtem koncertů a svým časovým, dramaturgickým, teritoriálním a významovým vlastnostem největší kulturní akcí Ústeckého kraje v oblasti vážné hudby v roce 2019. Podílí se na něm většina významných kulturních organizací ústeckého regionu.

Festivalové koncerty se zaměřují především na posluchače klasické hudby, odbornou veřejnost a studenty středních a vysokých škol. Tradičně navazuje spolupráci se zahraničními vysokými školami ve Švýcarsku a SRN, se kterými spolupořádá workshopy.

V současné době je pořadatelem festivalu pověřena statutárním městem Teplice Severočeská filharmonie Teplice, která zabezpečuje dramaturgii a organizaci celého festivalu. Filharmonie působí od roku 1838. Pořádá cca 130 koncertů ročně, z toho více jak 40 v zahraničí. Hlavní náplní činnosti je koncertní činnost a pořádání Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena.

 

ZDROJ

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje