neděle
20. ledna 2019
Svátek slaví: Ilona
Helena Klarén s Henrikem Slåenem, herci Teater Innlandet z Norska
© Foto: Michal DrtinaPremiéra česko-norské pohádky ve Švandově divadle

Autor článku: 
Marcela Hančilová

PRAHA: Známá norská lidová pohádka Na východ od slunce, na západ od měsíce se stala základem česko-norské divadelní spolupráce.

Autorka a režisérka Bela Schenková nazkoušela spolu s Helenou Klarén, Henrikem Slåenem a Trulsem Hannemyrem inscenaci, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 14. června v 17 hodin ve Studiu Švandova divadla v Praze.

Na vzniku inscenace se podílel tým složený z tvůrců norských (herci a muzikant) a českých (režie, dramaturgie, scénografie a hudba). Dramatizace a režie se ujala Bela Schenková, překladu Kristin Kilsti, dramaturgie Zuzana Vojtíšková, scénografie Barka Zichová a hudby Jana Štromská.

Norská pohádka, kterou v polovině 19. století zaznamenali sběratelé Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe, v sobě spojuje známé motivy z Krásky a zvířete a ze Zlatého kolovratu. Inscenace určená dětem od 4 let vznikla v rámci projektu Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky, který si klade za cíl propojit české, norské a islandské tvůrce a jejich různé divadelní tradice a postupy.
„Diváci budou moci ve Švandově divadle porovnat česko-norskou inscenaci s představením Norská pohádka souboru Buchty a loutky (hraje se od 15 hodin). Na začátku července k těmto přístupům přibydou ještě další, které vzniknou na workshopu vedeném islandským loutkářem Berndem Ogrodnikem v průběhu festivalu Loutkářská Chrudim,“ vysvětluje manažer Michal Drtina z NIPOS.

Termíny představení v rámci festivalu 64. loutkářská Chrudim: 2. 7. Buchty a loutky: Norská pohádka – 10 h, 16 h, 18 h (Spolkový dům Chrudim),3. 7. NIPOS, ANPU a Teater Innlandet: Na východ od slunce, na západ od měsíce – 10 h, 14 h (Divadlo Karla Pippicha, Chrudim)

Projekt podpořený z Norských fondů a EEA grantů organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.
Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

Kontakty pro média:
Michal Drtina, NIPOS, manažer projektu, tel.: 606 644 294, email: drtina@nipos-mk.cz
Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel.: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PÍSEK: Sladovna má za sebou opět rekordní rok. Zaujalo stálé Mraveniště, ale také divadelní hra Děti lví srdce, nebo výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem. Za rok 2018 Sladovna přivítala 58 tisíc návštěvníků, což je o dva tisíce lidí více než v rekordním roce 2017. A to i přesto, že letní sezóna nepatřila mezi ty nejlepší.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
18.01.2019

OPAVA: Slezská univerzita v Opavě spouští novou komunikační kampaň postavenou na reálných příbězích svých studentů, absolventů, pedagogicko-vědeckých pracovníků i zaměstnanců. Univerzita chce jejím prostřednictvím uchazečům o studium zprostředkovat živější pohled na prostředí školy, která svou velikostí sice stojí ve stínu větších univerzit velkých měst, ovšem právě díky tomu nabízí svým studentům řadu výhod.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
18.01.2019

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: S novým vedením Moravskoslezského kraje získala kultura v regionu mnohem významnější postavení. Výrazně se navýšily prostředky na kulturu, na opravy památek šla v minulém roce rekordní suma. Vznikl projekt Otevřené chrámy, díky novince Hudební výlety se začala kultura intenzivněji vyvážet do celého regionu.

Moravskoslezský kraj
Legislativa a ekonomika
Co se děje
17.01.2019

PRAHA: V roce, kdy si Česká republika připomíná 30. výročí Sametové revoluce, představí Národní galerie hned několik výstavních projektů prezentujících tvorbu zásadních osobností českého umění. Na začátku roku to bude fenomén české dokumentární fotografie ve Veletržním paláci v prostorech 5. patra, které budou do budoucna věnovány fotografii coby významnému médiu umělecké tvorby. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.01.2019