čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
obálka knihy
© zdroj: http://www.arup.cas.cz



Průvodce pražskou archeologií

PRAHA: Archeologický ústav AV ČR a Národní památkový ústav zvou na archeologickou procházku po Praze. Kolektivu autorů pod vedením Ivany Boháčové a Jaroslava Podlisky se podařilo shromáždit unikátní informace o archeologických nálezech na území hlavního města Prahy. Průvodce pražskou archeologií umožní všem zájemcům o historii objevovat dosud skryté památky v podzemí města, zapsaného na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Autor článku: 
TZ/ika

Publikace Ivana Boháčová – Jaroslav Podliska a kol.: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha 2017, představuje zcela poprvé v ucelené podobě výsledky archeologického výzkumu Prahy, především jejího historického jádra. Těžištěm jejího zájmu je středověká minulost Prahy, okrajově je zastoupeno jak období pravěku, tak památky z nedávných období, prezentované vybranými příklady. Jak napovídá forma průvodce, jde o publikaci, zaměřenou především na širokou veřejnost. Také slovník publikace je přizpůsoben širšímu čtenářskému publiku. Přesto jde o fundovanou sumarizaci a přehled zcela aktuálních poznatků archeologického studia evropsky významné metropole. Publikace vznikla ve spolupráci širokého kolektivu autorů z řady odborných institucí na základě jejich často mnohaleté profesionální činnosti, která zahrnuje i vyhodnocování starších fondů, získávaných především v průběhu posledních ca sta let a v některých případech dokonce i dříve.

Prvé stručné kapitoly ozřejmují historii i současnost archeologického bádání v Praze. Vedle popisu více jak sedmi desítek archeologických památek různého charakteru, který doplňuje bohatá obrazová příloha, jsou zde uveřejněny zcela nové informace o proměnách jednotlivých částí Prahy v průběhu jejich historického vývoje. Formou krátkých medailonků je předložen současný stav vědomostí o obecnějších tématech, jakými jsou např. vybrané otázky středověkého stavitelství, pohřbívání, řemesel či každodenního života jejich obyvatel v minulosti. Právě tyto poznatky jsou jedním z nejcennějších výsledků soustavného studia archeologických pramenů uložených v podzemí města zapsaného na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Publikace je výstupem projektu NAKI MK ČR (Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i. a Národní památkový ústav).

Kontakty:
PhDr. Ivana Boháčová, Ph.D. (ARÚ Praha), tel. 723 953 476, e-mail: bohacova@arup.cas.cz;
PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D. (NPÚ, ú. o. p. v Praze), tel. 602 230 289, e-mail: podliska.jaroslav@npu.cz

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024