čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
© Titulní obálkaPOMOCNÍK PRO LETOPISCE

ČR: Příručka se jmenuje Kroniky a kronikáři, v tištěné podobě vychází dvakrát v roce, letos už podvacáté, a vydává ji celostátně známý kronikář a publicista Mgr. Tomáš Hromádka. Příznivci internetové komunikace ji najdou na adrese: http://www.kronikari.info. A ještě drobnost – toto periodikum je dosažitelné také na Slovensku.

Autor článku: 
Jaromír Košťák

Výtah z posledního čísla

Začněme titulky článků: Přílohy považuji za nejdůležitější, Kronikář Čeněk Hořava, Druhé kronikářské setkání mikroregionu Zábřežsko, V Nové Roli se konala výstava, Desetiletí Kosmase počtvrté, Jak vést obecní kroniku v elektronické podobě s následným vytištěním, Anketa – Co považujete při zpracování elektronické kroniky s následným vytištěním za nejdůležitější?, Přečetli jsme za vás, Setkání kronikářů Veselska a spřátelených obcí Soběslavska, V Nechanicích se konalo netradiční setkání, Setkali se kronikáři Jihočeského kraje, Obec Mokré v roce 2018 křtila dvě publikace, Z kronikářské poradny, Termíny kronikářských seminářů a setkání, Kronikářský balíček, Informace o zpravodaji Kroniky a kronikáři.

 

Stručné nahlédnutí do článků

Přílohy … Cituji: Překvapuje mne, že spousta kronik je prý bez příloh. Já kronikařím deset let a musím říct, že přílohy považuji stále za důležitější součást kroniky… Je hezké být součástí komunity, když na akcích fotím, už volají: „Jéé, budeme v kronice!“ A věřím, že za pár let se přijdou podívat zas… Ještě je samozřejmě otázka, jak dlouho vydrží fotografie do budoucna?… A zálohy se přehrávají na novější a novější média, takže klidně a radostně foťme a přikládejme, napsala T. Cimburková, kronikářka obce Velké Přítočno.

Kronikář Čeněk Hořava – psal kroniku obce Hrabišín (okres Šumperk) 43 let. Letos oslavil 82 let a rozhodl se předat psaní mladším… Když jsem se po příjemném povídání loučila, bylo mi dobře na srdci a myšlenky se ubíraly k tomu, že jsou mezi námi lidé, kterým kroniky nejsou lhostejné,  říká E. Petrášová, kronikářka obce Rohle. Dodejme, že od stejné kronikářky byste mohli nahlédnout   také do mikroregionu Zábřežsko, které doplnila  fotografiemi.  Desetiletí Kosmase – již počtvrté se sešli kronikáři a přátelé historie Soběslavska, a to v prostorách pražské katedrály.

Jak vést obecní kroniku?

Odpověď na tuto základní informaci najdou na několika stránkách začínající kronikáři a napsal ji celostátně známý  vydavatel časopisu Tomáš Hromádka.

 

Závěr letošního  čísla 1 - 2

Stručné pojednání napsal nejmladší kronikáři, který působí v Ostravě. Čtvrt století naopak sepisuje historii Chebu J. Turek. Obsah doplňují  informace o setkávání kronikářů na Soběslavsku, v Nechanicích v okrese Hradec Králové nebo v Jihočeském kraji. Že však také kronikářky dokážou vytvořit  zajímavé knižní publikace, o tom svědčí příklad z malé obce s názvem Mokré v Orlických horách. Odtud pochází jídelní receptář minulosti i dneška od D. Honsnejmanové. V další své publikaci připojila zajímavá data svého působiště v letech 1390 – 2016. A poslední stránky Zpravodaje?  Ty patří kronikářské poradně, informacím o loňských událostech mezi kronikáři a termíny budoucích setkávání od srpna do ledna 2020.  Navíc ještě  Kronikářský balíček – čili nabídku vhodných pracovních „potřeb“ nejen pro začínající kronikáře.                                                                                          

                                                                                                                                                       

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019