pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Haptické modely pro nevidomé tvoří na Jihočeské universitě
© Kopie obrázku z prezentace Zuzany Duchové



Rokování o sakrálních památkách symbolicky na Vyšehradě

PRAHA:  V polovině listopadu uspořádala společnost Omnia již čtvrtý ročník mezinárodní česko-německé konference SACRUM 2019 o sakrálních památkách v dnešním světě. Část referátů byla zaměřena na obnovu památek s účastí německých sponzorů. Přednášející mj. konstatovali, že vzniká spontánní vlna občanských iniciativ, které se zaměřují na využití sakrálního fondu, a současně na jeho opravy od nejmenších památek až po velké objekty.

Autor článku: 
Milan Turek

Mezi dvaceti prezentovanými referáty zaujal české účastníky přehled architektky Hany Šnajdrové, týkající se financování památek ze šesti různých fondů ministerstva kultury. Jedná se o finanční dotace na obnovu a restaurování architektonických památek na základě požadavků samospráv. Od roku 1995 bylo poskytnuto téměř sedm miliard korun na nejrůznější památky v celé republice, přičemž nelze přesně stanovit, jaká byla podpora sakrálních nebo jiných památek. Podle názoru autorky mají samosprávy dostatek možností, které ale zůstávají nevyužity.

Luděk Písařík uvedl zajímavé příklady restaurování sakrálních staveb v majetku Českých lesů, jejichž obnova je podpořena z finančních prostředků Českých lesů.

V obci Libavá, vzniklé v bývalém vojenském prostoru, se naopak obyvatelé, zčásti původní starousedlíci, s podporou ministerstva obrany ujali prací sami.

Referáty zástupců institucí z Německa se soustředily na pomoc obnovy památek obcí, kde žily předválečné generace. Uváděli zájem občanů Německa o pomoc při opravách kostelů, hřbitovů, ale i menších památek.

S neobvyklým přístupem k využití sakrálních památek vystoupila na konferenci mladá badatelka z Pedagogické fakulty Jihočeské University Zuzana Duchková. Se svými studenty oboru výtvarné výchovy vytváří haptické modely maleb a architektonických prvků pro nevidomé a slabozraké v klášterním kostele obětování Panny Marie. Tělesně postižení návštěvníci tak mají možnost ohmatat si na malém předmětu konkrétní stavbu nebo památku.

Průběh konference byl velmi inspirativní. Pořádající společnost Omnia přijímá návrhy objektů k restaurování. Blízkost vyšehradské baziliky a nádherného okolí hradu jako by dovytvářely krásnou předvánoční náladu a tím také i ovzduší sbližování přes historicky obtížná období. Konferenci řídili za německou část Zuzana Fingerová a za spolek Omnia Jakub Děd.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024