čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Výřez plakátu



Rekordní návštěvnost Legiovlaku v Českém Těšíně

ČESKÝ TĚŠÍN: Návštěvnost Legiovlaku v Českém Těšíně je dosud největší v ČR.  „Za sedm dní, kdy Legiovlak stál na českotěšínském nádraží, jej navštívilo neuvěřitelných deset tisíc lidí. Je to vůbec největší počet návštěvníků v celé ČR. Ve vlaku se střídala doslova škola za školou, každou půlhodinu přijížděla další výprava. Přesto, že je k tomu nikdo nenutil, přišly i tisíce dospělých, z Bohumína, Orlové, Havířova, Třince i Mostů u Jablunkova. Kromě Čechů byli mezi nimi i návštěvníci ze sousedního Polska a ze Slovenska. Reakce byly veskrze pozitivní, negativní jsme nezaznamenali,“ uvedl dr. Petr Majer z Československé obce legionářské.

Autor článku: 
Iva Lupková

Hojně navštěvovaný byl také doprovodný program Muzea Těšínska. Výstavu Jan Čapek, bratr a legionář, můžete vidět až do konce února 2017prodloužena byla i panelová výstava o italských legiích, a to do konce listopadu tohoto roku. Obě najdete v sídle českotěšínské výstavní síně na Pražské ulici. Stovky lidí navštívily minulou neděli také zádušní mši za padlé legionáře v římskokatolickém kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Masarykových sadech v Českém Těšíně.

„Vědomí, že stovky mladých chlapců z Těšína a těšínského Slezska za první světové války odcházely dobrovolně, aby v legiích jako řadoví vojáci bojovali proti rakousko-uherské monarchii za vznik nového, demokratického a svobodného československého státu, nám dnes na Těšínsku vrací pozapomenutou českou národní hrdost. Možná i proto si mnozí v minulých desetiletích přáli, aby se o našich legionářích nemluvilo, nepsalo, aby se na ně zapomnělo… Ostatně, mělo se zapomenout i na boj legionářů o Těšínsko a na Těšínsko jako takové. Těšínské Slezsko mělo vymizet nejen z map a učebnic, ale i z paměti národa. A přesto si i po sto letech na československé legionáře s hrdostí vzpomenou na Těšínsku tisíce jeho dnešních obyvatel. Není to zvláštní? V Praze, ale někdy třeba i v Ostravě, se tomu mnozí diví, jsou takovým neskrývaným zájmem veřejnosti v těšínském pohraničí překvapeni, někteří doslova i zaskočeni. V Muzeu Těšínska nás to ale nepřekvapuje,“ podotkl ředitel Muzea Těšínska PaedDr. Zbyšek Ondřeka.

 

Iva Lupková
PR a tiskový servis

Muzeum Těšínska, p. o.
Masarykovy sady 103/19, 737 01  Český Těšín

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024