čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
© www.npu.czRok 2019 na zámku v Litomyšli

LITOMYŠL: V roce 2019 se veškerá pozornost zámku v Litomyšli (a jeho partnerů) bude obracet k 20. výročí zapsání zámeckého areálu v Litomyšli do seznamu světového dědictví UNESCO. Dne 4. 12. 1999 byl zámek v Litomyšli, a budovy k němu patřící, zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO jako příklad vzácné ukázky úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí.

Autor článku: 
luk

A okolo renesance se budou točit oslavy na zámku v Litomyšli. Od 6. 4. 2019 mohou návštěvníci v renesančních sálech v přízemí zámku, které jsou i bezbariérově přístupné, navštívit až do Velikonoc květinovou výstavu Múzy mezi květinami. Tématem budou antické múzy a antiku oslavující styly jako je právě renesance, nebo klasicismus, typický pro interiéry zámku v Litomyšli.
V přípravě je letní výstava renesančního odívání. Hradozámecká noc 31. 8. 2019 představí renesanční hudbu a tance.

7. 9. 2019 se uskuteční na zámku národní zahájení Dnů evropského dědictví a s ním spojená Italská slavnost (k oslavě Itálie coby kolébky renesance). A řada dalších drobných akcí, například 2. vydání knihy Sgrafita zámku v Litomyšli, takže renesance bude pojítkem řady kulturních akcí a slavností. Nicméně takové výročí stojí za pořádnou oslavu.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRAJ VYSOČINA: Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Památky
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019