čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
Obálka nové knihy z Národní galerie Praha
© Národní galerie Praha



Posel z Dálného východu

ČR: Nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896 – 1936).

Autor článku: 
Marcela Hančilová

Během svých pobytů v Číně se stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Knihu vydává Národní galerie Praha v unikátním grafickém řešení, jež využívá prvků původního čínského designu a vazby.

Československá republika byla v období mezi světovými válkami jednou z prvních evropských zemí, kde vznikaly sbírky moderního čínského malířství a dobová čínská malba se zde systematicky představila na výstavách a ve specializovaných publikacích. Zasloužil se o to především Vojtěch Chytil, který se během první světové války dostal za dobrodružných okolností do Číny, kde později dlouhodobě pobýval a stal se učitelem západní malby na pekingské Akademii výtvarných umění.

Během svého krátkého života shromáždil Vojtěch Chytil kolekci několika set uměleckých děl z Číny, Japonska, Koreje a Tibetu a při svých návratech do Evropy je představil v mnoha kulturních centrech, k nimž patřily Praha, Brno, Bratislava, Vídeň, Berlín, Budapešť nebo Londýn. Zásadní roli v jeho sbírce hrála moderní čínská malba pekingských mistrů, jako byli Čchi Paj-š’ (1864–1957), Siao Sun (1883–1944) a Čchen Pan-ting (1876–1970).

Publikace čerpá z řady veřejných i soukromých sbírek a archivů a přibližuje spletitý životní příběh Vojtěcha Chytila a vznik jeho sbírek. Přestože byl především malířem a sběratelem umění, zkoušel své štěstí i v obchodu a politice. Kniha podrobně představuje všechny Chytilovy evropské výstavy a její závěrečná část popisuje dvě velká turné moderní čínské tušové malby, která zásluhou čínských umělců a pedagogů Liou Chaj-sua (1896–1994) a Sü Pej-chunga (1895–1953) v Evropě probíhala paralelně
s Chytilovými aktivitami. Text ilustruje více než stovka archivních fotografií, výběr
z dobového tisku a archiválií, stejně jako barevné reprodukce dvou set třiceti asijských uměleckých děl z někdejší Chytilovy sbírky, která jsou dnes dochovaná převážně ve fondech Národní galerie Praha.

Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu

Michaela Pejčochová
Grafická úprava: Adéla Svobodová
České a anglické vydání: 229 barevných reprodukcí, 80 stran archiválií, 317 stran textu
Vydala Národní galerie Praha 2019

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024