úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Ilustrační snímek
© Foto: gina SzpyrcováPrvní večer z regionální historie patřil vojínu Klementu Šťastnému

TŘINEC: Regionálně – historický večer v rámci nového tématického cyklu Osmičky Těšínska, který je věnován 100. výročí vzniku Československa a jehož pořadatelem je Knihovna Třinec, odstartoval 11. ledna.  V průběhu roku se posluchači budou moci seznámit s dalšími osudovými okamžiky z historie Těšínska.

Autor článku: 
Teodor Hybler/jal

Kronikář obce Bystřice, regionální badatel a spisovatel Petr Majer, objasnil situací na Těšínsku  po ukončení 1. světové války  a po zlomovém roce 1918, kdy vznikla naše republika. Následovala ukázka jedné z kapitol jeho nové knihy “Museli zemřít? Příběhy psané krví”, která je věnovaná tragickému osudu vojína Klementa Šťastného. Člen  mezinárodní česko-polské delimitační (rozhraničovací) komise byl 11. listopadu 1920 zákeřně zavražděn na svahu hory Čantoryje v Nýdku. Je pochován na hřbitově v Bohumíně. Po 97 letech, 11. listopadu 2017, byl vyznamenán tehdejším ministrem obrany Martinem Stropnickým. Obdržel vojenské vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně in memoriam. Vyznamenání převzal jeho vnuk pan Leopold Mališ.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.05.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  Líheň mladých talentů klasické hudby. I tak můžeme přezdívat Královéhradeckému kraji. Do národního kola celostátní soutěže základních uměleckých škol v oboru smyčcových orchestrů postoupily hned tři soubory a všechny si v konkurenci 26 orchestrů z celé republiky vybojovaly účast na koncertě vítězů. Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina v Hradci Králové se navíc stal absolutním vítězem.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2018

PLZEŇSKÝ KRAJ: Téměř třicet akcí na barokních památkách budou moci návštěvníci zažít v rámci letošního ročníku Letního barokního festivalu. Pro ty, kteří rádi spojí sport s kulturním zážitkem, jsou letos nově připraveny tři barokní cyklotrasy.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
22.05.2018

PRAHA: V rámci oslav 100. výročí založení Československa připravuje Národní technické muzeum cyklus výstav a doprovodných akcí. Ústřední výstava Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět zahájí v říjnu 2018 a představí návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.05.2018