čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Mariánská studánka
© zdroj: http://www.praha-priroda.cz



Pražská Mariánská studánka je celá v novém

PRAHA: Právě v těchto dnech dokončili kameníci celkovou rekonstrukci jedné z nejznámějších a zároveň nejvydatnějších pražských studánek. Mariánská studánka, skrytá pod baldachýnem stromů Chuchelského háje, mívala pověst zázračného léčivého pramene, k němuž lidé putovali z daleka...

Autor článku: 
ika

Voda, která vyvěrá i na jiných místech z podzemních puklin rokle nazývané Čertova, obsahuje velké množství rozpuštěného uhličitanu vápenatého. Všechny tyto pramínky se stékají v Mariánskolázeňský potok, který je typický svými travertinovými usazeninami. Ve spodní části jeho toku byly počátkem 18. století vybudovány známé lázně. Pramen sloužil jako zdroj vody pro Malou Chuchli až do roku 1984, kdy byla Chuchle připojena na pražský vodovod.

Na počátku října 2017 se studánka nacházela ve velmi zanedbaném stavu. Její staré poškozené zdi musely být odstraněny a nahradilo je nové kamenné zdivo. Ačkoli původní ráz studánky zůstal zachován, vzniklo zde i několik zcela nových prvků. Jedním z nich je malé jezírko, do kterého voda ze studánky přepadá, a dřevěná lavička k posezení. Další novinkou je kamenná kaskáda, po níž voda odtéká do Mariánskolázeňského potoka a příjemně zurčí. Upraveno bylo i okolí studánky – před studánkou se nyní nachází kamenná dlažba, na kterou navazuje malé schodiště vedoucí kolem studánky. V příštím roce bude ještě opravena přístupová lávka přes potok. 

Rekonstrukci pro odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy prováděla firma Nowastav podle návrhu projekční kanceláře Envicons.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024