čtvrtek
9. dubna 2020
svátek slaví Dušan

Co se děje

Co se děje, zprávy

Česká televize na Velikonoce odvysílá pro věřící více bohoslužeb. Přidá i přímý přenos z Národního divadla

ČR: K tradičnímu velikonočnímu programu České televize přibydou o letošních svátcích bohoslužby a také výjimečný přímý přenos se sólisty baletu Národního divadla. Oblíbený benefiční pořad Pomozte dětem Česká televize odvysílá. Ale jinak a později.

od 09.04.2020 do 12.04.2020
Autor článku: 
Filip Platoš

Česká televize chce o letošních velikonočních svátcích podpořit věřící, kteří nyní nemohou do kostela. „Od čtvrtečního večerního začátku velikonočních svátků až po neděli tak pokryjeme celkem čtyři bohoslužby. Začneme na Zelený čtvrtek bohoslužbou z kostela sv. Jakuba v Brně, která připomíná Poslední večeři Páně. Na Velký pátek budeme přenášet obřady připomínající ukřižování, na Bílou sobotu velikonoční vigilii, tedy očekávání vzkříšení Ježíše Krista, a završíme to nedělní bohoslužbou, na které budeme slavit samotné zmrtvýchvstání,“ upřesňuje Patrick Diviš z tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby a dodává: „Tradičně také divákům přineseme velikonoční poselství a požehnání papeže Františka Městu a světu, takzvané Urbi et Orbi.“

Se speciálním programem, který reflektuje dnešní složitou situaci, přijde i kanál ČT art. V neděli 12. dubna od 20 hodin Česká televize přinese mimořádný přímý přenos Protančíme tím – Baletní gala, kde zatančí sólisté Národního divadla, například Mathias Deneux, Ayaka Fujii, Roger Cuadrado nebo Radka a Adam Zvonařovi. Připravena je na ČT art také řada záznamů koncertů klasické i populární hudby a divadelních her.

Tradiční rodinné pořady a pohádky nabídne o Velikonocích ČT1, včetně nového dílu Zázraků přírody. Benefiční pořad České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti Pomozte dětem, který se už přes dvacet let objevuje ve velikonočním programu, se ČT rozhodla i navzdory krizovým opatřením natočit a odvysílat, aby pomohla podpořit vybrané charitativní projekty. Jeho podoba bude však jiná, než jsou diváci zvyklí. Ve vysílání ČT by se pořad mohl objevit už na začátku května.

Pro nejmenší diváky je pak na webu Déčka připravena speciální kolekce on-line aktivit, a to ve velikonoční obdobě oblíbeného Adventního kalendáře. Učitelé a rodiče pak také mohou najít krátká vzdělávací videa k velikonočním svátkům pro své žáky a děti na webu ČT edu.

Výběr z velikonoční nabídky České televize:

čtvrtek 9. 4.   Zelený čtvrtek

 

17:30  Večerní bohoslužba Zeleného čtvrtku                   

Mše na památku Večeře Páně. Bohoslužbu celebruje farář Jan Pacner.

 

pátek 10. 4.   Velký pátek

 

10:00  Velkopáteční bohoslužba                

Přímý přenos z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 10 Strašnicích. Režie J. Rásocha

 

sobota 11. 4.  Bílá sobota

 

20:30  Velikonoční vigilie

Přímý přenos slavnosti vzkříšení Ježíše Krista z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Režie J. Rásocha

 

neděle 12. 4.  Velikonoční neděle – vzkříšení

 

10:00  Bohoslužba Církve československé husitské

Přímý přenos oslavy Božího hodu velikonočního – Vzkříšení Páně z kostela sv. Václava na Zderaze v Praze. Bohoslužbě předsedá patriarcha Tomáš Butta. Režie J. Rásocha

 

11:55  Urbi et Orbi

Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka.

 

Knihovna za zavřenými dveřmi E-knihy, chvilka poezie i setkání s osobnostmi

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Podle průzkumů profesora Trávníčka má průměrná česká čtenářská domácnost knihovnu s třemi stovkami titulů. Přesto se může stát, že v době karantén, omezeného volného pohybu osob a zavřených knihoven čtení dojde. Dostupnou pomocí je e-knihovna, která nabízí výběr z více než 1800 titulů zdarma ke stažení ve třech různých formátech pro počítače, čtečky i mobily. 

E-knihovna má tu výhodu, že je dostupná všem, její využívání není vázáno na členství v knihovně. V nabídce čtenáři najdou české i světové klasiky (Čapek, Havlíček, Shakespeare), současnou českou prózu (Viewegh, Ajvaz, Denemarková), detektivky (Škvorecký, Erben) i poezii (Rudčenková, Straka, Hruška). Každý měsíc přibývá až 20 nových titulů.

Odborné a historické tituly jsou dostupné v digitální knihovně Kramerius. Kompletní nabídku titulů, a to i těch, které jsou stále vázány autorskými právy, zpřístupňujeme pedagogům a studentům právě v těchto dnech. Přístup k článkům ze zahraničních odborných časopisů nabízí databáze EBSCO: Academic Search Complete. Kvalitní poslech hudby zaručuje databáze Naxos, výběr českého mluveného slova zase Alexander Street Press. Pro přístup ke službám stačí jediné, mít platný čtenářský průkaz, který již brzy bude možné si vyřídit také online. 

Knihovna je nejen čtení, ale také zajímavý video i audio obsah, který připravujeme ve spolupráci se stálými lektory. Nabídneme psychologické a cestovatelské přednášky, komponovaný pořad se sdružením Arnika nebo setkání se Spolkem bratří Čapků. Vybíráme i to nejlepší z archivu proběhlých akcí. K poslechu tak budou přednášky prof. Martina Hilského z cyklu Shakespeare a jeho doba, nebo přednášky odborníků z Národního ústavu duševního zdraví. Speciální pásmo přednášek se bude věnovat velikonočním svátkům.  

Literatura je zastoupena poezií, která, podobně jako píseň, v těžkých dobách zahání strach a přináší radost. Online představíme současné české básníky: Olgu Stehlíkovou, Víta Janotu, Jana Štolbu, Olgu Słowik, Josefa Straku, Vojtěcha Vacka a další… Chystáme nové příběhy do ucha, klasické i současné v podání profesionálních herců.

Stále nakupujeme a zpracováváme nové (tištěné) knihy. Z rozhodnutí zřizovatele, hl. m. Prahy, byl rozpočet na nákup knih navýšen o 10 mil. Kč, které budou vynaloženy na nákup produkce od pražských nakladatelů. Za pět milionů nakoupíme tištěné knihy, za dalších pět milionů licence k elektronickému vydání. Jedná se o cílenou pomoc nakladatelům, kteří se ocitli ve velmi nelehké situaci.

Šití roušek je téma i v knihovně. Napříč celou knihovnou šije, stříhá a materiál shání několik desítek zaměstnanců. Hlavní koordinační centrum je v pobočce Jezerka, kde je k dispozici vybavení Atelieru včetně šicích strojů. Odběrateli hotových roušek byli hlavně zaměstnanci knihovny, a dlouholeté spřátelené organizace, jako například Domov Sue Ryder v Michli.

V tuto chvíli bohužel neumíme ani odhadnout, kdy se knihovny znovu otevřou, proto jsou všechny výpůjčky automaticky prodlužovány, stejně jako splněné rezervace. Buďte s námi, jsme s vámi. Knihovnu online najdete na webu www.mlp.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/knihovna.

Ze sbírky Radka Baboráka bylo mezi hudebníky na volné noze rozděleno už 440 tisíc korun

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Autor článku: 
Silvie Marková

„V týdnu od 2. 4. do 5. 4. do 21 hodin jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu muzikantů OSVČ, mezi které bylo rozděleno 440 tisíc korun,“ říká iniciátor sbírky Radek Baborák.

V souladu s kritérii vyhlášené sbírky Donio.cz/muzikanti byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Celkem bylo zatím podpořeno 40 žadatelů. Pro všechny z nich je hlavním zdrojem příjmů koncertní či pedagogická činnost, která byla v důsledku vydaných opatření zrušena na několik měsíců dopředu. Celkové požadavky žadatelů v I. vlně se vyšplhaly na 770 tisíc korun. Všechny, na které se nedostalo, prosí organizátoři o pochopení, žádosti budou automaticky převedeny do II. týdne hodnocení.

„Věříme, že rychlá pomoc je účinná pomoc,“ upozorňuje Dana Syrová, zakladatelka Akademie uměleckého vzdělávání MenART. „Děkujeme všem dárcům za jejich velkorysou přízeň a výraz solidarity.“

Další žádosti budou vyhodnoceny 14. 4. 2020 s přihlédnutím na vybrané finanční prostředky.

Sbírku Muzikanti na volné noze vymyslel jako záchrannou platformu Radek Baborák, jakmile zaznamenal, že se mnoho jeho kolegů, skvělých interpretů klasické hudby na volné noze, dostalo do finančních potíží v souvislosti s nynějšími omezeními. Spolu se svým festivalem Horn Fest Praha a akademií MenArt založil na webu donio.cz sbírku s názvem „Podpořme společně muzikanty na volné noze“. Tu lze podpořit různými způsoby: finančně přímým darováním na donio.cz, dále sdílením povědomí o sbírce, uspořádáním streamovaného koncertu v její prospěch nebo převzetím patronátu.

Svou podporu sbírky aktivně projevil zasláním významné částky i Daniel Barenboim, který si váží umění českých hudebníků a Radek Baborák pod jeho vedením vystupoval coby sólista jak s Berlínskými, tak i s Vídeňskými filharmoniky.

O pomoc mohou žádat umělci, kteří se věnují hudbě na profesionální úrovni a mají odpovídající hudební vzdělání. Stačí jen vyplnit žádost na webu www.muzikantivolnanoha.cz V kritériích budou upřednostněni samoživitelé, živitelé rodin a aktivní hudebníci, kteří nemají stálý pracovní poměr větší než 0,5 úvazku. V závislosti na výši vybraných prostředků bude možné jednorázově požádat o dvě úrovně podpory. Prostředky budou rozdělovány z transparentního účtu s číslem: 2001790613/2010.

Podporu sbírce vyjádřili David Mareček, generální ředitel České filharmonie, Daniel Sobotka, ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Roman Bělor, ředitel MHF Pražské jaro, Jan Pikna, ředitel NF Smetanova Litomyšl, Jan Simon, ředitel MHF Dvořákova Praha, Ludvík Bohman, ředitel Intergram, Jiří Kejval, podnikatel a předseda Český olympijský výbor, Oldřich Smola, ředitel Nadace Život umělce. Z dirigentských řad pak například taková jména jako Jakub Hrůša, Tomáš Netopil nebo Tomáš Brauner, Emmanule Villaume, Smejon Byčkov, Jan Kučera a další.  Z organizací např. Intergram, Český olympijský výbor nebo Nadace Život umělce. „Neustále se každým dnem připojují další významní podporovatelé, kteří si uvědomují vážnost situace,“ říká Radek Baborák. Jejich kompletní seznam bude pravidelně aktualizován na stránkách donio.cz a www.muzikantivolnanoha.cz. Sbírka běží pod záštitou radní pro kulturu hlavního města Prahy Hany Třeštíkové.

Na podporu aktivit Muzikantů na volné noze vzniklo i toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=HinMkGmODsA&t=47s

 

Webová adresa sbírky: www.donio.cz/muzikanti

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností, jako jsou Daniel Barenboim, Simon Rattle, Vladimír Ashkenazy, Naame Järvi či Seidži Ozawa. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v sezonách 2003—2010 též v Berlínské filharmonii. Sólově vystoupil s řadou prestižních těles, např. s Bamberskými symfoniky, Petrohradskou či Moskevskou filharmonií, Londýnskou královskou filharmonií, Tonkünstler Orchestra Vídeň, Mozarteem Salzburg či Filharmonií Arthura Rubinsteina v Lodži. Jeho vstup mezi dirigující sólisty iniciovali hráči Mito Chamber Orchestra, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seidžiho Ozawy na evropském turné orchestru. V současné době působí Radek Baborák v Mito Chamber Orchestra jako Ozawův asistent a je hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra. Je zakladatelem festivalu Horn Fest Praha.

Více na www.baborak.com

 

Horn Fest Praha

Horn Fest Praha vznikl z iniciativy českého hornisty Radka Baboráka, který by tímto krokem rád přispěl k zachování více než 300leté tradice české hornové hry. Spojujícím prvkem celého festivalu je proto právě lesní roh. V rámci festivalu Horn Fest Praha mohou posluchači vyslechnout různé polohy tohoto nástroje podpořené rozmanitým nástrojovým obsazením a žánrově i dobově velmi pestrým programem. Budou se moci sami přesvědčit, že lesní roh není jen nástrojem loveckým, ale především nástrojem melodickým s nekonečným množstvím barevných škál, jenž se skvěle pojí jak s nástroji dechovými, tak i se smyčci!

Více na www.hornfestpraha.cz

MenART
Akademie MenART, která je jednou ze dvou hlavních aktivit Nadačního fondu Magdaleny Kožené, je unikátním ročním stipendijním programem mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Nyní probíhá II. úspěšný ročník, kterého se účastní 142 stipendistů. Stipendijní akademie propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů. MenART tak zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem. Více na

 

Seniorům v Třinci zpříjemní Velikonoce ručně vyrobenými přáními

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Autor článku: 
Jan Delong

„Byl to momentální nápad, který nám přišel smysluplný. Bylo moc hezké sledovat, jak se do tvoření zapojily celé generace nebo rodiny, od dětí až po dospělé. Někteří nám pak předávali přání se slovy, jsme rádi, že i my jsme mohli nějak pomoci, když neumíme šít roušky, vyrobili jsme alespoň přáníčka,“ říká koordinátorka Senior Pointu, Miroslava Vápeníková.

Přání se budou distribuovat během středy především díky organizacím, které se seniorům věnují: Klubu seniorů Třinec, organizaci ADRA, Medica Třinec, třinecké Charitě, Domově důchodců v Třinci a už zmiňovanému Senior Pointu, který funguje pod Knihovnou Třinec. Speciální poděkování knihovníci posílají organizaci Medica Třinec. Pomocí jejich ozonátoru byla přání vydezinfikována a ošetřena tak, aby byla bezpečná.

Fungování Senior Pointu bylo v letošním roce podpořeno dotací Moravskoslezského kraje.

http://knihovnatrinec.cz/, http://info-trinec.cz/http://www.galerietrinec.cz/ 

Beze stínů / Without shadows“ – Jaroslav Papoušek (1929-1995)

ČR-PRAHA: Galerie kritiků, Adria nabízí možnost virtuální prohlídky výstavy Beze stínů / Without Shadows - Jaroslava Papouška (1929-1995) na svém facebooku v rámci  uvedeného odkazu: https://www.facebook.com/jaroslavpapousek.cz/videos/3109937062403557/

Autor článku: 
Vlasta Čiháková Noshiro, kurátorka Galerie kritiků, Adria

Zároveň pořadatelé upozorňují, že plánovaná dubnová výstava Obrazy z ráje - Ateliéru kresby AVU (kurátorský výběr Jiřího Petrboka a Martina Gerboce) se posouvá do termínu, který bude dodatečně oznámen a běžný provoz galerie míní obnovit - pokud to situace dovolí -  květnovou výstavou Pohyblivý obraz ve městě (Edita Pattová a Lucie Svobodová).

 

Jaroslav Papoušek (1929-1995) je známý jako filmař, scénárista a spolupracovník Miloše Formana či Ivana Passera, ale málokdo ví, že vystudoval také AVU a pracoval dlouhodobě jako malíř, sochař a karikaturista. Výstava představí především jeho abstraktní obrazy s jedinečnou světelně barevnou atmosférou a figurálními náznaky, dále jeho vynikající karikatury, vytvořené úspornou lineární kresbou. Obrazovou tvorbu umělce doplňují ještě ukázky drobných prostorových plastik. K sochařině se Papoušek vrátil až po svém „filmovém období“, ale i tyto jeho sošky prozrazují mimořádný cit pro formu v precizním provedení.

Narodil se ve velkém Bočkově na Podkarpatské Rusi. Na přelomu 40. a 50. let 20. století vystudoval sochařství na AVU (prof. Karel Pokorný a Jan Lauda). Pracoval dlouho na volné noze jako sochař, malíř a karikaturista. Pak v roce 1963 napsal novelu Černý Petr, která zaujala režiséra Miloše Formana natolik, že společně vytvořili scénář a začala jejich několikaletá spolupráce na filmech Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko aj., jež skončila až režisérovým odchodem do USA. Papoušek pak točil dál filmy samostatně (např. Nejkrásnější věk, Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka, Cesta kolem mé hlavy aj.), téměř celý život však také maloval. S velkým soustředěním se věnoval malbě zvláště od konce 70. let, kdy ho zaskočily zdravotní potíže a byl nucen pracovat v klidu. Od 80. let byly jeho obrazy vystaveny v různých pražských i mimopražských galeriích, jsou také obsaženy v mnoha soukromých sbírkách v USA, Francii, Švédsku a Japonsku. Dosud však nikdo řádně nezhodnotil jeho karikatury slavných osobností, vyjádřených jak kresbou tužkou či tuší, tak i olejomalbou, dobře doplňující světelně barevnou atmosféru umělcových zátiší a krajin. K  jedinečnému pojetí svých obrazů se sám malíř vyjádřil s humornou nadsázkou následovně: "V malbě se cítím být jako slaboproudý elektrikář, protože se starám o světlo a teplo. Obrázky, které maluju, jsou beze stínů, stejně jako lampy nebo topení. Když se ale takový obrázek pověsí na zeď, měl by svítit a hřát. To je jeho smysl a proto tam nemají stíny co dělat. Na světě je hezky a já se to snažím ve svých obrazech dávat najevo."

Ve skutečnosti se jedná o téměř pointilistické vyjádření krajinného či předmětného námětu v obrazech i akvarelech, připomínajících poněkud styl Williama Turnera, jenž miloval jiskřivé efekty slunečních paprsků, pronikajících oparem mlhy a zabýval se intenzivně zachycováním proměn barev a světla v přírodě, takže býval nazýván „malířem světla“. Rovněž používal techniku čistých barevných skvrn, jimiž zobrazoval své pocity a nálady přírody s bezprostředností abstraktního umělce. Papoušek však může být srovnáván i se zduchovnělým pojetím malby našeho Jana Zrzavého, zvláště z jeho posledního tvůrčího období, kdy  krajinomalby či zátiší, vynikající skladebnou čistotou a magickou radiací světla, charakterizoval Vincenc Kramář „spíše zhmotněním duševních stavů než krajinami“. Zrzavý obdivoval impresionisty, zvláště Antonína Slavíčka, a svým osobitým stylem usiloval o vyjádření vztahu svých vnitřních představ a snových účinků reality v úsilí zachytit kouzlo a náladu jednoho okamžiku pomocí barevných skvrn, jakožto světelného a atmosférického odrazu světla v přírodě. U Papouška se tento zájem zaměřil na poetické nálady především jihočeské krajiny, na lesy, paseky, vesnice a rybníky, v jejichž prostředí ke sklonku života žil a pracoval. Nepřekročil práh snové představivosti až k nadreálnému vyjádření, zůstal věrný skutečnostní přírodě, avšak jeho zduchovnělá koncepce malby „beze stínů“ vyniká vzácně integrovaným stylem, jenž jej řadí mezi osobnosti malířů par excellence.

 

 

Všichni jsme Romové aneb gala „Z obýváku do obýváku“

ČR: Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 se uskuteční už pošesté v režii Ara Art. Asi ale tušíte, že tentokrát nedokážeme zařídit, aby proběhly v termínu, který je jim určen – tedy 8. dubna a v několika dnech okolo. Kdo nás ale zná, ten ví, že se tak snadno nevzdáváme...

08.04.2020
19:00
Autor článku: 
Lucie Nemešová/ika

Nesmíříme se jen tak s tím, že bychom na začátku dubna byli bez vás a vy bez nás. Proto jsme naplánovali oslavy Mezinárodního dne Romů tak, abychom si je všichni mohli užít z bezpečí svých domovů. Ve středu 8. dubna v 19 hodin večer vás tedy zveme do vašich obývacích pokojů, kuchyní, nebo kamkoli, kde máte obrazovku počítače s připojením k internetu. Na facebookové stránce Ara Art narazíte na živé vysílání a společně s námi oslavíte náš Den u galavečera, který jsme nazvali „Z obýváku do obýváku“.

Ano, přátelé, budete spolu s námi svědky první experimentální oslavy Mezinárodního dne Romů. Z moderátorského stanoviště v mém bytě se budeme živě přepojovat do obýváků, kuchyní, či prostě domácností našich hostů – umělců, muzikantů a dalších romských osobností - ne jenom těch, které žijí v Čechách!

Dávno před tím, než jsme věděli, co naši společnost a celý svět čeká, jsme za téma letošních Oslav zvolili prohlášení „Všichni jsme Romové“. Chtěli jsme tak poukázat na nutnost solidarity, vzájemnosti, pochopení a potřebu hledání cest ke sjednocení i ve chvílích, kdy to není jednoduché. Nečekaná situace, do níž jsme se dostali, nám v tomto ohledu takzvaně hraje do karet. Právě teď, více než kdy jindy, pociťujeme, že jsme všichni na jedné lodi, že jsme v tom všichni spolu, a že společně čelíme ohrožení, které nezná barvy pleti, původ, ani míru bohatství. A jedině společně to také můžeme zvládnout. Berme to jako příležitost naučit se vše, co nám tento výjimečný stav věcí nabízí.

Co vám tedy můžeme slíbit stran nadcházejících Oslav? Že uděláme maximum pro to, abychom si společně užili spoustu zábavy a důstojně oslavili Den Romů.

Co naopak slíbit nemůžeme? Technickou dokonalost vysílání, bezchybný přenos, nebo bezchybnost našeho improvizovaného scénáře. Spoléháme se ale na vaši velkorysost, schovívavost a vůli být spolu i přes to, že to zrovna teď situace neumožňuje.

A na závěr ještě jedno ujištění: O skutečné živé oslavy našeho Dne samozřejmě nepřijdeme. Díky spolupráci s divadlem Archa a díky ochotě jeho zaměstnanců jsme už teď rezervovali podzimní termín, na nějž živé Oslavy přesouváme – bude to 5. listopadu. Kdo z vás uhádne, proč jsme vybrali právě toto datum, napište nám to jako soukromou zprávu na Facebooku. V rámci on-line galavečera „Z obýváku do obýváku“ vylosujeme ze správných odpovědí jednu, jejíž autor získá vstupenky zdarma na podzimní Gala – Live pro sebe a celou svou rodinu. 

