pondělí
25. března 2019
Svátek slaví: Marián
Helena Klarén s Henrikem Slåenem, herci Teater Innlandet z Norska
© Foto: Michal DrtinaPremiéra česko-norské pohádky ve Švandově divadle

Autor článku: 
Marcela Hančilová

PRAHA: Známá norská lidová pohádka Na východ od slunce, na západ od měsíce se stala základem česko-norské divadelní spolupráce.

Autorka a režisérka Bela Schenková nazkoušela spolu s Helenou Klarén, Henrikem Slåenem a Trulsem Hannemyrem inscenaci, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 14. června v 17 hodin ve Studiu Švandova divadla v Praze.

Na vzniku inscenace se podílel tým složený z tvůrců norských (herci a muzikant) a českých (režie, dramaturgie, scénografie a hudba). Dramatizace a režie se ujala Bela Schenková, překladu Kristin Kilsti, dramaturgie Zuzana Vojtíšková, scénografie Barka Zichová a hudby Jana Štromská.

Norská pohádka, kterou v polovině 19. století zaznamenali sběratelé Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe, v sobě spojuje známé motivy z Krásky a zvířete a ze Zlatého kolovratu. Inscenace určená dětem od 4 let vznikla v rámci projektu Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky, který si klade za cíl propojit české, norské a islandské tvůrce a jejich různé divadelní tradice a postupy.
„Diváci budou moci ve Švandově divadle porovnat česko-norskou inscenaci s představením Norská pohádka souboru Buchty a loutky (hraje se od 15 hodin). Na začátku července k těmto přístupům přibydou ještě další, které vzniknou na workshopu vedeném islandským loutkářem Berndem Ogrodnikem v průběhu festivalu Loutkářská Chrudim,“ vysvětluje manažer Michal Drtina z NIPOS.

Termíny představení v rámci festivalu 64. loutkářská Chrudim: 2. 7. Buchty a loutky: Norská pohádka – 10 h, 16 h, 18 h (Spolkový dům Chrudim),3. 7. NIPOS, ANPU a Teater Innlandet: Na východ od slunce, na západ od měsíce – 10 h, 14 h (Divadlo Karla Pippicha, Chrudim)

Projekt podpořený z Norských fondů a EEA grantů organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.
Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

Kontakty pro média:
Michal Drtina, NIPOS, manažer projektu, tel.: 606 644 294, email: drtina@nipos-mk.cz
Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel.: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Březen se nese ve znamení oslav loutek a divadla. V březnu se slavím nejen Světový den loutkářství (21. března), ale také Světový den divadla (připadá každoročně na 27. března) i Světový den divadla pro děti a mládež (20. března).

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.03.2019

ČR: Na přípravě publikace Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách, do níž byly shromážděny poznatky z dosud nepublikovaných stavebně historických průzkumů dvou desítek nejstarších venkovských domů a hospodářských staveb východních Čech, se podílelo 20 spoluautorů, editory byli Jiří Škabrada a Zuzana Syrová-Anýžová.

Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
25.03.2019

ČR: Celkem sedm cen udělily poroty letošního ročníku festivalu Jeden svět v kategoriích Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž. Letošní novinkou byla Regionální porota složená ze tří zástupců měst, kde se koná Jeden svět v regionech. Zástupci studentů a studentek středních škol pak udělili Cenu studentské poroty. Diváci a divačky rozhodli pomocí hlasování po filmových projekcích o dokumentu, který získal Diváckou cenu nadačního fondu Avast.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.03.2019

LITOMYŠL: V roce 2019 se veškerá pozornost zámku v Litomyšli (a jeho partnerů) bude obracet k 20. výročí zapsání zámeckého areálu v Litomyšli do seznamu světového dědictví UNESCO. Dne 4. 12. 1999 byl zámek v Litomyšli, a budovy k němu patřící, zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO jako příklad vzácné ukázky úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí.

Pardubický kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
25.03.2019