úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
jeden z abstraktních obrazů Zdeňka Paďoura
© archiv malíře



První letošní výstava benešovského muzea patří retrospektivě Zdeňka Paďoura

BENEŠOV: Retrospektiva je název výstavy obrazů Zdeňka Paďoura, která se v benešovské Městské výstavní síni na Malém náměstí koná od 4. do 26. ledna. Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve středu 10. ledna od 17 hodin. Zájemci si zhruba pětačtyřicet obrazů mohou prohlédnout každý všední den od 9 do 18 hodin. Více již v rozhovoru s výtvarníkem a hudebníkem Zdeňkem Paďourem, který sice pochází z východních Čech, ale dnes žije a tvoří v Benešově.

od 04.01.2018 do 26.01.2018
Autor článku: 
Karel Souček

Kolikrát jste již své obrazy v benešovském muzeu představil a jak se vám líbí výstavní prostory?

V Muzeu umění a designu v Benešově vystavuji pravidelně od roku 2004 na všech Salónech či Bienále, toto je ovšem moje premiérová autorská výstava. Výstavní prostor Městské výstavní síně je od loňska lehce zrekonstruován. Konečně zmizel dehonestující vchod v centru výstavních prostor na městské záchodky, to byl tedy nápad kulturních barbarů. Prý se v úpravách bude ještě letos pokračovat rozšířením výstavní zdi či novým osvětlením. Jinak prostor je to pěkný.

 

Na jakých dalších místech na Benešovsku jste ještě vystavoval?

Nevím, že by zde byly jiné vhodné prostory i pro má velká plátna a zaručení bezpečnosti obrazů, takže jsem zatím jinde na Benešovsku nevystavoval.

 

Podle jakých kritérií jste vybíral obrazy na aktuální výstavu? Jsou spíše z poslední doby nebo průřez tvorbou?

Byl jsem osloven Muzeem umění a designu, abych zahájil tuto novou sezónu. Protože vím, že v něm pracují odborníci a delší čas se již známe, zvolil jsem způsob, aby sami kurátoři navrhli obsazení a styl. Protože prý mám velmi široký záběr, vzájemně jsme se nakonec dohodli na retrospektivě.

 

Jaká témata a výtvarné techniky na výstavě převažují?

Za těch asi 18 let, co se malbou ostřeji zabývám, protože jsem povětšinu života byl profesionálním hudebníkem a hudebním pedagogem, jsem vyzkoušel mnohé techniky. Od klasické malby, přes špachtli alla prima, nejrůznější rozmazávací techniky a slévání barev přímo na plátně až po další nekonečné experimenty s barvami, kterážto barevná alchymie mě nekonečně pohlcuje a baví. Takže na výstavě budou zastoupeny víceré techniky, a to jak akrylovými, tak i olejovými barvami podle vhodnosti techniky a výtvarných postupů. Ovšem zdaleka výstava nepostihne různé žánry a široký záběr, je to pouhých asi 45 obrazů.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024