Romale, zůstaňte zdraví a nezapomeňte: Ve středu 8. dubna ve 19 hod jsme s vámi. A VY BUĎTE S NÁMI

www.araart.cz/mdr2020/

www.facebook.com/araart.cz/

Prohlášení zástupců české hudební scény

ČR: Pandemie koronaviru zasáhla výdělečný potenciál a obchodní vyhlídky hudebních společností a umělců napříč hudebním průmyslem. Pořadatelé koncertů, provozovatelé míst pro živá vystoupení a hudebníci v reakci na krizi, která si dle odborníků na zdravotnictví vyžádá několik měsíců k překonání, vyzývají politiky k přijetí důležitých opatření. Až krize pomine, živé hudební produkce budou patřit k posledním, kde bude provoz znovu obnovený, a k úplnému zotavení živého umění budou potřebné další roky.

Autor článku: 
Libor Galia

V těchto zoufalých časech můžeme dle rostoucího zájmu o hudební produkci v digitálním prostředí vidět, jak moc je hudba pro širokou veřejnost důležitá. Přitom nejohroženější je paradoxně právě sektor hudby, který především v oblasti soudobé či alternativní hudby žil od roku 1989 prakticky bez jakékoli veřejné podpory a nyní je naprosto paralyzován.

Hudební scéna je ekosystém, v němž všichni zúčastnění hrají klíčovou roli, a pokud by jediný vypadl, způsobilo by to dlouhodobé problémy nejen celému hudebnímu odvětví. Hudební festivaly často přilákají velké množství návštěvníků do regionů, z čehož profitují i navazující služby jako hotely, penziony, pohostinství a další. Po majitelích restaurací, provozoven služeb a ubytovacích zařízení jsou jednou z nejzasaženějších skupin autoři, umělci, místa pro živá vystoupení a navazující profese, jako jsou promotéři, manažeři, technici světla a zvuku, poskytovatelé služeb, agentury a další. Bez solidárního přístupu a především rychlé a cílené pomoci ze strany státu má hudební ekosystém velmi malou šanci na přežití.

Během posledních týdnů vznikla pracovní skupina zástupců české hudební scény (BACH, ČAF, ČHR, DILIA, FESTAS, IDU/SoundCzech, INTERGRAM, MMF, OSA, PNHSKH, SAI), která společně hledá cestu, jak co nejefektivněji pomoci hudebnímu sektoru během koronavirové krize a zejména po ní. Na základě informací od dotčených jedinců a subjektů připravujeme návrh rychlé a koncepční pomoci, který bude v nejbližší době předložen vládě.

Seznam zúčastněných: 

Brněnská asociace klubové hudby (BACH)

Česká asociace festivalů (ČAF)

Česká hudební rada (ČHR)

DILIA
Festivalová asociace (FESTAS)

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) / SoundCzech

INTERGRAM
Music managers forum (MMF)

Ochranný svaz autorský (OSA)

Platforma nezávislých hudebníků a souborů klasické hudby (PNHSKH)

Svaz autorů a interpretů (SAI)                                                                    

(pokračuje na další straně)

Návrhy efektivních a koncepčních řešení pomoci hudebnímu sektoru:

 1.  Rychlá a efektivní řešení
 1. bezúročné úvěry COVID výhradně pro kulturní sektor (dle inspirace německými a švýcarskými opatřeními – půjčka 500 000 Euro, 0 % navýšení a 2 roky splácení – zavést podobný krok v ČR s maximálním navýšením 2 %), roční odklad splátek a následně splatnost 4 roky, bez požadavku na dodatečné zajištění (např. ručení společníkem/jednatelem společnosti),
 2. pokud je stát, státní organizace nebo územní samospráva věřitelem, ať posečká s placením nájmu a obdobných závazků,
 3. ponechat přidělené granty i v případě, kdy se projekt neuskutečnil v plném rozsahu,
 4. připravit mimořádnou dotaci pro autory a výkonné umělce (pro rychlou a cílenou pomoc lze využít infrastruktury kolektivních správců, kteří mají rozsáhlou databázi autorů a umělců),
 5. nechť stát kompenzuje podnikatelům v kultuře škodu způsobenou zákazem koncertní a jiné veřejné činnosti a úředním uzavřením provozoven (OSVČ technických profesí, hudební kluby, hudební agentury, pořadatelé koncertů a hudební festivaly, nakladatelé a vydavatelé).
 1. Koncepční řešení s účinky v krátkodobém horizontu
 1. v rámci novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání zavést kvóty českého hudebního a audiovizuálního repertoáru v lokálních médiích (při citlivém a správném zavedení kvót by se vytvořil prostor pro novou hudební tvorbu v éteru, která dnes prakticky nedostává žádný prostor. V rámci kolektivní správy by se výnosy z autorských práv přerozdělily ve prospěch tuzemských autorů a umělců. Pozitivním efektem by byla větší hudební pluralita, kvalita nové tvorby díky větší návratnosti finančních prostředků, a celkově větší zájem o českou hudbu); opatření je v souladu s právem EU a ústavním pořádkem a obdobná opatření existují v řadě členských států (Slovensko, Francie ad.),
 2. trvalé odložení povinnosti zavedení EET pro kulturní sektor, nebo odložení alespoň o dva roky,
 3. v rámci udržitelnosti živé kultury navrhujeme finanční podporu streamingu a umožnění individuálních výjimek pro přeshraniční výměnu u klíčových pracovníků,
 4. navýšit možnost flexibilního zaměstnávání na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr na 1000+ hodin ročně a zvýšit hranici, od které se platí z dohod odvody (z nynějších 10 000 Kč na 20 000 Kč),
 5. snížit sazbu DPH na vstupenkách na 0 % (nikoli jako osvobozené plnění, tj. se zachováním možnosti plného odpočtu na vstupu) do konce roku 2023 a následně navýšení na úroveň 10 % (průměr Evropské unie).

