neděle
25. února 2018
Svátek slaví: Liliana
Ilustrační snímek
© Foto: gina SzpyrcováPrvní večer z regionální historie patřil vojínu Klementu Šťastnému

TŘINEC: Regionálně – historický večer v rámci nového tématického cyklu Osmičky Těšínska, který je věnován 100. výročí vzniku Československa a jehož pořadatelem je Knihovna Třinec, odstartoval 11. ledna.  V průběhu roku se posluchači budou moci seznámit s dalšími osudovými okamžiky z historie Těšínska.

Autor článku: 
Teodor Hybler/jal

Kronikář obce Bystřice, regionální badatel a spisovatel Petr Majer, objasnil situací na Těšínsku  po ukončení 1. světové války  a po zlomovém roce 1918, kdy vznikla naše republika. Následovala ukázka jedné z kapitol jeho nové knihy “Museli zemřít? Příběhy psané krví”, která je věnovaná tragickému osudu vojína Klementa Šťastného. Člen  mezinárodní česko-polské delimitační (rozhraničovací) komise byl 11. listopadu 1920 zákeřně zavražděn na svahu hory Čantoryje v Nýdku. Je pochován na hřbitově v Bohumíně. Po 97 letech, 11. listopadu 2017, byl vyznamenán tehdejším ministrem obrany Martinem Stropnickým. Obdržel vojenské vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně in memoriam. Vyznamenání převzal jeho vnuk pan Leopold Mališ.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BLANSKO: Blanenský výtvarník, režisér a scénograf Jiří Polášek oslaví 27. února 2018 své devadesátiny. Byl po dlouhá léta a stále je přední osobností amatérského divadla v Blansku. Kdysi kdosi vtipně poznamenal: „Řekne-li se v Blansku divadlo, ozvěnou se vrací: Jiří Polášek.“

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Senioři, Ostatní, Živé umění
Co se děje
23.02.2018

JILEMNICE: S pondělním večerem 19. února 2018 přišla smutná zpráva, že své těžké nemoci podlehla Ilka Kulichová (*1956), vedoucí pedagožka tanečního oboru ZUŠ Jilemnice. Žačka Aleny Bartošové-Jínové, Josefy Šimsové a Evy Rejškové vyučovala taneční a pohybovou výchovu v Podkrkonoší přes čtyři desítky let a patřila mezi autority oboru nejen v regionu.

Liberecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.02.2018

ČR: V rámci projektu „Brány památek dokořán“ se  členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel – po celý duben otevírají památky ve svých městech, pořádají prohlídkové okruhy, výstavy, koncerty, přednášky apod....

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.02.2018

ČR: Letošní ročník soutěže je vyhlášen. Vítězové Národního kola soutěže budou slavnostně vyhlášeni u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel na Pražském hradě ve Španělském sále dne 17. dubna 2018 a postupují do mezinárodní soutěže. Téma soutěže je Architektonické dědictví.

Celá ČR
Děti a mládež, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.02.2018