čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Mirek Kaufman, Pozorovací pole, Trychtýř
© archiv pořadatele



Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana

PRAHA: Výstavu s výstižným názvem Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana nabídne od 27. března do 4. května pražská Galerie Petr Novotný. Autor, pracující vždy v tematicky ucelených cyklech, se tentokrát zaměřil na rozdíl mezi vědecky přesným a osobně zabarveným vnímáním okolního světa. 

od 27.03.2019 do 04.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

V pozorovacím poli umělce se snoubí tři vjemy: „Z pohledu vědy je to pohled maximálně objektivní a má obecnou platnost. Náš osobní pohled představuje také ponor do vlastních vzpomínek a vyvolává vizuální souvislosti s tím, co máme před očima. Tato niterná introspekce je pro každého z nás subjektivní a osobitá,” vysvětluje Mirek Kaufman a dodává: „A konečně z pohledu našeho okolí, tedy nejen objektivem četných bezpečnostních kamer okolo nás, jsme předmětem pozornosti my sami.” Po formální stránce tvoří obrazy mix přesných, ostře ohraničených ploch a neurčitých, nejasných tvarů či útvarů na pomezí abstrakce a figurace a jejich provedení nechává velký prostor pro naši představivost.

 

Mirek Kaufman patří mezi výrazné osobnosti současné výtvarné scény. Tvoří vesměs v cyklech, vždy s určitou ústřední myšlenkou či tématem. Na minulé výstavě v Galerii Petr Novotný to byla současná fascinace lidskou tváří. Ve svém aktuálním cyklu se autor soustřeďuje na rozdíl mezi vědecky exaktním a osobním pohledem na svět a zamýšlí se nad povahou a silou introspekce, která ústí v nezaměnitelnou vizualitu a imaginaci každého z nás. „Pohlédneme-li do potemnělé výlohy, výjev za sklem se sečte s naším vlastním odrazem, jako bychom se ocitli mezi vrstvami holografického obrazu. Pouze náš vnitřní zoom je dokáže oddělit a rozpoznat jednotlivé komponenty. Podobně i nestabilní digitální přenos vytváří z více zdrojů neskutečné anomálie v podobě překvapivých hybridních výjevů. Pozorovací pole lze považovat za prostor bez hranic, kde se optika našeho vnímání může plynule přelaďovat,” vysvětluje Mirek Kaufman.

 

Mirek Kaufman se narodil roku 1963 v Žatci. V letech 1983 - 1989 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byli v té době jeho spolužáky malíři Císařovský, Korpaczewski, Mainer, Placht, Střížek a další dnes velmi známá jména. V letech 1988 - 1989 studoval na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži. V devadesátých letech žil v rámci několika stipendijních pobytů ve Francii a Švýcarsku. Nyní žije a pracuje v Praze. Samostatně začal vystavovat od roku 1989, v devadesátých letech měl řadu výstav v Holandsku, Švýcarsku a Francii, kde svou práci představuje dodnes. V letech 2010 a 2011 vystavoval v Číně, v roce 2015 měl velkou přehlídku svých prací v Severočeské galerii výtvarných umění v Litoměřicích. Průběžně publikuje své práce v časopise Revolver Revue. K jeho aktivitám patří také malířské dílny rozvíjející tvůrčí schopnosti napříč generacemi, například společný projekt Jamming 2017 v Centru současného umění DOX. Pravidelně vystavuje doma i v zahraničí, kde je zároveň zastoupen v řadě sbírek. Jeho první spoluprací s Galerií Petr Novotný byla výstava Čas tváře v roce 2016.

 

Více na http://www.mirekkaufman.com nebo na http://www.galeriepn.cz.

Mohlo by vás také zajímat...