pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
© Logo MK



Podpora překladu české literatury je letos rekordní

ČR: Ministerstvo kultury letos podpořilo rekordní počet překladů české literatury do cizích jazyků. Přeloženo bylo celkem 135 titulů za sumu, přesahující šest milionů korun. Oproti roku 2014 vzrostl objem finančních prostředků stoprocentně a počet podpořených titulů dokonce o více než sto dvacet procent. Pro srovnání: v roce 2015 bylo přeloženo 83 titulů ve finančním objemu čtyř milionů korun, v roce 2014 pak 59 titulů s náklady tří milionů korun.

Autor článku: 
Simona Cigánková

Jde o náš velký úspěch, protože ročně vychází po celém světě v překladu celkem zhruba dvě stě titulů české literatury,“ uvedla náměstkyně ministra pro živé umění Kateřina Kalistová. Literární agent Edgar de Bruin, který zastupuje v zahraničí takové spisovatele, jakými jsou například Patrik Ouředník, Jáchym Topol či Emil Hakl, dodal: „Co se týká podpory překladu národní literatury, je Česká republika aktuálně na špičce v porovnání s podobnými zeměmi, jakými jsou Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko či Srbsko. A to jak v celkovém objemu vynaložených peněz, tak v počtu podpořených titulů.

Dotační program funguje při Ministerstvu kultury od roku 1998. Od letošního roku je uzávěrka programu dvakrát ročně - k 15. květnu a 15. listopadu. Podpořeno bylo dosud na osm set knižních titulů, převážně nové české literatury po roce 1989; nezapomnělo se ale ani na knihy klasiků typu Karla Čapka, Vladislava Vančury nebo Ladislava Klímy.

Na podzim odstartuje v Brně cestu po vybraných českých a moravských metropolích tematická výstava, která poputuje příští dva roky po univerzitních knihovnách, mj. v Českých Budějovicích, Olomouci či Ústí nad Labem. Expozice představí českou literaturu jak výběrem několika stovek titulů z posledních let, podpořených v rámci programu Ministerstva kultury, tak i průvodním katalogem a doprovodnými akcemi. Půjde zejména o diskuse se zahraničními bohemisty, překladateli, literárními historiky, knižními grafiky či literárními agenty.
Výstavu organizuje Ministerstvo kultury ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně; kurátorkou výstavy je Kateřina Tučková.

    

Simona Cigánková
tisková mluvčí MK 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024