neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Eva Jiřičná
© Matěj SlavikRetrospektivní výstava tvorby Evy Jiřičné v DOXu

PRAHA: Eva Jiřičná patří k předním osobnostem světové architektury. U příležitosti jejího životního jubilea připravilo Centrum současného umění DOX ve spolupráci se studiem AI DESIGN rozsáhlou výstavu mapující průřez její profesní dráhou od 60. let do současnosti.  Výstava bude k vidění do 12. srpna 2019.

od 22.03.2019 do 12.08.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava s názvem JIŘIČNÁ představuje formou multimediální instalace tvorbu Evy Jiřičné – jedné z významných osobností světové architektury a také jedné z nemnoha žen, které uspěly v této donedávna ryze mužské profesi.

 

Expozice nabídne ukázky originální projektové dokumentace i architektonické modely řady významných realizací Evy Jiřičné. Těžištěm výstavy je monumentální skleněné schodiště vytvořené v roce 1994 pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David. Po uzavření pobočky na jaře roku 1998 bylo schodiště demontováno a díky osobní iniciativě pana Jiřího Kejvala převezeno do České republiky.  Po více než 20 letech bylo nyní zrestaurováno speciálně pro účely výstavy v Centru DOX.

 

Architektka Eva Jiřičná je spojována především s tzv. high-tech školou, ale v její tvorbě nalezneme také ozvěny organické či minimalistické architektury. Je pro ni příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu, a především soulad mezi formou a funkcí. Díky svému technickému i výtvarnému vzdělání ve svém díle uplatňuje výtvarné i exaktní myšlení, což je pro architekturu ideální kombinace.
 

Eva Jiřičná absolvovala obor architektura na ČVUT a v letech 1964–1967 postgraduální studium na pražské AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Ten ji ovlivnil především svým požadavkem na hluboké chápání projektů a jejich jasnost a jednoduchost. „Můžu začít jenom tehdy, když věci naprosto rozumím a když vím, co od ní očekávat. Chci, aby byl základ návrhu tak jednoduchý, jak jen může být,“ říká Eva Jiřičná.

 

Po emigraci do Anglie v roce 1968 pracovala Eva Jiřičná pro architektonické oddělení Rady Velkého Londýna a podílela se na projektech sociálního bydlení. Později se zapojila do inovačního rozvoje anglických měst – s významnou architektonickou kanceláří Louise de Soissonse spolupracovala
v 70. letech na projektu nového přístavu v Brightonu, který se stal laboratoří tehdy vznikající high-tech školy. Společně s architektem Janem Kaplickým, jehož tvorbu představilo Centrum DOX v rámci samostatné výstavy v roce 2010, spolupracovala na návrhu slavného obchodního domu Harrods.

 

Schopnost Evy Jiřičné vytvářet fascinující světy interiérů, které citlivě reagují na představivost lidí, ocenil také architekt Richard Rogers (mj. autor slavného pařížského Centre Pompidou), který ji na přelomu 70. a 80. let přizval ke spolupráci na realizaci sídla londýnské pojišťovny Lloyds. V té době se jednalo o nejprogresivnější projekt londýnské City představující smělý eruptivní tvar z oceli, skla a betonu.

 

Později začala Eva Jiřičná své zkušenosti uplatňovat ve vlastních projektech, v nichž sbližovala dvě výrazně odlišné sféry – interiérový design a architekturu. Všeobecnou známost jí přinesly zejména interiéry módních obchodů a butiků v Londýně, New Yorku, Paříži, Los Angeles, San Francisku a dalších světových metropolích. Proslavila ji mimo jiné její sofistikovaná schodiště, v nichž jako první uplatnila sklo jako konstrukční element a zároveň je povýšila na sochařská díla.

 

V Londýně založila v roce 1984 architektonické studio Eva Jiricna Architects a v roce 1999 v Praze spolu s Ing. Arch. Petrem Vágnerem studio AI DESIGN, které letos slaví 20 let své existence. Na řadě projektů spolupracovala s prezidentem Václavem Havlem. Vytvořila pro něj mj. Oranžérii v Královské zahradě na Pražském hradě nebo přestavbu interiérů kostela sv. Anny. Díky svým dalším významným českým projektům – budovám Univerzity Tomáše Bati a Kongresového centra ve Zlíně se mohla vrátit i do rodného města.

Pro svoji koncepční a technickou důslednost si Eva Jiřičná získala respekt a uznání po celém světě. Je držitelkou řady prestižních ocenění, z nich k nejvýznamnějším patří Řád Britského impéria (1994), Jane Drew Prize za mimořádný přínos postavení žen v architektuře (2013) či Medaile za celoživotní přínos v architektuře, která jí byla udělena na London Design Festivalu v roce 2018.

 

Kurátor výstavy: Leoš Válka
Odborná spolupráce: Ing. arch. Petr Vágner, AI DESIGN
Exhibition Design: Studio Najbrt

Výstava bude v Centru DOX k vidění od 22. 3. do 12. 8. 2019.


 

DOPROVODNÝ PROGRAM

9. 5. od 18:00 - ARCHITEKTURA EVY JIŘIČNÉ / Přednáška Evy Jiřičné

22. 5. od 18:00 - VIZE PRAHY / Eva Jiřičná jako inspirace pro Prahu. Diskusní panel ve spolupráci se soukromou školou architektury ARCHIP.

27. 5. od 18:00 - JIŘIČNÁ OČIMA: ZDENĚK LUKEŠ / Komentovaná prohlídka výstavy s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

8.6 od 15:00 - ORANŽERIÍ SE ZDEŇKEM LUKEŠEM / Komentovaná prohlídka

19. 6. od 18:00 - PANELOVÁ DISKUZE na téma žena v architektuře, moderuje Milota Sidorová (Women Public Space Prague).

LONDÝN EVY JIŘIČNÉ – Přednáška v britské metropoli ve spolupráci s Českým centrem Londýn

NOISY TALK – Architektura a design formou přednášky pro rodiče a jejich děti. Pozor, bude to hlasité!

 

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY S LEKTOREM CENTRA DOX
31. 3., 14. 4., 12. 5., 26. 5., 23. 6., 14. 7. 11. 8.  - 16:00 - 17:00

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Letošní sedmý ročník Landscape festivalu obrací svou pozornost k ostravské krajině. Záměrem je propojit historické centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a Mariánskými Horami. Festival reaguje na některá problematická místa ve městě, která stojí za to kultivovat, dotvářet, najít pro ně nová řešení. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

JIHLAVA: Podporovat živou kulturu je jedním z důležitých úkolů města. Proto Jihlava zpřístupní veřejný prostor a usnadní pořadatelům konání malých a komunitních kulturních akcí. Seznam uživatelsky vstřícných míst by měl být zveřejněn v průběhu léta.

Kraj Vysočina
Legislativa a ekonomika
Co se děje
13.06.2019