sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja

Co se děje

Co se děje, zprávy

Michal Dlouhý se jako Cyrano po roce vrací pod plzeňské nebe

PLZEŇ: Divadelní léto pod plzeňským nebem má před sebou závěrečný týden letošního 12. ročníku. Na tento týden bude patřit scéna U Ježíška Cyranovi. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob měl v Plzni premiéru v loňském roce. Inscenaci se strhujícím Michalem Dlouhým v titulní roli režíroval Ivan Řezáč, v dalších rolích se představili mimo jiné Andrea Mohylová, Kamil Halbich nebo Jiří Maryško. Vloni byly všechny reprízy Cyrana beznadějně vyprodané už v den premiéry, na letošní reprízy jsou vstupenky ještě k dostání. Představení 26. července bude derniérou, a tedy poslední šancí Cyrana s Michalem Dlouhým v Plzni vidět.

od 20.07.2019 do 26.07.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Divadelní léto začalo letos v polovině června a za sebou má především letošní premiérovou inscenaci Švanda dudák s celkem deseti reprízami. Scéna s jevištěm pro pět set diváků vyrostla poprvé na prostranství U Ježíška, které si vybral režisér Marek Němec pro svého Švandu. Na stejné místo se stěhuje i Cyrano, který měl vloni premiéru v historickém centru města v Proluce, a který sklidil u diváků takový úspěch, že jsou letos naplánované další reprízy, navíc v novém prostředí.

„Na reprízy Cyrana, v novém prostředí U Ježíška, kde jsem měl možnost vidět velmi povedenou premiéru Švandy dudáka, se moc těším. Je to myslím klidnější místo než loni v Proluce a má své nové kouzlo,“ řekl herec Michal Dlouhý, jehož role francouzského šlechtice s nevzhledným nosem patří k nejnáročnějším, ale také nejkrásnějším postavám světové dramatiky. „Texty se, po roční pauze, učím už 14 dní na dovolené a musím tomu věnovat minimálně tři hodiny denně, protože je tam toho textu sakra hodně a ještě ve verších!“ dodal Michal Dlouhý.

Spolu s Michalem Dlouhým se na scénu Divadelního léta vrací Andrea Mohylová jako Cyranova krásná sestřenice Roxana, Miloslav Tichý jako Kristián, do kterého je zamilovaná, či Kamil Halbich jako Cyranův přítel Le Bret. V dalších rolích se stejně jako v loni představí Jan Jankovský, Jiří Maryško, Marek Mikulášek, Petr Borovský, Jaroslav Matějka, Adam Rezner, Jindřich Kout, Jiří Kout, František Šimánek a Jiří Weiner. V Cyranovi nebudou chybět ani stálice Divadelního léta Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml., kteří účinkovali i v letošní novince Švanda dudák.

Festival původně plánoval šest repríz, v minulém týdnu ale přidal sedmou v pátek 26. července. „Cyrano je jedinečný titul se skvělým obsazením. Všechna představení sice ještě nejsou úplně vyprodaná, máme ale zkušenost, že zájem o reprízy ke konci výrazně stoupá a my bychom rádi uspokojili všechny diváky. Cyrana už příští rok opakovat nebudeme, přidané páteční představení je poslední možností Michala Dlouhého v této roli v Plzni vidět,“ upozorňuje ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Související články: 

Čeští skauti oslaví třicet let od poslední obnovy skautingu na 24. Jamboree

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Autor článku: 
TZ/klapka

„Stejně jako neustále roste počet skautů a skautek v Česku, rozrůstá se i velikost zahraničních výprav Junáka – českého skauta. Že bude Českou republiku na Světovém skautském jamboree na druhém konci světa reprezentovat pět set kluků, holek a mladých lidí bych si před pár lety neuměl představit. Za několik dní naše výprava odlétá za oceán a já jsem si jistý, že to pro ně bude výjimečný životní zážitek. Ocitnou se na tábořišti, kde mohou potkat skauty ze sto padesáti zemí světa, a s každým budou mít společné téma. Skauting je náš společný jazyk, díky kterému si vždy porozumíme,“ uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.  

Čeští skauti si letos připomínají třicet let od poslední obnovy skautingu po Sametové revoluci a historicky největší česká výprava na Světové skautské jamboree je tak pro ně výjimečnou součástí těchto oslav. Pod mottem Unbreakable (Nezlomný) budou vyprávět příběh českého skautingu, který se nepodařilo zlomit ani nacistům, ani komunistům, a nyní zažívá zlaté časy. Na základě motta si vybrali patrony jednotlivých jamoddílů (skupin, v nichž budou na Jamboree fungovat) nebo aktivity, které jako jedna z dvanácti vybraných zemí připravují pro ostatní účastníky. Do světa tak čeští skauti “vyvezou” například příběhy Miloše Formana, Václava Havla, Eduarda Marka nebo Dagmar Skálové. Stejně jako na předchozích Jamboree se budou prezentovat také českou raritou – podsadovými stany, které do USA dovezla v kontejneru nákladní loď.

24. Světové skautské jamboree organizují společně Mexiko, Kanada a Spojené státy americké, a to ve skautské “rezervaci” The Summit Bechtel Reserve, která se rozkládá na ploše 57 kilometrů čtverečních patřících organizaci Boy Scouts of America. „Američtí skauti jsou známí svým zaměřením na dobrodružství. Tábořiště, na kterém se bude Jamboree konat, je plné adrenalinových zážitků, dá se tu vyzkoušet např. cyklokros, ziplining, horolezení nebo rafting, je tu skate park, lanové překážky nebo bazény na výcvik potápění. Čeští účastníci se mají rozhodně na co těšit,” shrnuje očekávání šéf české výpravy David Urban. 

Kromě nejrůznějších sportovních aktivit na skauty a skautky čeká prohlubování znalostí a schopností. Cílem je inspirovat účastníky, aby byli aktivními občany, starali se o své okolí, ale také rozuměli globálním výzvám, jako je například klimatická změna nebo proměny práce či médií, a rozvíjeli dovednosti, které jim umožní lépe se orientovat v současném světě.

Světové skautské jamboree přináší skautům a skautkám příležitost poznat lidi různých národností, kultur, jazyků, víry a náboženství a navázat nová přátelství napříč světadíly; příležitost poznávat a učit se jeden od druhého, vést dialog, vnímat bohatství rozmanitosti i hodnot, které spojují skauty a skauty z celého světa. 

Česká reprezentační výprava na 24. Světové skautské jamboree

Výprava o 494 členech bude pro české skauty historicky největší. Rekord doposud držela výprava 450 Čechů a 50 Slováků na tzv. Mírové jamboree, které se konalo v roce 1947 ve Francii. To se odehrálo ve velké poválečné euforii, pro československé skauty však bylo na dlouhou dobu poslední takovou akcí, které se mohli zúčastnit. Až na období mezi lety 1968 a 1970 byl totiž skauting komunisty zakázán.

Právě boj skautingu proti totalitám bude hlavním tématem, které bude česká delegace prezentovat v USA. Za své motto zvolili heslo Unbreakable a jeho ambicí je představit celému světu jedinečnou historickou zkušenost českého skautingu, který musel za více než sto let existence třikrát bojovat za své přežití v ilegalitě, a pokaždé se opět zvedl ve velké síle.

Každý jamoddíl si také vybral do svého názvu jednoho hrdinu minulého století, který zosobňuje boj za svobodu a skautské ideály. Patrony oddílů jsou Eduard Marek, Václav Havel, Josef Přibyl, Rudolf Plajner, Dagmar Skálová, Jiří Navrátil, Otokar Randák, Lubor Šušlík a Miloš Forman. Protože i díky nim se dnes čeští skauti mohou svobodně účastnit podobných akcí a prožívat nejdelší období svobodně fungujícího skautingu. 

Mezinárodní rozměr skautingu 

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.
Na Světové skautské jamboree se skauti sjíždí každé čtyři roky, to předchozí se konalo v Japonsku (2015), v roce 2023 bude akci hostit Jižní Korea.
Účastníkem Jamboree (14–17 let) je možné být pouze jednou za život, na akci lze ale také pomáhat jako dospělý dobrovolník – těch bude v USA 9 tisíc.

Skauti na Jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – dialog a přátelství bez ohledu na národnost, jazyk, kulturu, víru nebo náboženství.

26. ročník Mikulovského výtvarného sympozia

MIKULOV: V sobotu 13. 7. byl slavnostně zahájen již 26. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“. Kurátor Jiří Kačer v průběhu večera představil všechny účastníky a nastínil koncepci letošního ročníku. Pozvání do Mikulova přijali Jaroslav Beneš, Vojtěch Horálek, Svatopluk Klimeš, Mirek Zahálka, ze zahraničí přijel polský výtvarník Eugeniusz Józefowski. Hostem sympozia je Denisa Krausová, tým umělců doplnila technická asistentka – slovenská studentka Klára Štefanovičová a teoretik umění Ivan Neumann. Slavnostním večerem návštěvníky provázela hudba Dua Hanuš Axmann a Jiří Lukeš a nejen k poslechu zahrál rovněž Tea Jay Ivo Pospíšil.

od 20.07.2019 do 10.08.2019
Autor článku: 
Marcela Šimánková

Program následujících dní “dílny“:

  • 20. 7. 2019 Koncert mikulovských kapel ROSEN TRIO, BEZMOCNÉ SNY A KOLENO – ve spolupráci s organizátory akce Národy Podyjí vystoupí mikulovské hudební skupiny na hlavním pódiu na mikulovském náměstí – od 20.00 hodin
  • 27. 7. 2019 DEN OTEVŘENÝCH ATELIÉRŮ A MALOVÁNÍ S DĚTMI – návštěvníci budou mít možnost podívat se, jak se díla tvoří, děti si budou moct vyzkoušet různé výtvarné techniky společně s umělci – výtvarné ateliéry na zámku, od 13.00 do 17.00 hodin
  • 3. 8. 2019 AUTORSKÝ PIKNIK “DÍLNY“; zámecká zahrada, vystoupení skupiny IN SAČEK VERITAS, přednáška na téma „Umění a neurověda“ – prof. Cyril Höschl – od 17.00 hodin
  • 10. 8. 2019 SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ A ZÁVĚREČNÁ VERNISÁŽ – zámek a ateliéry, od 18.30 hodin; hudební vystoupení JAZZPETIT a CIRCUS PROBLEM

 

Hlavním pořadatelem Mikulovského výtvarného sympozia je město Mikulov a spolupořadatelem Regionální muzeum v Mikulově. Sympozium je pořádáno za finanční podpory Jihomoravského kraje a Ministerstva kultury ČR.

 

Více informací na www.artmikulov.cz

Cena SKIP: Městská knihovna roku 2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Autor článku: 
luk

Vyhlašovatelem soutěže je SKIP.

Cíl soutěže: motivovat městské knihovny a jejich zřizovatele k rozvoji knihovnických a informačních služeb veřejnosti.

Knihovna působí ve městě, která má 5 000 a více obyvatel. Soutěž není určena krajským knihovnám.

Do soutěže bude zařazena knihovna, která v termínu do 31. 7. 2019 podá řádně vyplněnou přihlášku do soutěže. Rozhodující je datum na razítku pošty.

 

PODROBNOSTI

 

Seminář: Těžká sláva Egona Hostovského

DOBŘÍŠ: Městská knihovna Dobříš srdečně zve všechny zájemce na další seminář věnovaný významnému českému prozaikovi, novináři a redaktorovi Egonu Hostovskému. Akce proběhne ve dnech 9. a 10. srpna 2019 zčásti v Městské knihovně Dobříš a zčásti v Památníku Karla Čapka.

od 09.08.2019 do 10.08.2019
Autor článku: 
luk

Zájemce o tento seminář zajisté potěší účast PhDr. Václava Vaňka CSc., který je mimo jiné spoluautorem publikace: Egon Hostovský. Literární dobrodružství českého židovského spisovatele ve 20. století. Dalšími pozvanými mluvčími jsou dcera Egona Hostovského literární historička, překladatelka a editorka Olga Hostovská Castiellová a herec divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Program také obohatí prohlídka Památníku Karla Čapka ve Strži spojená s piknikem v zahradě Památníku.

 

Podrobný program a přihláška ZDE

Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace

IVANČICE: Výstava Muzea v Ivančicích, která je připravena v souvislosti s 80. výročím úmrtí tohoto významného rodáka, představuje průřez jeho ilustrátorskou tvorbou. Jsou zde k vidění zajímavé Muchovy rané práce, kdy ještě jako nadaný amatér vytvořil pro své rodné město Ivančice ilustrovanou titulní stranu obecní matriky nebo přispíval satirickými kresbami do časopisů Krokodíl a Veselé listy, jež vycházely ve velmi malém nákladu a jsou raritní.

od 18.07.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/jal

Alfons Mucha je známý především jako jeden z tvůrců dekorativního secesního stylu, autor divadelních a reklamních plakátů a také jako malíř obrazového cyklu Slovanská epopej. Není ale tolik v obecném povědomí, že na počátku své úspěšné kariéry, kterou zahájil v Paříži, se zabýval hlavně časopiseckou a knižní ilustrací. Dosáhl v této oblasti úspěchu, a i když se později zaměřoval více na jiné umělecké oblasti, práci pro knihy a časopisy se stále průběžně věnoval.

Na přelomu 80. a 90. let 19. století odjel Alfons Mucha na studia do Paříže, kde začal kreslit pro ilustrované časopisy a také dostávat první zakázky na ilustrace do knih. „Zpočátku byl jen jedním z desítek jiných pohotových a pilných kreslířů, kteří plnili stránky magazínů a knih. Také stylově nebyl zprvu nijak vyhraněný – tvořil v duchu realistických žánrů nebo dramatických historických výjevů, které měly hlavně věrně doprovázet text a zaujmout diváka. Pozvolna se ale i na tomto poli začal projevovat jeho originální secesní styl,“ přibližuje kurátorka výstavy Hana Fadingerová.

Pařížské období na výstavě zastupují jednak pro Muchu typické práce v secesním stylu – množství časopiseckých obálek nebo bibliofilské tisky Ilsée princesse de Tripoli (Ilsée princezna tripolská, 1897) a Le Pater (Otčenáš, 1899) s bohatou dekorativní výzdobou, ale jsou zde představeny také knižní a časopisecké tituly s Muchovými kresbami v konvenčnějším realistickém podání, jež ukazují jeho méně známou stylovou polohu. Mucha spolupracoval také s českými nakladateli, a to i v době, kdy žil dlouhodobě v zahraničí, a tak expozice přináší také ukázky jeho tvorby pro české časopisy a knihy (např. záhlaví časopisů LumírMáj nebo obálky časopisu Dvacátý věk).

Výstava Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace probíhá v galerii Památníku Alfonse Muchy od 18. července do 29. září. Pro dětské návštěvníky jsou zde připraveny omalovánky, kvíz a další zábavné prvky. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne 11. září v 16.00.

Vystavené exponáty pochází z těchto institucí: Muzeum v Ivančicích, Moravská galerie v Brně, Galerie výtvarného umění v Hodoníně, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moravská zemská knihovna v Brně, Vědecká knihovna v Olomouci; a také ze soukromých sbírek.

