neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
© www.npu.czRok 2019 na zámku v Litomyšli

LITOMYŠL: V roce 2019 se veškerá pozornost zámku v Litomyšli (a jeho partnerů) bude obracet k 20. výročí zapsání zámeckého areálu v Litomyšli do seznamu světového dědictví UNESCO. Dne 4. 12. 1999 byl zámek v Litomyšli, a budovy k němu patřící, zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO jako příklad vzácné ukázky úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí.

Autor článku: 
luk

A okolo renesance se budou točit oslavy na zámku v Litomyšli. Od 6. 4. 2019 mohou návštěvníci v renesančních sálech v přízemí zámku, které jsou i bezbariérově přístupné, navštívit až do Velikonoc květinovou výstavu Múzy mezi květinami. Tématem budou antické múzy a antiku oslavující styly jako je právě renesance, nebo klasicismus, typický pro interiéry zámku v Litomyšli.
V přípravě je letní výstava renesančního odívání. Hradozámecká noc 31. 8. 2019 představí renesanční hudbu a tance.

7. 9. 2019 se uskuteční na zámku národní zahájení Dnů evropského dědictví a s ním spojená Italská slavnost (k oslavě Itálie coby kolébky renesance). A řada dalších drobných akcí, například 2. vydání knihy Sgrafita zámku v Litomyšli, takže renesance bude pojítkem řady kulturních akcí a slavností. Nicméně takové výročí stojí za pořádnou oslavu.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Nezadržitelně se nám blíží doba letních dovolených s ní i plánování výletů za zábavou a poznáním. Vydejme se třeba na Táborsko. Okres Tábor se rozkládá v severní části Jihočeského kraje, jeho pomyslnou osu tvoří řeka Lužnice, která si zachovává svůj původní ráz. Lužnice i do ní přitékající Nežárka jsou velmi oblíbené dopravní tepny vodáků, kteří zde během horkých letních dnů brázdí hladiny svými kajaky a loďkami.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Ostatní, Památky
Co se děje
13.06.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Porota unikátního srovnávacího průzkumu Místo pro život 2019 udělila Královéhradeckému kraji první místo. Tento projekt vyhodnocuje životní podmínky v jednotlivých krajích a snaží se upozorňovat na nejlepší regiony České republiky. Kraj získal prvenství už loni.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.06.2019

PRAHA: Druhý cyklus klavírních recitálů s poetickým názvem Hybatelé rezonance přinese od září 2019 do května 2020 opět čtyři mimořádné koncerty v nádherném sále pražského Anežského kláštera. K nástroji C. Bechstein D282 s dokonale mistrovským zvukem usednou tentokrát Marek Kozák, Najponk, Miroslav Sekera a Karel Košárek. Cyklus se stal nástupcem dvouletého cyklu Saleema Ashkara Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát, přičemž o úspěch prvních „hybatelů“ se zasloužili Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš a Ivo Kahánek.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Živé umění
Co se děje
14.06.2019

LIBERECKÝ KRAJ: Částkou 300 tisíc korun přispěl Liberecký kraj na obnovu památkově chráněného domu v Novém Boru, jenž se stane sídlem sklářské společnosti Lasvit. Slavnostní otevření nového ústředí firmy se uskuteční 24. června 2019.

Liberecký kraj
Granty, Památky
Co se děje
11.06.2019