čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ilustrační foto
© Zdroj: archiv Nadace OSF



Připravenost občanské společnosti na aktuální výzvy podpoří Norské fondy částkou 110 milionů korun

ČR: Program Active Citizens Fund podpoří občanskou společnost v České republice 110 miliony korun. Ve druhé grantové výzvě programu uspělo přes 60 projektů z celkového počtu 195 přihlášených. Projekty se v následujících letech zaměří na vzdělávání a rozvoj kritického myšlení, životní prostředí či rozvoj kapacit neziskových organizací.

Autor článku: 
Jana Taušová

Program cíleně podporuje neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti, v programu proto uspěly jak zkušené organizace, tak malé místní organizace, které nemají s realizací projektů dlouhodobou zkušenost. Finanční podpora ve výši 8 000 až 85 000 tisíc eur na roční až dvouapůlleté projekty směřuje také do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Ve své první grantové výzvě již program Active Citizens Fund podpořil 13 projektů na realizaci systémových změn v celkové výši 76 milionů korun.

Program Active Citizens Fund, který je financován z tzv. Fondů EHP a Norska, jako jeden z mála programů přispívá na rozvoj občanských aktivit, profesionalizaci a podporu kapacit neziskového sektoru a širší zapojení občanů do veřejného dění. Podpořené projekty se zaměří na aktuální problémy, jako je ochrana klimatu a boj proti suchu (např. vzdělávací centrum TEREZA, Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, ZO ČSOP VERONICA či královéhradecká Živá voda), zapojení do veřejného života ve vnitrobloku nebo obci (Plzeň, Horní Cerekvice) nebo tvorba komunity v sociálně vyloučené lokalitě (Janov v Litvínově). Všechny organizace musely projít několikakolovým hodnoticím procesem – formální kontrolou, bodovým hodnocením a hodnoticí komisí. Komisi tvoří odborníci s dlouholetou praxí a znalostí jak neziskového sektoru, tak programových témat, kterými jsou lidská práva, aktivní občanství, advokační činnost, genderová rovnost či práce s mladými lidmi. 

Potěšilo mě, že tato výzva poskytla příležitost podpořit kvalitní projekty jak dlouhodobě zavedených neziskových organizací, tak i celé řady menších s lokálním ukotvením. Oceňuji profesionalitu hodnoticích komisí, které se úlohy zhostily zodpovědně a využily své jedinečné znalosti v rozličných oblastech občanského sektoru,” říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.  

Jednou z programových priorit druhé grantové výzvy je snižování rozdílů mezi jednotlivými kraji České republiky, a proto program cíleně směřuje do tzv. strukturálně postižených regionů, tj. do Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Podpora méně zkušených neziskových organizací ze všech regionů ČR je důležitá pro rozvoj občanské společnosti, rozšiřování jejího dosahu a udržitelnost sektoru. Do regionů poputuje devíti organizacím celkem 12,5 milionu korun. 

Organizace RADKA z Ústeckého kraje díky podpoře svého projektu připraví celou řadu přednášek, workshopů a interaktivních her na podporu “občanských” kompetencí žáků ZŠ a studentů SŠ, které jim umožní porozumět dění kolem sebe a do budoucna i aktivní účast na společenském životě. Důležitým prvkem projektu je podpora dobrovolnictví, do projektu se aktivně zapojí místní dobrovolnická centra. Jiná ústecká organizace Spolek A.K.N. bude posilovat kapacitu českých komunitních nadací a jejich schopnosti reagovat na aktuální společenské problémy. Vytvoří také společný mechanismus, který umožní v případě potřeby společnou reakci všech komunitních nadací, včetně servisního, kontaktního, informačního i expertního zázemí.

Jak důležité je rozvíjet schopnost reagovat na aktuální dění potvrzuje i současná situace v České republice, přestože neziskové organizace už teď přišly s inovativními nápady, jak nabídnout pomoc nejvíce ohroženým skupinám. Rozsah zapojení a aktivizace občanské společnosti jsou v současném nouzovém stavu nezpochybnitelné. Internet i sociální sítě jsou zahlceny nabídkami dobrovolníků a neziskových organizací na pomoc seniorům, ohroženým skupinám či lékařům. “Politici často zpochybňují a marginalizují důležitost neziskového sektoru, ukazuje se však naprosto zřetelně, že v těchto krizových situacích, ale i v běžném životě, kdy stát lidově řečeno nestíhá zajišťovat standardní sociální služby, je role nezisku naprosto klíčová,” říká Barbora Hořavová, programová ředitelka Nadace OSF.

O dalším dění v projektech budeme pravidelně informovat na webu programu www.activecitizensfund.cz. Neziskové iniciativy, které se pustily do boje s koronavirem v Česku, najdete na webu www.osf.cz.

Program Active Citizens Fund:

Cílem programu Active Citizens Fund je posílení občanské společnosti, aktivního občanství a zmocnění znevýhodněných skupin. Program spravuje konsorcium, které tvoří tři zkušené organizace: Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut.

Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. V rámci programu běží i výzva Fondu bilaterální spolupráce, jejichž cílem je posilování partnerství a vzájemná výměna zkušeností mezi českými organizacemi občanské společnosti a organizacemi z Norska, Islandu a Lichtenštejnska.

Informace o programu Active Citizens Fund:
www.activecitizensfund.cz

Pro další informace kontaktujte:

Markéta Wittichová
marketa.wittichova@osf.cz
+420 720 952 464

Nadace OSF

www.osf.cz

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

www.vdv.cz
 

Skautský institut

www.skautskyinstitut.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024