neděle
18. listopadu 2018
Svátek slaví: Romana
Logo Národního filmového archivu
© NFAPřineste své filmy a pomozte pečovat o české filmové dědictví. Národní filmový archiv slaví Den rodinného filmu.

PRAHA: Národní filmový archiv se již popáté připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která upozorňuje na důležitost rodinných filmů. Ty v sobě skrývají svědectví o každodennosti života a jsou tak kulturně a historicky cenným pramenem. Akce na oslavu Dne rodinných filmů se konají 20. října v pražském kině Ponrepo a 10. listopadu v brněnském kině Art.

Autor článku: 
-- Veronika Bokšteflová

Do obou kin budou mít návštěvníci od 14 hodin možnost nosit své rodinné filmy na 8mm, 9,5mm a 16mm materiálu, které odborně posoudí kurátoři Národního filmového archivu a v případě, že to stav materiálu dovolí, část filmu rovnou promítnou v kinosále. U většiny rodinných filmů nabízí NFA na základě darovací smlouvy jejich uložení v klimatizovaných depozitářích výměnou za jejich přepis do vysokého rozlišení. Setkání s rodinnými filmy vyvrcholí v půl šesté digitální projekcí pásma sestaveného z částí filmových kolekcí, jež se do sbírky Národního filmového archivu dostaly v rámci této akce v minulém roce. Promítání proběhne za účasti dárců, kteří vybraný obrazový materiál doprovodí doplňujícím komentářem. 

Zájem paměťových institucí o oblast amatérského a rodinného filmu je celosvětový, v Evropě je sdružuje archivní asociace INEDITS, mezi jejíž členy patří od roku 2006 také Národní filmový archiv, který se získávání amatérského a rodinného filmu začal systematicky věnovat v roce 2000. Od samého začátku u sběru a prezervace této části sbírky je kurátor Jiří Horníček. “V posledních letech NFA projevuje o oblast rodinného filmu značný zájem, což se také odráží v postupném posilování technického zázemí (pořízení prohlížecího stolu pro filmy formátu 8 mm a skeneru pro úzké formáty) sloužícího ke zpracování velmi specifického filmového materiálu. V současnosti naše interní databáze zahrnuje už téměř 200 rodinných obrazových kronik, jejichž délka promítání se u jednotlivých akvizic pohybuje v rozmezí od několika minut až po kolekce zahrnující více než 10 hodin. Díky vstřícnosti a pochopení dárců vzniká cenný archivní zdroj obrazového materiálu, výrazně odlišný od dobové profesionální produkce, který má do budoucna velký potenciál pomoci historikům při výzkumu každodenního života společnosti v různých časových obdobích.”  

Přinést své filmy a pomoci Národnímu filmovému archivu pečovat o české filmové dědictví můžete nejen přímo do kina Ponrepo 20. října nebo 10. listopadu do kina Art, které v současné době sídlí v Galerii TIC, ale také kdykoliv během roku. Kurátoři Národního filmového archivu filmy převezmou, zkontrolují po technické a obsahové stránce, přepíšou do digitální podoby a původní materiál po domluvě s majitelem uloží do depozitáře.

 

Home Movie Day 2018 / Den rodinného filmu 2018:

20. října 2018 / 14:00 - 19:00 / kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1 / ponrepo.nfa.cz

10. listopadu 2018 /  14:00 - 19:00 / Radnická 4, Brno / galerie-tic.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018