pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Ilustrační snímek
© Foto: gina SzpyrcováPrvní večer z regionální historie patřil vojínu Klementu Šťastnému

TŘINEC: Regionálně – historický večer v rámci nového tématického cyklu Osmičky Těšínska, který je věnován 100. výročí vzniku Československa a jehož pořadatelem je Knihovna Třinec, odstartoval 11. ledna.  V průběhu roku se posluchači budou moci seznámit s dalšími osudovými okamžiky z historie Těšínska.

Autor článku: 
Teodor Hybler/jal

Kronikář obce Bystřice, regionální badatel a spisovatel Petr Majer, objasnil situací na Těšínsku  po ukončení 1. světové války  a po zlomovém roce 1918, kdy vznikla naše republika. Následovala ukázka jedné z kapitol jeho nové knihy “Museli zemřít? Příběhy psané krví”, která je věnovaná tragickému osudu vojína Klementa Šťastného. Člen  mezinárodní česko-polské delimitační (rozhraničovací) komise byl 11. listopadu 1920 zákeřně zavražděn na svahu hory Čantoryje v Nýdku. Je pochován na hřbitově v Bohumíně. Po 97 letech, 11. listopadu 2017, byl vyznamenán tehdejším ministrem obrany Martinem Stropnickým. Obdržel vojenské vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně in memoriam. Vyznamenání převzal jeho vnuk pan Leopold Mališ.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018