úterý
23. října 2018
Svátek slaví: Teodor
Ilustrační snímek
© Foto: gina SzpyrcováPrvní večer z regionální historie patřil vojínu Klementu Šťastnému

TŘINEC: Regionálně – historický večer v rámci nového tématického cyklu Osmičky Těšínska, který je věnován 100. výročí vzniku Československa a jehož pořadatelem je Knihovna Třinec, odstartoval 11. ledna.  V průběhu roku se posluchači budou moci seznámit s dalšími osudovými okamžiky z historie Těšínska.

Autor článku: 
Teodor Hybler/jal

Kronikář obce Bystřice, regionální badatel a spisovatel Petr Majer, objasnil situací na Těšínsku  po ukončení 1. světové války  a po zlomovém roce 1918, kdy vznikla naše republika. Následovala ukázka jedné z kapitol jeho nové knihy “Museli zemřít? Příběhy psané krví”, která je věnovaná tragickému osudu vojína Klementa Šťastného. Člen  mezinárodní česko-polské delimitační (rozhraničovací) komise byl 11. listopadu 1920 zákeřně zavražděn na svahu hory Čantoryje v Nýdku. Je pochován na hřbitově v Bohumíně. Po 97 letech, 11. listopadu 2017, byl vyznamenán tehdejším ministrem obrany Martinem Stropnickým. Obdržel vojenské vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně in memoriam. Vyznamenání převzal jeho vnuk pan Leopold Mališ.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), vyhlásila pro rok 2018 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma „Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové válkyʺ. Do kampaně je v této chvíli přihlášeno 85 projektů, na jejichž organizaci se podílí celkem 55 muzeí, galerií a dalších subjektů.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
23.10.2018

ČR: Festival nového divadla Malá inventura vypisuje otevřenou výzvu do programové sekce Tažní ptáci, která je určena projektům bez trvalého institucionálního zázemí. Přihlášky se přijmají do 31. 10. 2018, zaslané po 31. 10. 2018 nebudou akceptovány!

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.10.2018

ČR: Příležitost pro mladé umělce, nové umělecké skupiny a absolventy uměleckých škol (do 3 let od absolutoria), kteří působí v oblasti nového divadla nabízí Nová síť. Představte své projekty na festivalu Malá inventura v Praze a dále v regionech ČR!

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.10.2018

SUDSLAVA: Spolek Genius loci Sudslava z.s. během roku 2018 vytvořil novou multimediální prezentaci dochovaného souboru historických divadelních kulis k podpoře ojedinělé expozice sbírky vzešlé z činnosti ochotnických spolků v obci Sudslava. Ochotnické divadlo má v obci dlouhou tradici, činnost divadelních spolků se zde odvíjí od roku 1868. 

Pardubický kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
23.10.2018