 

Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace

Pořadatel: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace

Místo konání: galerie Památníku Alfonse Muchy, Palackého náměstí 9, 664 91 Ivančice

Termín konání: 18. 7. – 29. 9. 2019

Vstupné: dospělí 20 Kč, senioři 15 Kč, děti a studenti 10 Kč

 

Knihovny současnosti 2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Autor článku: 
luk

 

Místo konání: Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Žižkovo náměstí 5, 771 40 Olomouc
 

Termín: 10. - 12. 9. 2019

 

REGISTRACE ZDE

 

ZDROJ a více informací ZDE

Quentin Tarantino v Biu Oko. Magor z videopůjčovny má přehlídku na Letné

PRAHA: Od 12. do 16. srpna se na plátně letenského kina uskuteční filmová přehlídka „Quentin Tarantino v Biu Oko“ s podtitulem „Magor z videopůjčovny“. Z mistrova filmografického regálu si pořadatelé vypůjčili pět titulů: kultovní černou komedii Pulp Fiction: Historky z podsvětí, příběh letušky Jackie Brown, válečný snímek Hanebný pancharti a konverzační western Osm hrozných. Přehlídku se kino rozhodlo uspořádat k příležitosti uvedení režisérova devátého filmu. Ten nese název Tenkrát v Hollywoodu a role herce a jeho parťáka kaskadéra obsadily hollywoodské hvězdy Brad Pitt a Leonardo DiCaprio.

od 12.08.2019 do 16.08.2019
Autor článku: 
Magdaléna Novotná

Magor z videopůjčovny je Tarantinova přezdívka proto, že v polovině osmdesátých let coby 22letý mladík pracoval ve videopůjčovně Video Archives na Manhattan Beach v Kalifornii. Cinefilem byl už předtím, ale neomezený přístup ke kvalitním i béčkovým i céčkovým titulům mu přinesl ještě větší rozhled, protože tam trávil celé dny sledováním, diskuzemi a doporučováním filmů zákazníkům,“ říká ředitel Bia Oko David Beránek. „Akcí navazujeme na tradici režisérských, nebo hereckých přehlídek, kterým vzdáváme poctu našim oblíbeným filmařům, a uvádíme je pravidelně každý rok,“ doplňuje Beránek.

V retrospektivě nesmí chybět dnes již 25 let staré Tarantinovo opus magnum – gangsterka plná černého humoru Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). Fenomenální úspěch u kritiky i diváků si vybojovala v roce 1994, kdy získala Zlatou palmu v Cannes. Poté získala ještě Oscara a Zlatý Glóbus za scénář i cenu BAFTA a stala se bez diskuze kultovní. Z filmu přímo čiší Tarantinova znalost i adorace populární kultury. „Hamburgery a hot dogy rozhodně nemohou chybět. Také naše diváky vyzíváme, aby na promítání Pulp Fiction v pátek 16. srpna dorazili v černých kalhotách a bílé košili stejně jako Vincent a Mia neboli John Travolta s Umou Thurman ve scéně, kde tančí twist v restauraci U Mazaného králíčka,“ zve do kina produkční Olga Svitáková.

Pokud půjdeme chronologicky, najdeme v přehlídce mezi dalšími mistrovskými díly režiséra, který je proslulý svébytným vypravěčským stylem a promyšlenými dialogy, také příběh letušky Jackie Brown (1997). „Tento v pořadí třetí Tarantinův snímek trochu zapadl. Přitom je to jeho nejlépe vyprávěný příběh, který je scénáristky velmi dotažený a precizní, a taky není moc tak chytrých a cool postav jako je právě letuška Jackie,“ uvedl Beránek.

Do pěti kapitol rozčleněný spaghetti western Hanebný pancharti (2009) je napínavý příběh o skupině židovských zabijáků ve službách americké armády v týlu německého nepřítele a odehrává se za 2. světové války. Tarantino scénář připravoval několik let a napsal ho ještě před uvedením prvního dílu Kill Bill. Naproti tomu samotný velkofilm dokončil za neuvěřitelných 11 měsíců, aby ho stihl uvést na festivalu v Cannes.

Osm hrozných (2015) je konverzační western natočený na 70 mm formát a odehrává se převážně v jedné místnosti. Atmosféru dokresluje hudba Ennia Morriconeho složená poprvé v Tarantinově tvorbě na míru filmu. Nahrávání hudby se odehrálo v Praze a osobně se účastnil také Tarantino. Morricone za hudbu získal Oscara, Zlatý Glóbus i cenu BAFTA za nejlepší původní hudbu.

Pět tarantinovek v Biu Oko uzavírá všemi fanoušky netrpělivě vyhlížená novinka Tenkrát v Hollywoodu (2019). Děj se odehrává v roce 1969, kdy těhotnou manželku Romana Polanského bestiálně zavraždila skupina kolem Charlese Mansona. Jedná se tak o první Tarantinův film natočený podle skutečné události a filmem vzdává režisér hold Hollywoodu. Hlavními postavami jsou bývalá televizní hvězda Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér a nejlepší přítel Cliff Booth (Brad Pitt), kteří se snaží najít si své místo v měnícím se filmovém průmyslu.

 

Celkem 782 minut Tarantina na plátně Bia OKO:

12.8. ve 20:30 - Osm hrozných (2015, 168 minut)

13.8. ve 20:30 - Jackie Brown (1997, 148 minut)

15.8. ve 20:30 - Hanebný pancharti (2009, 153 minut)

16.8. ve 20:30 - Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994, 154 minut)

 - termín promítání Tenkrát v Hollywoodu bude upřesněn (2019, 159 minut)

 

Vstupenky k zakoupení za 140 Kč

Událost na Facebooku

„Olympiáda“ folkloristů startuje už za necelý měsíc. Jaká jsou největší lákadla?

KYJOV: Slovácký rok v Kyjově je bezesporu největším folklorním svátkem u nás. Nejstarší národopisná slavnost se koná jen jednou za čtyři roky a přiláká do malého města na Slovácku desetitisíce návštěvníků. Na co se mohou od 15. do 18. srpna těšit?

od 15.08.2019 do 18.08.2019
Autor článku: 
Pavel Růžička

„Je velmi těžké, a vlastně nemožné, vypíchnout něco, co považuji za největší lákadlo letošního Slováckého roku. Připravili jsme 38 programů na 5 scénách. Ve čtyřech dnech nám účinkuje více než 4000 lidí, a to nepočítám slavnostní průvod, při kterém kyjovským náměstím projde až 3500 krojovaných,“ uvádí starosta města a prezident festivalu František Lukl. „Největším tahákem je asi samotná atmosféra slavností. Kyjov se na víkend mění v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí,“ dodává Lukl.  

Jízda králů – dědictví UNESCO

Patří určitě k nejvýraznějším atraktivitám programu. Jízda ze Skoronic u Kyjova přijíždí cvalem na kyjovské náměstí v neděli dopoledne. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovází 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prohání 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.

Záplava krojů

Kyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 4 000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů. Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé 45 obcí regionu. Tradičně se zde sejde až 3500 krojovaných.

Víno a dobroty ze Slovácka

Ve stáncích, mázhauzech i sklípcích nabídne svá vína bezmála 20 vinařství z Kyjovské vinařské oblasti. Asi 400 vzorků vín odrůdy Rulandské bílé, šedé, modré a Chardonnay z produkce profesionálních vinařství z celé České republiky mohou návštěvníci ochutnat v průběhu soboty i neděle na 13. ročníku Galerie rulandských vín.

Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec, kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu. 

Profíci na jednom jevišti - Sluk a Ondráš

Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.

Slovácký rok v Kyjově:

Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí.

ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC 2019 nabídne nevídaný Balkan Battle Live

HLUČÍN: Ne nadarmo se hudební festival ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC nazývá festivalem mimořádných projektů. O ojedinělý zážitek se postará energický balkánský souboj Balkan Battle Live, který vás roztančí a rozproudí vám krev v žilách. Mimořádnost hudebnímu svátku dodá světová premiéra Symphonic Dance Music. ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC 2019 nabídne mimo jiné i nejlepší české a slovenské kapely, jako třeba Chinaski, Lucii Bílou, Divokej Bill, Čechomor a mnoho dalších.  Festival se koná 25. – 27. července na břehu hlučínské štěrkovny. Lístky na festival jsou k dispozici online na ticketstream.cz i na místě. 

od 25.07.2019 do 27.07.2019
Autor článku: 
Táňa Nevrklová

Hlučínský Balkan Battle Live představuje malou ukázkou, jak probíhají tradiční soutěžní festivaly, které se konají po celém Balkáně. Letošní vyzyvatel, makedonská kapela Džambo Aguševi Orkestar, je považována za nejoriginálnější balkánskou dechovku současnosti, která je schopna zahrát cokoli.   Svérázným a osobitým stylem doplňují tradiční balkánskou dechovku o prvky swingu, jazzu, popu a slavnou filmovou hudbu. Tento jedinečný projekt lze zažít pouze letos poslední červencovou sobotu na břehu hlučínské štěrkovny.

Temperamentní styl hudby, který vyniká svou nespoutanou divokostí, svižností a melodičností podtrhne a zakončí sobotní večer. V letošním čtvrtém ročníku se proti sobě utkají vyzyvatel a loňský vítěz makedonská skupina Džambo Aguševi Orkestar s vynikající srbskou kapelou Bojan Krstić Orkestar. „Mezinárodní hudební bitva je opravdu mimořádná, kterou neuvidíte na běžných festivalech. V minulých ročnících jsme měli možnost vidět například nejrychlejší dechovku světa kapelu Fanfare Ciocârlia. Jedná se o nevšední projekt, kterému ale chceme dát tradici, z tohoto důvodu kapely soutěží o speciální putovní pohár z dílny hlučínského sochaře Petra Gerycha, který znázorňuje Motýla, znak našeho festivalu,“ dodává David Moravec, pořadatel festivalu.

Kdo zvítězí a získá putovní pohár, rozhodne, jak je již tradicí, samotné publikum svým intenzivním a hlasitým potleskem. „Našim soupeřem bude vynikající srbská dechovka, Bojan Krstić Orkestar, se kterými se dobře známe a respektujeme se navzájem, ale když stojíme proti sobě v hudebním souboji, nikdo nezná bratra. I když nejde o život, tak vítězství je věcí jména a cti každé kapely,“ říká loňský vítěz, Džambo Agušev, trumpetista a lídr Džambo Aguševi Orkestar.

Festival ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC není jen o nadupaném programu, ale i o pohodlí účastníků a tomu pomůžou letošní novinky. Bezhotovostní platební systém v celém areálu festivalu, který bude zajištěn pomocí čipů, na které si návštěvníci nahrají kredit. Dále pak charitativní projekt úschovna a půjčovna „Kola pro Afriku“, Silent disco, rychlovýčepy a zdarma svozové autobusy Outlet Arena Moravia (OAM), letošního partnera festivalu. „V rámci našeho partnerství budou pro všechny festivalové účastníky s platnou páskou zajištěny pravidelné svozové autobusy, které budou vyjíždět každou hodinu zdarma z areálu festivalu do OAM. Na hudební fanoušky bude u nás čekat welcome drink a dodatečné extra slevy nejen na oblečení, ale také do jídelní zóny,“ říká Šárka Kreissová, marketingová manažerka OAM.

Lístky na ŠTĚRKOVNU OPEN MUSIC 2019 koupíte online na webu ticketstream.cz, v prodeji jsou vícedenní vstupenky v hodnotě 1 109 Kč a jednodenní vstupenky za 500 Kč. Vstupenky si můžete vyzvednout přímo před vstupem do areálu nebo předem 24. července v infostánku OAM. Více informací včetně programu naleznete a na stránkách festivalu www.sterkovnamusic.com nebo na FB ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC 2019. Generálním partnerem je stavební firma STRAUB s.r.o, hlavním partnerem OUTLET ARENA MORAVIA a společnost ČEZ.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje