neděle
17. února 2019
Svátek slaví: MiloslavaPražský grantový systém posvětila Evropa

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Praha dotáhla grantový systém k dokonalosti. Soudím tak podle toho, že je ticho po pěšině, nikdo se neozývá, nikdo nic nekomentuje, nikdo neprotestuje. Zatímco v dobách minulých vyvolávalo rozdělování pražských grantů v kultuře petice a protesty v ulicích, nyní, zdá se, vládne spokojenost.

V pražském grantovém systému je nově zaveden bodový systém hodnocení, který propojuje odborné, ekonomické a společenské posouzení.
Minulý týden notifikovala Evropská komise Grantový systém hlavního města Prahy v oblasti kultury a umění na léta 2010 – 2016, čímž byl završen více než tříletý proces tvorby a vyjednávání o způsobu poskytování kulturních grantů v hlavním městě. Praha se tak stala druhým městem v Evropě, které v tomto ohledu uspělo.
Novinkou takřka revoluční je fakt, že se žadatelé mohou odvolat. Ač není na grant právní nárok, přeci jen se jedná o veřejné peníze rozdělované na základě subjektivního rozhodnutí několika jedinců. V minulosti byl proces ve výsledku anonymní, v současném systému porotci vyplňují hodnotící list a doplňují jej slovním zdůvodněním. Ani tak nebude možné docílit absolutní objektivity a spravedlnosti, ale možnost odvolání alespoň donutí ty, kteří rozhodují, k vypracování pádných argumentů. Pro žadatele to zase znamená, že se v případě odvolání dozvědí, proč jejich žádost neuspěla, a mohou se podle toho zařídit pro příště.
Je to dobrá zpráva nejen pro Pražany, ale i pro zastupitele ostatních obcí, kteří se jistě mohou inspirovat.
Jak jednoduché, chtělo by se říci nakonec. Ale i jednoduché věci se někdy rodí těžce.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

ZLÍN: Legendární cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund oslaví ve čtvrtek 14. února úctyhodných 100 let. Pogratulovat mu mohou i návštěvníci zlínské radnice, a to prostřednictvím vzkazů napsaných do pamětních listů, které jsou umístěny ve vestibulu budovy.

Celá ČR, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Zpráva týdne, Co se děje
14.02.2019

ČR: Příběhy našich sousedů je největší vzdělávací projekt Post Bellum, určený žákům osmých a devátých tříd základních škol. Běží už sedmým rokem. Týmy dětí se v něm učí poznávat naší moderní historii tak, jak je to baví – vyzpovídají pamětníka, natočí o jeho příběhu rozhlasovou nebo video- reportáž, jdou do archivu, vyhledávají si informace a na konci pololetí svou práci prezentují před publikem.

Celá ČR
Děti a mládež, Kroniky, Ostatní
Co se děje
12.02.2019