sobota
20. července 2019
Svátek slaví: IljaPražský grantový systém posvětila Evropa

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Praha dotáhla grantový systém k dokonalosti. Soudím tak podle toho, že je ticho po pěšině, nikdo se neozývá, nikdo nic nekomentuje, nikdo neprotestuje. Zatímco v dobách minulých vyvolávalo rozdělování pražských grantů v kultuře petice a protesty v ulicích, nyní, zdá se, vládne spokojenost.

V pražském grantovém systému je nově zaveden bodový systém hodnocení, který propojuje odborné, ekonomické a společenské posouzení.
Minulý týden notifikovala Evropská komise Grantový systém hlavního města Prahy v oblasti kultury a umění na léta 2010 – 2016, čímž byl završen více než tříletý proces tvorby a vyjednávání o způsobu poskytování kulturních grantů v hlavním městě. Praha se tak stala druhým městem v Evropě, které v tomto ohledu uspělo.
Novinkou takřka revoluční je fakt, že se žadatelé mohou odvolat. Ač není na grant právní nárok, přeci jen se jedná o veřejné peníze rozdělované na základě subjektivního rozhodnutí několika jedinců. V minulosti byl proces ve výsledku anonymní, v současném systému porotci vyplňují hodnotící list a doplňují jej slovním zdůvodněním. Ani tak nebude možné docílit absolutní objektivity a spravedlnosti, ale možnost odvolání alespoň donutí ty, kteří rozhodují, k vypracování pádných argumentů. Pro žadatele to zase znamená, že se v případě odvolání dozvědí, proč jejich žádost neuspěla, a mohou se podle toho zařídit pro příště.
Je to dobrá zpráva nejen pro Pražany, ale i pro zastupitele ostatních obcí, kteří se jistě mohou inspirovat.
Jak jednoduché, chtělo by se říci nakonec. Ale i jednoduché věci se někdy rodí těžce.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
18.07.2019