čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Bubble - Lukáš Houdek
© zdroj: https://goodby.glass/



"Pop-up no.1" - výstava českého ateliérového skla, designu a šperků

PRAHA: Sklo a sklářská tvorba jsou v naší zemi hluboce zakořeněny. Prezentace mladých, začínajících umělců, zabývajících se technologickou stránkou díla a následně i jeho řemeslným zpracováním, je jedním z primárních účelů nového projektu goodbyGlass, zaměřujícího se na české ateliérové sklo, design a šperky. Pod kurátorským dohledem sklářské výtvarnice Dagmar Petrovické, díky níž projekt vznikl, probíhá v Pasáži českého designu od 7. července 2019 první výstava s výstižným názvem „Pop-up no.1“.

od 07.07.2019 do 31.01.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Součástí projektu goodbyGlass je nejen online platforma, kde se sklářská díla představují a prodávají, ale i výstavní činnost. Díky tomu se díla, která by se možná ani k potěše oka veřejnosti v průběhu vzniku a následném prodeji soukromým osobám nedostala, představuje širší veřejnosti i na živo.

První výstava si výstižný název „Pop-up no.1“ vypůjčila z mediálního online světa. V něm se pop-up v podobě vyskakovacích oken samovolně bez vyzvání objeví na displeji na jakémkoliv místě. Tato narážka má být vnímána s nadsázkou a měla by parafrázovat současné možnosti prezentace vybraného skla kdykoliv a kdekoliv, díky online zázemí. Na výstavě se však online prostředí mění za prostor reálný, díky němuž se lidé mohou setkat s díly z blízka a mohou vidět jeho barvy, velikost i strukturu, jež jsou často na obrazovkách mobilů či počítačů zkresleny. „Když umělec vytvoří skleněné dílo, má ho v podstatě jako své miminko a nechce se ho v první chvíli vzdát. Po čase, však vytváří další díla a přichází čas, se se staršími výtvory rozloučit a poslat je do světa, aby nebylo jen někde uskladněné v krabici na půdě či pod postelí, což by byla škoda. Je třeba, aby umění dělalo radost i jiným lidem, aby se na něj mohli nejen dívat, ale i v případě užitého umění ho používat, aby doplňovalo interiér stejně tak, jako třeba obraz na stěně,vysvětluje svůj záměr Dagmar Petrovická. „Pokouším se o propojení prezentace výrobků, kromě online světa, i na „offline“ výstavách. Od začátku zjišťuji, že i když je online svět velmi vstřícný a otevřený, tak samotný k propagaci skla nestačí. Z fotografií může být dílo často zkreslené, není vidět ve vlastním měřítku, což je důležité, zejména u sklářských technik,“dodává.

Výstava v  prvorepublikových prostorách Pasáže českého designu, jíž denně prochází tisíce lidí, propojí jejich každodenní cestu se skleněnou hmotou, s odlesky a harmonií designu českého skla. Tato přehlídka různorodé tvorby umělců zapojených do projektu goodbyGlass, která pojí zejména lásku k čisté podstatě skla a jeho využití, potrvá do konce ledna 2020.

Mezi vystavujícími se představí tito umělci a značky: Petra Anyakem, Der Beton,Lukáš Houdek, Anna Jožová, KuBeads, Kunc Glass, Miroslav Liederhaus, Atelier MINART, Mother of Creatures, penocze, PR.VE, Petr Slavík, Technovo, Vagnerglass a další.

Pop-up no.1  

Pasáž českého designu

Na Příkopě 24, Praha

7. 7. 2019 – 31. 1. 2020

Kurátor výstavy: Dagmar Petrovická

Zdroj: Lenka Štědrová, Dagmar Petrovická

https://goodby.glass

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024