úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Bohumil Chvojka, Kroftovy domy Měšťanského pivovaru v ulici U Prazdroje, asi 1929
© archiv ZČG



Pracovna republiky - Architektura Plzně v letech 1918–1938

PLZEŇ: Plzeň většinou nebývá vnímána jako město pozoruhodné z hlediska svého architektonického vývoje v nové době. Tato skutečnost má však příčiny spíše než v nízké kvalitě stavební historie města v její neznalosti. Západočeská galerie v Plzni se v posledních letech po zpracování dílčích témat (Adolf Loos, Hanuš Zápal atd.) touto výstavou pokouší o první komplexní pohled na urbanistický a architektonický obraz metropole západních Čech v éře První republiky.

od 21.11.2018 do 24.02.2019
Autor článku: 
TZ

Pozornost je věnována jak dílům známých architektů včetně Adolfa Loose, tak místním tvůrcům (Hanuš Zápal, Bohumil Chvojka, Václav Neckář, Václav Klein, Leo Meisl, Emil Ondráček). Nejde však jen o jednotlivé stavby a neuskutečněné návrhy, ale předně o vyzdvižení unikátního procesu, kterým město tehdy prošlo. Vedle staveb na „zelené louce“ se tehdy totiž v nevídaném rozsahu a koncepčně dařilo proměňovat starší budovy i celé dříve devastované plochy pro nové městské funkce a budovat tak důstojné centrum velkoměsta. Odlišné podmínky znemožnily sice Plzni následovat vzoru Hradce Králové (zvaného Salon republiky), přesto západočeská metropole zažívala v urbanismu a architektuře nejlepší období za posledního půldruhého století.

Součástí expozice jsou četné cenné dokumenty, modely staveb a jedné z prvních neonových reklam, fotografie i úryvky dobových filmů, návštěvníci uvidí také vlastní pracovní stůl architekta Karla Lhoty, spolupracovníka Adolfa Loose.

Exponáty, historické fotografie a filmy na výstavu zapůjčili:

Archiv města Plzně, Archiv společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s., Korandův sbor Českobratrské církve evangelické v Plzni, Magistrát města Plzně, odbor stavebně správní – spisovna, Muzeum města Brna, p. o., Muzeum umění Olomouc, p. o., Národní filmový archiv, Památník národního písemnictví – Literární archiv, Státní oblastní archiv v Plzni, Studijní a vědecká knihovna v Plzni, p. o., Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad generála Josefa Churavého, Západočeská galerie v Plzni, p. o., Západočeské muzeum v Plzni, p. o., knihovna, národopisné oddělení, oddělení novějších dějin, Muzeum Dr. B. Horáka Rokycany, soukromé sbírky.

Projekt podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně a Plzeňský Prazdroj, a. s.

K výstavě vychází (ve spolupráci ZČG a vydavatelství Starý most, s. r. o.) stejnojmenná kniha. 

 

AUTOR A KURÁTOR VÝSTAVY | Petr Domanický

GRAFICKÝ DESIGN | Luboš Drtina

INSTALACE | Jan Jirka, Miroslav Tázler

 

Doprovodný program

Komentované prohlídky s autorem výstavy: 13/12/2018 a 14/2/2019 vždy od 17 hodin.

Přednáška o modelu Pavilonu města Plzně z Jubilejní výstavy v roce 1938 (v rámci cyklu Jedno dílo / jeden svět, přednáší Petr Domanický): 5/12/2018 od 17 hodin.

Víkendová dílna Pane architekte, smíme dál?: 19/1/2019 od 14 hodin,

od 16 hodin následuje komentovaná prohlídka s autorem výstavy.

Komentované prohlídky s lektory a další doprovodný program viz www.zpc-galerie.cz a FB.com/zapadoceska.galerie.

Edukační programy: Rezervace pořadů pro školní a jiné skupiny: rezabkova@zpc-galerie.cz, 377 908 536.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024