sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: MarcelaPražský grantový systém posvětila Evropa

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Praha dotáhla grantový systém k dokonalosti. Soudím tak podle toho, že je ticho po pěšině, nikdo se neozývá, nikdo nic nekomentuje, nikdo neprotestuje. Zatímco v dobách minulých vyvolávalo rozdělování pražských grantů v kultuře petice a protesty v ulicích, nyní, zdá se, vládne spokojenost.

V pražském grantovém systému je nově zaveden bodový systém hodnocení, který propojuje odborné, ekonomické a společenské posouzení.
Minulý týden notifikovala Evropská komise Grantový systém hlavního města Prahy v oblasti kultury a umění na léta 2010 – 2016, čímž byl završen více než tříletý proces tvorby a vyjednávání o způsobu poskytování kulturních grantů v hlavním městě. Praha se tak stala druhým městem v Evropě, které v tomto ohledu uspělo.
Novinkou takřka revoluční je fakt, že se žadatelé mohou odvolat. Ač není na grant právní nárok, přeci jen se jedná o veřejné peníze rozdělované na základě subjektivního rozhodnutí několika jedinců. V minulosti byl proces ve výsledku anonymní, v současném systému porotci vyplňují hodnotící list a doplňují jej slovním zdůvodněním. Ani tak nebude možné docílit absolutní objektivity a spravedlnosti, ale možnost odvolání alespoň donutí ty, kteří rozhodují, k vypracování pádných argumentů. Pro žadatele to zase znamená, že se v případě odvolání dozvědí, proč jejich žádost neuspěla, a mohou se podle toho zařídit pro příště.
Je to dobrá zpráva nejen pro Pražany, ale i pro zastupitele ostatních obcí, kteří se jistě mohou inspirovat.
Jak jednoduché, chtělo by se říci nakonec. Ale i jednoduché věci se někdy rodí těžce.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019

ČR, ZAHRANIČÍ: Novým českým přírůstkem v kolekci evropských filmů vzdělávacího projektu CinEd je loutkový klenot Jiřího Trnky a Miloše Makovce Císařův slavík, od jehož premiéry uběhlo v pondělí 15. dubna 70 let. Císařův slavík následuje Oukropcův rodinný film Modrý tygr, který byl v CinEdu doposud jediným zástupcem české kinematografie.  

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
17.04.2019