neděle
17. února 2019
Svátek slaví: Miloslava
Ilustrační snímek
© Foto: gina SzpyrcováPrvní večer z regionální historie patřil vojínu Klementu Šťastnému

TŘINEC: Regionálně – historický večer v rámci nového tématického cyklu Osmičky Těšínska, který je věnován 100. výročí vzniku Československa a jehož pořadatelem je Knihovna Třinec, odstartoval 11. ledna.  V průběhu roku se posluchači budou moci seznámit s dalšími osudovými okamžiky z historie Těšínska.

Autor článku: 
Teodor Hybler/jal

Kronikář obce Bystřice, regionální badatel a spisovatel Petr Majer, objasnil situací na Těšínsku  po ukončení 1. světové války  a po zlomovém roce 1918, kdy vznikla naše republika. Následovala ukázka jedné z kapitol jeho nové knihy “Museli zemřít? Příběhy psané krví”, která je věnovaná tragickému osudu vojína Klementa Šťastného. Člen  mezinárodní česko-polské delimitační (rozhraničovací) komise byl 11. listopadu 1920 zákeřně zavražděn na svahu hory Čantoryje v Nýdku. Je pochován na hřbitově v Bohumíně. Po 97 letech, 11. listopadu 2017, byl vyznamenán tehdejším ministrem obrany Martinem Stropnickým. Obdržel vojenské vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně in memoriam. Vyznamenání převzal jeho vnuk pan Leopold Mališ.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

OSTRAVA: Co mohou očekávat účastníci festivalu: nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019