sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Helena Klarén s Henrikem Slåenem, herci Teater Innlandet z Norska
© Foto: Michal DrtinaPremiéra česko-norské pohádky ve Švandově divadle

Autor článku: 
Marcela Hančilová

PRAHA: Známá norská lidová pohádka Na východ od slunce, na západ od měsíce se stala základem česko-norské divadelní spolupráce.

Autorka a režisérka Bela Schenková nazkoušela spolu s Helenou Klarén, Henrikem Slåenem a Trulsem Hannemyrem inscenaci, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 14. června v 17 hodin ve Studiu Švandova divadla v Praze.

Na vzniku inscenace se podílel tým složený z tvůrců norských (herci a muzikant) a českých (režie, dramaturgie, scénografie a hudba). Dramatizace a režie se ujala Bela Schenková, překladu Kristin Kilsti, dramaturgie Zuzana Vojtíšková, scénografie Barka Zichová a hudby Jana Štromská.

Norská pohádka, kterou v polovině 19. století zaznamenali sběratelé Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe, v sobě spojuje známé motivy z Krásky a zvířete a ze Zlatého kolovratu. Inscenace určená dětem od 4 let vznikla v rámci projektu Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky, který si klade za cíl propojit české, norské a islandské tvůrce a jejich různé divadelní tradice a postupy.
„Diváci budou moci ve Švandově divadle porovnat česko-norskou inscenaci s představením Norská pohádka souboru Buchty a loutky (hraje se od 15 hodin). Na začátku července k těmto přístupům přibydou ještě další, které vzniknou na workshopu vedeném islandským loutkářem Berndem Ogrodnikem v průběhu festivalu Loutkářská Chrudim,“ vysvětluje manažer Michal Drtina z NIPOS.

Termíny představení v rámci festivalu 64. loutkářská Chrudim: 2. 7. Buchty a loutky: Norská pohádka – 10 h, 16 h, 18 h (Spolkový dům Chrudim),3. 7. NIPOS, ANPU a Teater Innlandet: Na východ od slunce, na západ od měsíce – 10 h, 14 h (Divadlo Karla Pippicha, Chrudim)

Projekt podpořený z Norských fondů a EEA grantů organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.
Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

Kontakty pro média:
Michal Drtina, NIPOS, manažer projektu, tel.: 606 644 294, email: drtina@nipos-mk.cz
Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel.: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019