středa
20. března 2019
Svátek slaví: Světlana
Logo Národního filmového archivu
© NFAPřineste své filmy a pomozte pečovat o české filmové dědictví. Národní filmový archiv slaví Den rodinného filmu.

PRAHA: Národní filmový archiv se již popáté připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která upozorňuje na důležitost rodinných filmů. Ty v sobě skrývají svědectví o každodennosti života a jsou tak kulturně a historicky cenným pramenem. Akce na oslavu Dne rodinných filmů se konají 20. října v pražském kině Ponrepo a 10. listopadu v brněnském kině Art.

Autor článku: 
-- Veronika Bokšteflová

Do obou kin budou mít návštěvníci od 14 hodin možnost nosit své rodinné filmy na 8mm, 9,5mm a 16mm materiálu, které odborně posoudí kurátoři Národního filmového archivu a v případě, že to stav materiálu dovolí, část filmu rovnou promítnou v kinosále. U většiny rodinných filmů nabízí NFA na základě darovací smlouvy jejich uložení v klimatizovaných depozitářích výměnou za jejich přepis do vysokého rozlišení. Setkání s rodinnými filmy vyvrcholí v půl šesté digitální projekcí pásma sestaveného z částí filmových kolekcí, jež se do sbírky Národního filmového archivu dostaly v rámci této akce v minulém roce. Promítání proběhne za účasti dárců, kteří vybraný obrazový materiál doprovodí doplňujícím komentářem. 

Zájem paměťových institucí o oblast amatérského a rodinného filmu je celosvětový, v Evropě je sdružuje archivní asociace INEDITS, mezi jejíž členy patří od roku 2006 také Národní filmový archiv, který se získávání amatérského a rodinného filmu začal systematicky věnovat v roce 2000. Od samého začátku u sběru a prezervace této části sbírky je kurátor Jiří Horníček. “V posledních letech NFA projevuje o oblast rodinného filmu značný zájem, což se také odráží v postupném posilování technického zázemí (pořízení prohlížecího stolu pro filmy formátu 8 mm a skeneru pro úzké formáty) sloužícího ke zpracování velmi specifického filmového materiálu. V současnosti naše interní databáze zahrnuje už téměř 200 rodinných obrazových kronik, jejichž délka promítání se u jednotlivých akvizic pohybuje v rozmezí od několika minut až po kolekce zahrnující více než 10 hodin. Díky vstřícnosti a pochopení dárců vzniká cenný archivní zdroj obrazového materiálu, výrazně odlišný od dobové profesionální produkce, který má do budoucna velký potenciál pomoci historikům při výzkumu každodenního života společnosti v různých časových obdobích.”  

Přinést své filmy a pomoci Národnímu filmovému archivu pečovat o české filmové dědictví můžete nejen přímo do kina Ponrepo 20. října nebo 10. listopadu do kina Art, které v současné době sídlí v Galerii TIC, ale také kdykoliv během roku. Kurátoři Národního filmového archivu filmy převezmou, zkontrolují po technické a obsahové stránce, přepíšou do digitální podoby a původní materiál po domluvě s majitelem uloží do depozitáře.

 

Home Movie Day 2018 / Den rodinného filmu 2018:

20. října 2018 / 14:00 - 19:00 / kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1 / ponrepo.nfa.cz

10. listopadu 2018 /  14:00 - 19:00 / Radnická 4, Brno / galerie-tic.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Po rekordním diváckém zájmu o vysílání zaznamenala Česká televize rovněž nejvyšší spokojenost se svým programem. Zatímco průměrná spokojenost na českém televizním trhu je 8,2 (na desetibodové škále), Česká televize dosáhla na 8,4 - což je zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
20.03.2019

NEW YORK: Více než dvě stě let odcházeli krajané do Spojených států za lepší budoucností. Často s sebou přes oceán brali i památky na svoji vlast nebo na spolkovou činnost, jako je ochotnické divadlo apod. Tyto materiály dosud nebyly soustavně odborně zkoumány, ani digitalizovány, přesto že počet pamětníků neustále klesá... U příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČR se tým badatelů z pražského Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pokusil o shromáždění a zdokumentování těchto dokladů, aby obohatil a doplnil Databázi českého amatérského divadla, dlouhodobého projektu, který realizuje. Kromě vlastního výzkumu byl v New Yorku, v Českém národním domě pořádán také malý festival českého amatérského divadla. Ochotníci tu vystoupili po dlouhých sedmdesáti letech. O své zkušenosti s pátráním po krajanské a sokolské minulosti a současnosti v New Yorku se s námi podělili Mgr. Jiří Němec a Mgr. Kateřina Klementová, Ph.D.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci, Živé umění
Články a komentáře
20.03.2019

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.03.2019

OSTRAVA: Z rozpočtu města je na kulturu určena částka 900,8 mil. korun. Jde o nejvyšší částku v historii Ostravy, která směřuje na podporu kultury. Částku ve výši 900,814 milionu korun tvoří náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery). Na konkrétní investice je určeno více než 248 milionů, na dotace téměř 71 mil. korun.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
19.03.2019