sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
Kostel Jména Panny Marie v Otíně v původním stavuPráce jako na kostele

Autor článku: 
hor

KONSTANTINOVY LÁZNĚ: V druhém rozšířeném vydání právě vychází publikace s dostatečně vypovídajícím názvem – Práce jako na kostele.

Představuje sakrální památky, které měly to štěstí, že našly své zachránce či přímo majitele, ale neomezuje se jen na pouhý výčet a popis. Naopak emotivně a autenticky líčí příběhy lidí, kteří se na bázi dobrovolnictví rozhodli zachránit k zániku odsouzené kostely v západní části Čech, v oblasti Plzeňska a Tachovska, v tzv. Sudetech.

V jedné z kapitol naleznou případní zájemci o záchranu dalších pamětihodností návod, kde začít, a to od prvního jednání s úřady až po možnosti nového odpovídajícího využití. Součástí knihy je také vystřihovánka modelu kaple sv. Máří Magdaleny.

Publikace vznikla v rámci projektu Obnova vybraných sakrálních památek regionu Český Západ financovaným Norským finančním mechanismem a vydalo ji MAS Český Západ – Místní partnerství ve spolupráci s městem Stříbrem a Fakultou umění a designu v Ústí nad Labem.

Práce jako na kostele je také výjimečná svou vizuální podobou, o kterou se zasloužila MgA. Štěpánka Bláhovcová. Tato mladá designérka ji zpracovala v rámci své diplomové práce na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem a graficky dokázala mimořádně zdařile vystihnout mimořádnost jejího obsahu. Za svou práci získala v letošním roce nejvyšší ocenenění, zlatou medaili, v kategorii knižní layout (grafická úprava – knižní design) na evropském festivalu designu v Rotterdamu. Ten patří k nejprestižnějším festivalům v rámci Evropské designérské obce.

Na publikaci spolupracovali: redaktorka Kateřina Kvasničková, autory textů jsou členové sdružení Pomozme si sami, Jan Florian, Štěpánka Blahovcová, Miroslava Válová, Kateřina Kvasničková, Zdeněk Procházka, grafická úprava Štěpánka Blahovcová, autor vystřihovánky Ondřej Hejl. Knihu si můžete zakoupit za 250 Kč v kanceláři MAS v Konstantinových Lázních anebo je možné ji zaslat na dobírku. Objednávky na kvasnickova@leader-ceskyzapad.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019