Zdroj: SoundCzech / Institut umění – Divadelní ústav

Otevíráme archiv! Každý týden nový záznam inscenace Komorní scéna Aréna

OSTRAVA: Komorní scéna Aréna otevírá archiv! „Říkali jsme si, že když už jsme všichni zavření doma, co společně oživit nějaké vzpomínky,“ komentuje ředitel divadla Jakub Tichý rozhodnutí uměleckého vedení Komorní scény Aréna zpřístupnit veřejnosti videozáznamy z představení. Divadlo tak bude každý týden odemykat nový odkaz na záznam jedné z inscenací. Začínáme v pondělí 6. dubna v 18.30 legendární Brenpartijí.

Autor článku: 
Michaela davidová

Přístup k záznamům bude zcela zdarma. Pro diváky, kteří by však rádi podpořili svoje divadlo jsme připravili nové Vstupenky na doma za symbolickou cenu 50 Kč. Ty si v našem prodejním systému mohou diváci koupit k domácímu promítání.

Věříme, že přístup do archivu ocení nejen fanoušci divadla Komorní scéna Aréna, ale také pedagogové nebo studenti.

Moravská filharmonie: online Velikonoční koncert bude ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým

ČR-OLOMOUCKÝ KRAJ: Mimořádný Velikonoční koncert bude Moravská filharmonie živě přenášet z Arcibiskupského paláce. Připravuje ho ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým v rámci projektu Paschalia Olomucensia. Příběh Ježíše Krista připomene kantátou Stabat Mater od italského barokního skladatele G. B. Pergolesiho komorní soubor Gaudio kvartet, sólové pěvecké party zazní v podání A. M. Líňové a B. K. Juráňové.

08.04.2020
19:00
Autor článku: 
Andrea Pitronová

Olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner koncert uvede velikonočním poselstvím.  V době, kdy křesťané nemohou společně slavit velikonoční liturgii, tak může Pergolesiho nejslavnější duchovní dílo, které líčí bolest Panny Marie pod Kristovým křížem, doplnit prožití letošních Velikonoc. Živý přenos Velikonočního koncertu ze Slavnostního sálu olomoucké arcibiskupské rezidence bude k vidění na webu a facebooku Moravské filharmonie ve středu 8. dubna od 19 h.

„Jsme velmi rádi, že můžeme našim posluchačům v současné složité situaci přece jen nabídnout koncert k tomuto nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „věřím, že se nám výběrem skladby i jedinečností prostor, ve kterých bude předvedena, podaří s našimi posluchači a příznivci Velikonoce důstojně oslavit.“

Moravská filharmonie se tímto koncertem také připojuje ke Sbírce pro Česko organizované Charitou ČR. Sbírka pro Česko je určena na přímou finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění COVID-19 a s tím spojenými vládními opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Vybrané peníze budou použity na přímou pomoc lidem v nouzi, v kritické životní situaci, dětem a matkám s dětmi, těžce nemocným, lidem bez domova a bez přístřeší, opuštěným nebo starým lidem, kteří se v této výjimečné situaci ocitli v tísni.

Více informací o Gaudio kvartetu

Gaudio kvartet tvoří zčásti členové Moravské filharmonie Olomouc a zčásti externí hráči. Historie tohoto souboru sahá do roku 2018 a jak vyplývá i z jeho názvu, hraje především pro radost (GAUDIO = latinsky radost) a z lásky k hudbě. Za dobu své existence soubor vystupoval na mnoha vánočních a adventních koncertech, věnuje se i beneficím. Ke spoluúčinkování často zve také další umělce, s některými pak spolupracuje pravidelně. Gaudio kvartet hraje ve složení Lenka Černínová (1. housle), Jana Spáčilová ( 2. housle), Monika Pospíšilová (viola) a Kristýna Dvořáková (violoncello).

