pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar
Snímek z nově otevřeného Muzea loutek v Mladé Vožici, foto www.denik.czProjekt Loutkám jde Voživot

Autor článku: 
mis/zdroj ČTK, Luboš Pavlíček

MLADÁ VOŽICE: Šestidenní studentský projekt Loutkám jde Voživot v Mladé Vožici na Táborsku vyvrcholil 6. července 2012 otevřením Muzea loutek v solné věži v centru města. Dobrovolníci při akci opravili několik set loutek, které vytvořily generace místních loutkářů a výtvarníků.

Stovku si jich mohou v muzeu návštěvníci nejen prohlédnout, ale také si s nimi zahrát divadlo.

„V muzeu je šest malých scén, ve kterých budou mít návštěvníci možnost loutky animovat, zkusit si zahrát jak s maňásky, tak s marionetami. Mohou si také sami vytvořit scénu, zkusit režii. Je tu i výstava stínového divadla,“ řekl iniciátor projektu a student pražské DAMU Janek Lesák.

Cílem projektu Loutkám jde Voživot bylo obnovit v Mladé Vožici tradici loutkářského divadla. Centrem akce se stala zámecká zahrada, kde dobrovolníci denně loutky opravovali pod dohledem studentů katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Zájem o akci byl velký, přicházely celé rodiny, šilo se, žehlilo, opravovalo. Posledních dvacet let ležely totiž loutky ladem na půdě zdejší školy, vlivem působení molů za své vzalo například jejich oblečení.

Každý večer se také ve stanu v zahradě hrálo divadlo. Největší zájem byl o místní činoherní soubor Voživot. Ten sehrál mj. za čtvrteční silné bouře představení Stvoření světa. Atmosféra byla skvělá. Po vernisáži uvedl i svou první loutkovou premiéru Loutkám jde Voživot.

Divadlo se ve Vožici hrálo nejméně od roku 1929, dodnes tu existují pozůstatky tří loutkářských scén. Kromě jiného studenti našli také kulisy, které maloval významný český loutkář Ota Bubeníček, jenž ve Vožici zemřel.

Na projekt získali studenti stotisícový grant od Nadace Vodafone. Muzeum vzniklo i za podpory města v jedné z nejstarších staveb v centru, která sloužila jako strážní věž, zvonice a také sklad soli. Nad skladištěm bývala radnice a také městské vězení. Z ochozu bděli strážci nad bezpečností ve městě. Muzeum na Žižkově náměstí spravuje město a vstup do něj bude zdarma.

Více o projektu

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.05.2019

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019