čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Čapkova vila
© Archiv pořadatele



Praha 10 si připomíná sté výročí založení republiky, zpřístupní Čapkovu vilu

PRAHA: Vila Karla Čapka se na krátko otevře veřejnosti. U příležitosti stého výročí založení Československa Praha 10 připraví několik komentovaných prohlídek ve vile, kterou vlastní a kde se scházely mimořádné osobnosti české historie.

20.07.2018
18:00
Autor článku: 
Vít Novák

„Vila Karla Čapka je památkou celorepublikového významu. Je to místo, které je úzce spojené se vznikem Československa a osobnostmi, které u zrodu republiky stály. Přestože se její rekonstrukce teprve připravuje a vila je vlastně prázdná, rozhodli jsme se vyhovět přání veřejnosti a jí krátkodobě zpřístupnit,“ říká první místostarosta Tomáš Pek.

Městská část se pro odkup vily rozhodla v roce 2013. V tu dobu o vilu nemělo zájem ani ministerstvo kultury, památkový ústav, ani jiné organizace, které by byly schopné ji pietně uchovat pro další generace.

„S vynaložením velkých finančních prostředků se tehdy městská část rozhodla vilu koupit a postarat se o to, aby byl zachován ohromně cenný mobiliář i velké množství archiválií, které se v domě nacházely, čímž nejen vilu, ale zejména všechny dochované věci v podstatě zachránila,“ vysvětluje Tomáš Pek.

Po koupi vily se Praha 10 rozhodla, že ji zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Veškeré archviválie a mobiliář jsou již v depozitářích, některé cennosti putují po republice i po světě jako exponáty velkých výstav. Vila je v tuto chvíli prázdná a připravuje se na svou rekonstrukci.

„Nemáme ambici z domu udělat muzeum pro davy turistů. Velmi stojíme o to, aby byl zachován `genius loci`, aby byl byt pietně upraven a aby měl návštěvník pocit, jako by si Karel Čapek jen na chvíli odskočil z bytu,“ vysvětluje plány městské části Tomáš Pek.

Do doby, než se tak stane, uchovává Praha 10 odkaz Karla Čapka skrze výstavy a zápůjčkami cenných exponátů. Celkem dvanáct děl a artefaktů zapůjčila na výstavu do Japonska, další na výstavy v Galerii středočeského kraje nebo Národní Galerii.


Vilu budou moci lidé navštívit  poprvé v pátek 20. 7. mezi 18 a 20 h, další prohlídky připravuje Praha 10 podle dalšího zájmu veřejnosti na léto 2018. 

 
--

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024