 

 

Více informací o Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Slavnostní sál (Slavnostní dvorana) byl opatřen bohatou štukovou výzdobou po požáru v roce 1904. Obnovu sálu realizovala přední štukatérská firma olomouckého sochaře, štukatéra a medailéra Josefa Hladíka. V čele sálu se ve štukovém rámu nachází obraz představující olomouckého arcibiskupa a kardinála Rudolfa Jana Habsburského (1819-1831), který se zasloužil o rozvoj kultury a vzdělanosti v Olomouci (obnovení olomoucké univerzity, vybudování městského divadla, zřízení městských sadů, založení dnešních Vítkovických železáren). Pohřbený je v kapucínské hrobce ve Vídni, srdce však je uloženo v dómské kryptě v Olomouci. Kardinál Rudolf Jan miloval hudbu, od dětství hrál na piano a komponoval. Byl žákem a později mecenášem slavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. V arcibiskupské rezidenci zavedl pravidelné koncerty pro veřejnost.

Roman Zach se zamiloval do Indonésie. Diváky provede novým cestopisným seriálem Hledání ztracených světů

ČR: Herec Roman Zach, známý z divadla i televizních seriálů, opustil bezpečí civilizace a vydal se na objevitelskou výpravu na jižní indonéské ostrovy. Splnění jeho cestovatelského snu je zaznamenáno v šesti dílech nového seriálu Hledání ztracených světů. Tvůrci nezachytili jen turisty vyhledávaná místa, ale naopak se pokusili o objevování méně známých destinací a zachycení běžného života. Kromě exotické přírody a kultury se vydali i po stopách začátku civilizace. První díl uvede ČT2 ve středu 8. dubna ve 21.25 hodin.

Autor článku: 
Karolína Blínková

„Hned od počátku cesty po Indonésii a ponejvíc směrem dál na východ od Jávy jsme spolu s režisérem Jirkou Novákem chtěli koupit jakýkoliv pozemek, abychom si ztloukli alespoň jednoduchou dřevěnou boudu a mohli se v budoucnu vracet. Teď v březnu, přesně rok po našem natáčení, jsem do Indonésie chtěl vzít celou svoji rodinu. Virus nás ale zastavil. Vezmu je tam až to půjde, abych jim ukázal a sám zase zažil, jak může tolik lidi a tolik náboženství žít pod jednou střechou. Několik tisíc ostrovů a ostrůvků a rozdílných kultur, které spojuje neskutečný optimismus a tolerance,“ říká průvodce pořadem Roman Zach, který si při natáčení vyzkoušel práci v barvířské dílně i na čajové plantáži. Poznal, jak se žije s varany, zúčastnil se tradičních oslav lovců lebek a zatančil si rituální tanec.

Šest provázaných epizod a šest tisíc kilometrů po ostrovech Jáva, Bali, Lombok, Komodo, Flores a Alor skýtá rozsáhlý prostor pro skutečné poznání jižní části Indonésie. Nedílnou součástí nového cestopisu jsou i dobrodružné zážitky při samotném cestování, obzvláště v odlehlejších částech země. „Rozhodli jsme se pro ostrovní zemi, která nabízí neuvěřitelnou pestrost a takřka nekonečné množství témat. Bez nadsázky lze říci, že každý z ostrovů ukáže jiný typ přírody a především zvyků, tradic, kultur a způsobů života. Zároveň jde o zemi, kde stále přetrvávají tradiční hodnoty, což je pro tápající Evropany, kteří se potýkají se ztrátou identity, velmi přitažlivé téma,“ vysvětluje režisér Jiří Diarmaid Novák a dodává: „Právě hledání ztracených hodnot a tradičního způsobu života je také hlavním motivem celého cyklu. Vedle cestopisného vyprávění podnikáme i jakousi symbolickou cestu ke kořenům civilizace a prostřednictvím putování hledáme cestu k sobě samým, pátráme po odpovědích, které moderní a do značné míry zmatená západní civilizace stále častěji hledá.“

scénář a režie: Jiří Diarmaid Novák // dramaturgie: Bára Kopecká // kamera: Vojtěch Vančura // výkonný producent: Roman Blaas // kreativní producentka: Martina Šantavá // průvodce pořadem: Roman Zach

 

Upoutávku k novému cyklu naleznete pod tímto odkazem: https://we.tl/t-BRM8kOYkEG

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje