čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Snímek z nově otevřeného Muzea loutek v Mladé Vožici, foto www.denik.cz



Projekt Loutkám jde Voživot

Autor článku: 
mis/zdroj ČTK, Luboš Pavlíček

<p>MLADÁ VOŽICE: Šestidenní studentský projekt Loutkám jde Voživot v Mladé Vožici na Táborsku vyvrcholil 6. července 2012 otevřením Muzea loutek v solné věži v centru města. Dobrovolníci při akci opravili několik set loutek, které vytvořily generace místních loutkářů a výtvarníků.</p> <p>Stovku si jich mohou v muzeu návštěvníci nejen prohlédnout, ale také si s nimi zahrát divadlo.</p> <p>„V muzeu je šest malých scén, ve kterých budou mít návštěvníci možnost loutky animovat, zkusit si zahrát jak s maňásky, tak s marionetami. Mohou si také sami vytvořit scénu, zkusit režii. Je tu i výstava stínového divadla,“ řekl iniciátor projektu a student pražské DAMU Janek Lesák. </p> <p> Cílem projektu Loutkám jde Voživot bylo obnovit v Mladé Vožici tradici loutkářského divadla. Centrem akce se stala zámecká zahrada, kde dobrovolníci denně loutky opravovali pod dohledem studentů katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Zájem o akci byl velký, přicházely celé rodiny, šilo se, žehlilo, opravovalo. Posledních dvacet let ležely totiž loutky ladem na půdě zdejší školy, vlivem působení molů za své vzalo například jejich oblečení. </p> <p> Každý večer se také ve stanu v zahradě hrálo divadlo. Největší zájem byl o místní činoherní soubor Voživot. Ten sehrál mj. za čtvrteční silné bouře představení Stvoření světa. Atmosféra byla skvělá. Po vernisáži uvedl i svou první loutkovou premiéru Loutkám jde Voživot.</p> <p> Divadlo se ve Vožici hrálo nejméně od roku 1929, dodnes tu existují pozůstatky tří loutkářských scén. Kromě jiného studenti našli také kulisy, které maloval významný český loutkář Ota Bubeníček, jenž ve Vožici zemřel.</p> <p> Na projekt získali studenti stotisícový grant od Nadace Vodafone. Muzeum vzniklo i za podpory města v jedné z nejstarších staveb v centru, která sloužila jako strážní věž, zvonice a také sklad soli. Nad skladištěm bývala radnice a také městské vězení. Z ochozu bděli strážci nad bezpečností ve městě. Muzeum na Žižkově náměstí spravuje město a vstup do něj bude zdarma.</p> <p> Více o projektu

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024